Już nie gramy, nie kilogramy, ale setki kilogramów

Podczas akcji policjantów świętokrzyskich, na terenie powiatu buskiego przejęto ponad sto sześćdziesiąt kilogramów narkotyków.
Ostrowieccy policjanci również odnoszą niemałe sukcesy w walce z handlarzami tzw. białą śmiercią.
Niechlubny rekord
Na terenie gminy Busko Zdrój oraz Gnojno, funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz mundurowi z Komendy Powiatowej w Busku Zdroju, w jednym z budynków gospodarczych zabezpieczyli ponad 22 kilogramy marihuany. To największa do tej pory zabezpieczona ilość narkotyków w województwie świętokrzyskim. Ich wartość rynkowa jest oceniana na ok. 4 mln złotych.
W tej sprawie zatrzymany został 46-latek podejrzany o produkcję tego suszu. W toku dalszych ustaleń zatrzymano jeszcze dwóch mężczyzn i zabezpieczono 140 kg narkotyków.
– W dniu 9 października 2018 r., w jednej z miejscowości w powiecie buskim, funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zabezpieczyli znaczną ilość marihuany gotowej już do dystrybucji ?mówi kom. Kamil Tokarski, oficer prasowy KPP w Kielcach. Poza samym suszem odkryli również narzędzia służące do wytwarzania i obróbki narkotyków.
W dniu 11 października 2018 r., na terenie gminy Gnojno, dzięki skrupulatnej pracy i współdziałaniu mundurowych z komendy wojewódzkiej oraz policjantów z Buska Zdroju zatrzymano 46-letniego właściciela zabezpieczonej marihuany. Mężczyzna ten dużo czasu spędzał w miejscu produkcji narkotyków, miał bowiem przygotowany w budynku namiot, dzięki czemu mógł tam nocować, a procederem tym zajmować się o dowolnej porze. Podczas zatrzymania 46-latek przebywał w towarzystwie 42-letniej konkubiny, która podczas czynności naruszyła nietykalność cielesną i znieważyła funkcjonariuszy. Właściciel zabezpieczonych narkotyków i jego partnerka zostali zatrzymani.
-W dniu 12 października 2018 r. zatrzymano 30-latka i 29-latka ? mieszkańców Kielc, powiązanych ze sprawą ?dodaje kom. Kamil Tokarski. W toku kolejnych ustaleń mundurowi dotarli w powiecie buskim do następnej ?porcji? narkotyków, których obróbką zajmowali się zatrzymani. Zabezpieczono 140 kg wyciętych i częściowo zasuszonych konopi innych niż włókniste. Praca policjantów w tym przypadku sprawiła, że te narkotyki, których wartość ocenia się na 4 mln złotych, nie trafią na rynek.
Areszty tymczasowe
Prokurator Daniel Prokopowicz poinformował, że zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił na ustalenie, że Kamil Sz. (lat 30), Mateusz K. (lat 29) i Rafał Ż. (lat 47) prowadzili w jednej z miejscowości pod Buskiem Zdrój uprawę krzewów konopi innych niż włókniste i wytwarzali z nich gotowy narkotyk w postaci marihuany.
Podejrzani zostali na polecenie prokuratora zatrzymani w dniach 11 i 12 października br. Prokurator przedstawił im zarzuty prowadzenia uprawy konopi innych niż włókniste, mogących dostarczyć znacznych ilości narkotyku, a także wytworzenia znacznych ilości marihuany, tj. o wadze 22 kg. Przesłuchani przez prokuratora w charakterze podejrzanych Kamil Sz. i Mateusz K. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Natomiast Rafał Ż. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym.
Z uwagi na okoliczności sprawy prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanych: Kamila Sz. i Mateusza K. Sąd w dniu 13 października 2018 r. uwzględnił wnioski prokuratora i aresztował podejrzanych na okres 2 miesięcy. Natomiast wobec podejrzanego Rafała Ż. prokurator zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności nie krótsza od lat 3.
Nakryli go wieczorem
W ostatnim okresie także ostrowieccy policjanci odnieśli niemałe sukcesy w walce z hodowcami marihuany oraz dilerami narkotyków. Jednym z takich sukcesów było zatrzymanie przez policjantów z Wydziału Kryminalnego 30-latka, którego podejrzewano o posiadanie narkotyków.
-Podczas kontroli osobistej oraz przeszukania samochodu funkcjonariusze ujawnili zabronione substancje ?mówi Sylwester Kaniewski, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z kolei w jego domu, podczas przeszukania z udziałem przewodnika z policyjnym psem służbowym, wyspecjalizowanym w wyszukiwaniu narkotyków, natrafili na kolejne narkotyki. Były one schowane w pufie, w jednym z pokoi. Łącznie zabezpieczono ponad 206 gramów amfetaminy oraz ponad 53 gramów marihuany. Dodatkowo policjanci zabezpieczyli m.in. kruszarki do suszu, wagi elektroniczne oraz akcesoria do palenia suszu.
30-latek usłyszał zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków. Prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru oraz poręczenia majątkowego. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Marihuana w reklamówce
W Ostrowcu Świętokrzyskim na jednej z ulic, policjanci zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Opel. W pojeździe znajdowało się trzech młodych mężczyzn, a także znaczna ilość narkotyków.
-Autem kierował 26?letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, a pasażerami byli: 35-letni mieszkaniec gminy Waśniów oraz 26?letni ostrowczanin ?mówi Sylwester Kaniewski. W trakcie kontroli samochodu kryminalni ujawnili reklamówkę zawierającą ponad 450 gramów suszu roślinnego, wstępnie zidentyfikowanego jako marihuana. Zabronione substancje zostały zabezpieczone, mężczyźni zatrzymani. W trakcie dalszych czynności, podczas przeszukania dokonanego u 35?latka, stróże prawa ujawnili dodatkowo ponad 35 gramów marihuany, a u drugiego 26?letniego pasażera opla ponad 37 gramów takiego samego narkotyku, ponad 7 gramów amfetaminy oraz jedną sztukę amunicji do broni myśliwskiej. Z kolei w mieszkaniu 26?letniego kierowcy policjanci ujawnili nie mniej niż 50 gramów marihuany. Dodatkowo ustalono, iż udzielał on narkotyków 35?latkowi.
Nieźle zaopatrzony
W Ostrowcu Świętokrzyskim, na prośbę kuratora społecznego kryminalni zostali wezwani na interwencję do mieszkania podopiecznego 28?latka.
-W jej trakcie funkcjonariusze wyczuli w mieszkaniu zapach marihuany ?mówi Sylwester Kaniewski, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podczas przeszukania, w nocnej szafce, znaleźli foliowe zawiniątko zawierające 47 gramów suszu roślinnego, wstępnie zidentyfikowanego jako marihuana oraz zawiniątko z 68 gramami białego proszku, wstępnie zidentyfikowanego jako amfetamina. Dodatkowo zabezpieczyli wagę elektroniczną.
Krzywa rośnie
Sprawę buską warto odnotować choćby z tego względu, że jest ona na terenie województwa świętokrzyskiego największą, jak do tej pory, w której świętokrzyscy policjanci jednorazowo zabezpieczyli tak dużą ilość narkotyków. Największa, w naszym województwie, a przy tym jedna z większych w kraju.
O ile do niedawna na terenie całego województwa świętokrzyskiego policjanci zdejmowali rocznie z rynku po ok. 100 -130 kg marihuany i innych narkotyków, o tyle tylko w trakcie tej jednej akcji, a więc nie w ciągu miesiąca, czy w ciągu jednego roku, zdjęli z rynku ponad 160 kilogramów narkotyków.
-W 2018 r. zabezpieczyliśmy ok. 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków, a także 10 tysięcy opakowań z ?dopalaczami? ?informował kom. Kamil Tokarski.
Jak widać, jest źle, a może być jeszcze gorzej. Warto jednak podkreślić, że w pierwszej linii walki z dilerami narkotykowymi, a także z posiadaczami narkotyków są nasi policjanci. Dzięki ich poświęceniu i odnoszonym sukcesom, wszyscy możemy czuć się bardziej bezpieczni.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Już nie gramy, nie kilogramy, ale setki kilogramów

 • 28 października 2018 at 17:53
  Permalink

  Krzywa rośnie czyli :
  – statystki policjantów rosną. Będą premie !
  – producenci nie odczuwają spadku sprzedaży bo znajdzie się wielu innych jeleni którzy zajmą ich miejsce,
  – mafia rządowa ma się całkiem dobrze z udziału procederu sprzedaży.

  Wszyscy są szczesliwi prócz zwykłego obywatela.
  Bo co liberalizować prawo do używek jak krzywa rośnie. Komuna (WSI i inni powiązani z nimi) mocno trzyma za mordę ten kraj więc nie ma co liczyć,że wezma przykład z USA lub Kanady

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *