Wyróżnienia dla ludzi ostrowieckiego szczypiorniaka. KSZO na Gali 100-lecia Piłki Ręcznej w Polsce

Podczas meczu Polska ? Kosowo władze Związku Piłki Ręcznej w Polsce wyróżniły działaczy ostrowieckiego klubu.
Złotą Odznaką za Zasługi dla Piłki Ręcznej otrzymał mecenas ostrowieckiego szczypiorniaka, właściciel fi rmy Odlewnia Ostrowiec Zbigniew Gorazda. Srebrne Odznaki za Zasługi dla Piłki Ręcznej otrzymali: wiceprezes ds. piłki ręcznej KS KSZO Karol Szewczyk oraz członek zarządu ostrowieckiego klubu i trener I-ligowej drużyny KSZO Odlewnia Ostrowiec Św. Tomasz Radowiecki.
Prezes KSZO Piotr Dasios wraz z Karolem Szewczykiem i Tomaszem Radowieckim gościli wieczorem w piątek w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej na gali z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. Gośćmi specjalnymi byli Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Gala była kulminacyjnym punktem jubileuszowych obchodów i historią 100-lecia polskiego szczypiorniaka opowiedzianą przez muzykę, pieśni i piosenki.

Piłka ręczna chyba najmocniej ze wszystkich dyscyplin sportu związana jest z wielką historią odzyskania niepodległości w 1918 roku. Przecież narodziła się w obozie jenieckim w Szczypiornie, obecnie jednej z dzielnic Kalisza, gdy piłkę ręczną zaczęli uprawiać internowani tam żołnierze Legionów Polskich. Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości, szczypiorniak wędrował wraz z legionistami do polskich miast i wsi. W kolejnych dekadach dyscyplina systematycznie się rozwijała, zyskując coraz większą popularność.
Dziś piłka ręczna stała się w Polsce grą popularną, w którą gra wielu młodych ludzi, która wychowała wielu wspaniałych zawodników, a w ciągu ostatnich lat miała wiele sukcesów, choćby wicemistrzostwo świata mężczyzn z 2007 roku czy brązowy medal tej imprezy z 2009 i 2015 roku.


Obchody 100-lecia piłki ręcznej to czas promocji i prezentacji dyscypliny: zespołów, historii, sukcesów oraz perspektyw rozwoju. Związek Piłki Ręcznej chce dotrzeć do dzieci i młodzieży z konkretnym przesłaniem i zachętą do uprawiania sportu, szczególnie piłki ręcznej. W programie obchodów 100-lecia piłki ręcznej znalazły się między innymi turnieje, wystawy, spotkania z byłymi i obecnymi zawodnikami i zawodniczkami.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *