?Piosnka o Belinie?. Niecodzienny film w Etiudzie

Katolicki Zespół Edukacyjny wraz z Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości zapraszają na pokaz filmu ?Piosnka o Belinie? oraz spotkanie z jego reżyserem Przemysławem Bednarczykiem, które odbędzie się w kinie ?Etiuda? 8 listopada o godz. 13.
-Postać Władysława Beliny-Prażmowskiego jest ściśle związana z naszym miastem, gdyż urodził się on w pobliżu Ostrowca ? mówi Grzegorz Nowak, nauczyciel historii w Katolickim Zespole Edukacyjnym. -Zasłynął w okresie I wojny światowej jako jeden z najsławniejszych dowódców Legionów Polskich. Był dowódcą tzw. „siódemki Beliny”, oddziału Legionów, który jako pierwszy przekroczył granicę zaboru rosyjskiego w sierpniu 1914 roku. Był też organizatorem i dowódcą 1 pułku ułanów Legionów Polskich, tzw. ?beliniaków?. Na jego czele przeszedł cały szlak bojowy Legionów. Tworzył zaczątek kawalerii II Rzeczypospolitej. Był organizatorem i dowódcą 1 Brygady Kawalerii, na której czele stoczył wiele bitew na wojnie z Ukraińcami i bolszewikami. Sławny ze zdobycia Wilna w kwietniu 1919.
Film ?Piosnka o Belinie?, to fabularyzowany dokument poświęcony postaci słynnego kawalerzysty urodzonego pod Opatowem. Stanowi swoistego rodzaju podróż w czasie do miejsc i wydarzeń, w których rodziła się legenda Beliny, a wraz z nią legenda Legionów i początków odradzającej się Jazdy Polskiej XX wieku. Film zrealizowany został dzięki Kieleckiemu Szwadronowi Kawalerii, który pozyskał środki finansowe Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wspieranych dodatkowo przez Instytut Pamięci Narodowej, Fundację Polskiej Grupy Zbrojeniowej, regionalne władze szczebla rządowego i samorządowego oraz senatora Jarosława Rusieckiego ? przewodniczącego senackiej Komisji Obrony Narodowej.
Jak podkreśla Grzegorz Nowak, Władysław Belina-Prażmowski, to żołnierz wojska II RP, prezydent Krakowa, wojewoda lwowski. Zmarł w październiku 1938 r., a uroczystości pogrzebowe w Krakowie stały się wielką manifestacją patriotyczną porównywalną w swych rozmiarach do tych po śmierci Marszałka Piłsudskiego.
-W 100. rocznicę odzyskania Niepodległości, dla nas ostrowczan ważne być powinno przypomnienie tej bliskiej nam postaci, która tak mocno zaangażowana była w jej odzyskanie ? podkreśla Grzegorz Nowak. -Śpiewka oddziału Beliny czyli tytułowa „Piosnka o Belinie” jest jedną z najlepiej znanych pieśni legionowych. Napisał ją Paweł Wójcikowski „Koriat” w październiku 1914 roku. W Zakopanem przekazał tekst piosenki Karolowi Adwentowiczowi, który prawdopodobnie przesłał ją do redakcji ?Wiadomości Polskich? i tak piosenka ta rozpowszechniła się.
Przemysław Bednarczyk ? reżyser filmu ?Piosnka o Balinie? jest historykiem, organizatorem widowisk historycznych w całej Polsce, scenarzystą, reżyserem i producentem filmów historycznych, m.in.: „Rok 1863”, „Komendant Zagończyk”, „Zapomniany Legion”, „Sienkiewicz mniej znany”, „Rozstrzelany Dzień Niepodległości” czy „Malowane Polski Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego”. Jest laureatem Nagrody Specjalnej VII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie, współpracownikiem TVP Historia. Zrealizował największe w Polsce widowisko historyczne z udziałem kawalerii w Komarowie pod Zamościem, podczas planu filmowego ?Bitwy Warszawskiej? w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Ciekawym uzupełnieniem spotkania będzie krótka prelekcja kustosza Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Marka Wójcickiego, który opowie o pomniku w Ruszkowcu. Obelisk został wykonany w 1998 roku z czerwonego piaskowca. Umieszczono na nim podobiznę pułkownika oraz treść: ?Ojcu Kawalerii Polskiej Władysławowi Zygmuntowi Belinie Prażmowskiemu urodzonemu w Ruszkowcu 3 V 1888 -13 X 1938?.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *