Rehabilitacja/sport

Przebywanie w placówce szpitalnej to za mało, aby pacjent mógł wrócić do zdrowia lub przynajmniej odzyskać część sprawności sprzed choroby lub kontuzji jakiej doznał podczas uprawiania sportu. W przypadku pacjentów po udarze, wypadku lub kontuzji sportowej bardzo ważna jest rehabilitacja.

Podstawowym celem rehabilitacji jest przywrócenie lub pomoc w osiągnięciu w najwyższym stopniu najlepszej sprawności. Odzyskana sprawność pozwoli choremu na samodzielne funkcjonowanie lub na powrót do uprawiania ulubionego sportu.  www.sport-med.pl to strona placówki medycznej, skupiającej się na pomocy przy rehabilitacji, nie tylko sportowcom.

Z rehabilitacji może skorzystać każdy, kto jej potrzebuje. Im wcześniej zostanie wprowadzona, tym większe szanse, że pacjent odzyska dawną sprawność. Nie będzie także potrzebował pomocy osób trzecich. W przypadku uprawiania wcześniej sportu będzie mógł również wrócić do swojej dyscypliny sportowej. Powrót do zdrowia powinien odbywać się pod okiem zespołu specjalistów. Jego skład powinien być dobierany indywidualnie, w zależności od potrzeb danego pacjenta. Rehabilitacja to proces, który powinien trwać stosownie długo i nie wolno go skracać. Pomocy w powrocie do dawnej sprawności może potrzebować wielu pacjentów z bardzo różnymi schorzeniami. Najczęściej jednak taka forma leczenia stosowna jest w przypadku osób po zawale serca, udarze mózgu, poważniejszych złamaniach i kontuzjach.
Rehabilitację dzieli się na: ogólną – wykonywaną u pacjentów po złamaniach czy poważnych kontuzjach, neurologiczną – wykonywana u pacjentów po urazach neurologicznych,  kardiologiczną – stosowana jest m.in. u pacjentów po zawale serce, pulmonologiczną – stosowana jest w przypadku chorób układu oddechowego, specjalistyczną – takiej rehabilitacji wymagają m.in.  osoby niewidome, niedowidzące, mające problemy ze słuchem oraz mową.


Jednym z podstawowych elementów rehabilitacji jest fizykoterapia. Do podstawowych i najczęściej stosowanych zabiegów należą: kinezyterapia – czyli leczenie ruchem, podstawą tej terapii jest przekonanie, że ruch leczy i ma korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, także psychiki, dla każdego pacjenta opracowywany jest indywidualny program ćwiczeń, który mam pomóc choremu powrócić do dawnej sprawności lub stać się na ile to możliwe samodzielnym, masaż – poprawia przemianę materii, rozluźnia mięśnie, wzmacnia stawy, poprawia krążenie, pomaga pozbyć się bólu i napięcia, także tego o charakterze psychosomatycznym, jonoforeza – wykorzystywane w tej terapii bodźce elektryczne pobudzają nerwy i łagodzą ból, dodatkowo poprawia przemianę materii; leczenie polem magnetycznym – dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego łagodzi się dolegliwości bólowe, taka terapia polecana jest osobom np. po złamaniach lub chorującym na reumatyzm, hydroterapia – terapia wodą, bolące lub zmienione przez chorobę miejsce wystawia się na działanie wody, krioterapia – leczenie zimnem, stosowane w leczeniu bólu, balneoterapia – terapia polegająca na kąpielach wodnych, prowadzona przede wszystkim w specjalnych ośrodkach lub sanatoriach.
Na ogół chory, który posiada ubezpieczenie może się ubiegać o rehabilitację w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W zależności od typu dolegliwości czy schorzenia lekarz daje skierowanie na określona liczbę zabiegów. Niestety w większości przypadków termin oczekiwania jest bardzo długi. W dodatku zabiegów zazwyczaj jest tylko kilka, a w najlepszym wypadku kilkanaście, co u niektórych pacjentów okazuje się niedostateczne.
Pacjenci, którzy mogą sobie na to pozwolić, zamiast czekać na rozpoczęcie rehabilitacji w wyznaczonym terminie, wola szukać pomocy w prywatnych placówkach. Im wcześniej rozpoczęta terapia, tym większe szanse na to, że uda się odzyskać sprawność sprzed choroby.
Dodatkowo pacjenci, którym niepełnosprawność nie pozwala dotrzeć do placówek, w których przeprowadza się rehabilitację, mogą liczyć na zabiegi wykonywane przez kilka tygodni w miejscu zamieszkania.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *