Odszedł wielki miłośnik gór i fotografii

Po ciężkiej chorobie w wieku 83 lat zmarł dr Krzysztof Kasprzyk, nauczyciel Technikum Hutniczo -Mechanicznego, wykładowca, miłośnik gór i fotografii.
Krzysztof Kasprzyk urodził się 3 stycznia 1935 r. w Zochcinie (powiat Opatów). Naukę w szkole średniej rozpoczął w prywatnym Gimnazjum i Liceum im. St. Staszica (1948), a ukończył w THM w Ostrowcu Świętokrzyskim (1953). Absolwent Wydziału Mechanicznego na Politechnice Warszawskiej, doktoryzował się na Akademii Górniczo -Hutniczej w Krakowie. Pracę zawodową podjął w Ostrowcu Świętokrzyskim, początkowo jako nauczyciel w THM, a następnie pracował w ostrowieckiej Hucie (1966 -1983) na stanowiskach od starszego konstruktora do kierownika Zakładu -Doświadczalnego. Dodatkowo prowadził wykłady na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach oraz w THM w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oprócz zajęć dydaktycznych prowadził zajęcia w Kole Wiedzy Technicznej dla uczestników olimpiad wiedzy technicznej. Równolegle do pracy zawodowej rozwijał pasję podróżowania, twórczość fotograficzną oraz zainteresowania muzyczne.


Fotografował od początku szkoły średniej. Nie rozstawał się z aparatem fotograficznym, który wykorzystywał do dokumentowania swoich pasji wędrownika i miłośnika muzyki. Na wycieczce szkolnej poznał Tatry i zachwycił się ich pięknem. Po latach oceniał Tatry jako ?góry wyjątkowe?. Z czasem miłość do Tatr wywołała tęsknotę do poznania innych gór. Krzysztof Kasprzyk uczestniczył w wyprawach wysokogórskich, zdobywał najwyższe szczyty i namiętnie fotografował. Przemierzył różne kraje Europy i Azji. Nie zaniedbywał jednak rodzimych krajobrazów, fotografował najbliższe otoczenie swojego miasta oraz krajobrazy rolnicze Gór Świętokrzyskich.
Drugą jego wielką pasją była muzyka klasyczna. Dokonał dokumentacji festiwali muzycznych w Busku Zdroju i Krynicy. Krzysztof Kasprzyk swoje prace prezentował na ponad dwudziestu wystawach zbiorowych oraz na jednym pokazie indywidualnym pn. ?Tatry – wyjątkowe góry? . Twórca był laureatem licznych nagród, Krzysztof Kasprzyk był współzałożycielem oraz aktywnym członkiem (od 21 stycznia 2003 r.) Fotoklubu MCK. Udzielał się czynnie w programach rozwoju i promocji ostrowieckiej fotografii. ?Mój świat gór? to tytuł albumu Krzysztofa Kasprzyka, który ukazał się w ramach Kolekcji Wydawniczej Fotografii Ostrowieckiej.
Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w piątek 12 października br. o godz. 12 w kościele katolickim Św. Grzegorza w Warszawie (na Woli), po którym nastąpi wyprowadzenie urny do grobu rodzinnego na Cmentarzu Wolskim.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *