Co nasz czeka w najbliższych latach?

Podczas sesji Rady Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim Dominik Smoliński, naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju Urzędu Miasta zaprezentował inwestycje już rozpoczęte i te planowane na najbliższe lata do realizacji przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski.
Zakres jest imponujący i wpisuje się w popularne hasło: ?Miasto Od Nowa?.
Wokół Targowisk Miejskich
Za nami budowa wiaty handlowej na potrzeby promocji i sprzedaży produktów rolno -spożywczych pod nazwą ?Mój Rynek? – wraz z elektrownią fotowoltaiczną i towarzyszącą infrastrukturą techniczną. Na tę wartą blisko 3 mln zł inwestycję samorząd pozyskał blisko 1 mln zł wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W najbliższych latach dojdzie jednak do szeregu innych działań, m.in. utwardzenia i zagospodarowania placu targowego w jego północno -wschodniej części, co pozwoli na stworzenie, zwiększenie i polepszenie warunków do prowadzenia małej i średniej przedsiębiorczości.


Obecnie teren wykorzystywany jest do handlu, jednakże na nieutwardzonej i nie odwodnionej powierzchni, szczególnie podczas opadów deszczu lub w zimę tworzą się tam wyrwy, bagniska, co uniemożliwia sprawne prowadzenie działalności. Odwodnienie terenu oraz jego utwardzenie pozwolą na poprawę dostępu do tej części targowiska oraz funkcjonowania podmiotów na targowisku i przyczynią się do przywrócenia jego roli jako centralnego punktu handlowego miasta oraz jednego z największych targowisk w rejonie. Zmodernizowanych zostanie ponad 330 stanowisk handlowych, które będą wynajmowane, tak jak dotychczas, na zasadach konkurencyjności podmiotom gospodarczym. Realizacja zadania została przewidziana na lata 2019 -2020, zaś uzyskane dofinansowanie w ramach RPOWŚ to 889.701,68 zł.
Druga cześć projektu uwzględnia budowę drugiej wiaty handlowej, zadaszonej, na wzór tej już powstałej, jednak znajdą się w niej ponadto pomieszczenia w formie boksów dla osób handlujących. Uzupełnieniem projektu będzie powstanie nowych miejsc parkingowych powstałych w wyniku budowy drogi gminnej, łączącej ulicę Furmańską z ulicą Chrzanowskiego wraz z drogami bocznymi. W tym przypadku projekt budowlany drogi będzie gotowy do końca roku 2018, a początek inwestycji zaplanowano na rok przyszły.
Inwestycje dla kultury
Bardzo zaawansowane są prace związane z powstaniem Ostrowieckiego Browaru Kultury, gdzie w odnowionym budynku swoje siedziby znajdą trzy instytucje, tj. Miejskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biuro Wystaw Artystycznych.


Inwestycja uzyskała rekordowe dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 13.919,897,76 zł. Na tę chwilę zrealizowano już 75 proc. prac. Z tą realizacją związane są też inne projekty z RPOWŚ związane z modernizacją dziedzińca browaru, gdzie powstanie w sąsiedztwie obiekt z myślą o lokalnej społeczności i integracji środowiska.
Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zapowiada ponadto zadaszenie widowni amfiteatru w Parku Miejskim. Inwestycja ta posiada już aktualne pozwolenie na budowę. Sama realizacja została zaplanowana na lata 2020 -2021.


Wcześniej winna rozpocząć się przebudowa budynku Kina Etiuda, połączona z tworzeniem Centrum Tradycji Hutnictwa. Realizacja zadania została zaplanowana na lata 2019 -2021, zaś dofinansowanie w ramach RPOWŚ sięgnie 6.332.817,24 zł. Obiekt kina, podobnie jak i Urzędu Miasta oraz Środowiskowego Domu Samopomocy ?Przystań? winna objąć też projekt poprawy efektywności energetycznej.
?Rawka od Nowa? – II etap
W 2019 r. zakończony zostanie proces inwestycyjny wokół Rawki Od Nowa. Obecnie trwa realizacja drugiego etapu. Wykonywane są prace przy posadowieniu wiaty zaplecza sanitarnego strefy wodnej, gdzie w jego integralną część wkomponowano mur oporowy, który wraz z częściowym wypełnieniem boków wiaty od strony północnej i wschodniej stanowić będzie granice terenu kąpieliska letniego.
Wiata zaplecza sanitarnego służyć będzie jako zaplecze socjalne dla zaspokojenia potrzeb higieniczno sanitarnych użytkowników i personelu strefy wodnej kąpieliska letniego. Wiata wyposażona będzie w kabiny przebieralni, toalet i natrysków oraz wydzielone analogicznie półotwarte pomieszczenia dla personelu i służb porządkowych oraz pomieszczenia magazynowe. Jednocześnie trwają prace przy budowie pergoli od strony zachodniej kąpieliska.
Przypomnijmy, że w minionym sezonie z otwartych basenów skorzystało ponad 55 tys. osób.
Tereny inwestycyjne i Specjalna Strefa Ekonomiczna
W ciągu ostatnich lat w mieście powstało wiele firm, w tym m.in.: WOST S.A., Motorex Poland Sp. z o.o., Subtille Sp. z o.o., Kostrabau Polska Sp. j., Pemaw Group Edyta Szczekocka, Intravita Sp. z o.o., Verdo Energy Systems, Runarsson Sp. z o.o., Szel ?Bud -Pral. Rozbudował się Kram Polska S.A., Climatic Sp. z o.o. Sp. K., Call Center Netia, Doorpol Sp. j. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski rozpoczyna uzbrajanie terenów inwestycyjnych, jakie nabyła w minionych latach. Na ukończeniu są projekty budowlane z tym związane, a w przyszłym roku powinien rozpocząć się proces budowy dróg w kompleksie działek przy ul. Bałtowskiej.
Warto przypomnieć, że jeszcze nigdy ostrowiecki samorząd nie posiadał tak dużej liczby gruntów, które może teraz zaoferować prywatnym inwestorom. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski ma obecnie ponad 50 hektarów gruntów w dwóch zwartych obszarach. Spora ich cześć została już włączona do Specjalnej Strefy Ekonomicznej ?Starachowice?, dającej możliwość skorzystania z dodatkowych ulg przez inwestorów.
Buduje się
Na wiosnę 2019 roku zaplanowano ostateczne zakończenie prac związanych z powstaniem Osiedla Kopernika 34 A, usytuowanego na terenie dawnych zakładów odzieżowych ?Gambo?. W jego skład wchodzą dwa budynki wielorodzinne, mieszkalne o podwyższonym standardzie, składające się z pięciu kondygnacji naziemnych oraz kondygnacji podziemnych, w których zaprojektowano hale garażowe z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych oraz pomieszczenia piwniczne (komórki lokatorskie) i techniczne.


Osiedle zostało zaprojektowane z rozmachem i dbałością o detal architektoniczny. Gmina realizuje politykę mieszkaniową w trzech obszarach. Budowa bloków w systemie deweloperski to jeden z nich. Drugim jest konsekwentne odzyskiwanie kontroli nad zasobami mieszkaniowymi gminy, zajmowanymi w sposób nieuczciwy, co przyczyniło się do odzyskania wielu mieszkań dla rodzin faktycznie potrzebujących pomocy oraz ponad dwukrotnym zmniejszeniu kar płaconych spółdzielniom mieszkaniowym. Trzecim obszarem jest budowa nowych mieszkań socjalnych. Powstanie nowy blok przy ulicy Parkowej, którego wykonawca już został wyłoniony na drodze przetargu, kompletną modernizację przejdzie też obiekt przy ulicy Osadowej, gdzie pojawią się nowe lokale.
Drogowa rewolucja
Największymi inwestycjami drogowymi w Ostrowcu Świętokrzyskim obok wspomnianego łącznika w sąsiedztwie Targowiska Miejskiego, będzie dalsza realizacja tzw. północnej obwodnicy miasta. Do tej chwili wykonano w ok. 90 proc. zakresu ul. Rzeczki. W roku bieżącym realizowana jest kontynuacja robót budowlanych ul. Rzeczki wraz z rozbudową skrzyżowania z ul. Siennieńską. Na kolejne lata zaplanowano budowę połączenia z ul. Bałtowską.
Na najbliższe lata zaplanowano też rozbudowę drogi wojewódzkiej 754 w granicach miasta wraz z nowym mostem na rzece Kamiennej. I choć to inwestycja Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, to jednak miasto wspiera tę ważną inwestycje poprzez dotacje finansowe na opracowanie dokumentacji.
Nowoczesny transport miejski


Projekt ?Ekologiczny i wygodny transport miejski? już został dofinansowany kwotą 17 mln złotych z RPOWŚ przewiduje zakup autobusów, budowę dróg, skrzyżowań, energooszczędne oświetlenie, ścieżki rowerowe, bazę operatora transportu publicznego z myjnią i stacją obsługi, bike&ride, park&ride, wiaty przystankowe. Finał realizacji zadania to koniec 2021 r.
Rewitalizacja zmieni ostrowieckie osiedla

W ramach rewitalizacji zmieni się wizerunek wielu ostrowieckich osiedli. W dzielnicy Częstocice ma powstać strefa rozrywki i wypoczynku, z kolei na Osiedlu Ogrody zostanie utworzony Ogród Zdrowia. Dwa zadania Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zrealizuje w partnerstwie ze spółdzielniami mieszkaniowymi: Ostrowiecką Spółdzielnią Mieszkaniową (park na Osiedlu Spółdzielców) oraz Spółdzielnią Mieszkaniową ?Krzemionki? (inwestycje w drogi dojazdowe, nowoczesne parkingi, czy place zabaw i siłownię).
Gmina planuje również utworzenie otwartych stref aktywności w oparciu o środki ministerialne.
Nowoczesna szkoła
To nazwa nie tylko unijnego, wielomilionowego projektu, realizowanego w ostrowieckich placówkach. Za nami modernizacja szatni w PSP Nr3 oraz boiska przy PSP Nr 14. Przed nami nowe boisko dla PSP Nr 4. Obecnie przedsięwzięcia uzupełniają nowe pracownie matematyczne, przyrodnicze, językowe, wyposażone w pomoce dydaktyczne oraz narzędzia tj. tablice interaktywne, laptopy, mikroskopy, teleskopy, wizualizery. Wartość zadania to ogółem: 4.257.186 zł, zaś wnioskowane dofinansowanie to: 2 999.472 zł.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Co nasz czeka w najbliższych latach?

 • 7 listopada 2018 at 07:33
  Permalink

  „Na najbliższe lata zaplanowano też rozbudowę drogi wojewódzkiej 754 w granicach miasta wraz z nowym mostem na rzece Kamiennej.”

  na najbliższe lata hahaha a to nie czasem miał być 2018? 🙂 SMIESZNA JEST TA NASZA WLADZA!!!

  Reply
 • 7 listopada 2018 at 21:18
  Permalink

  Po mimo niecheci do wladz miasta za osuwisko, konkretnie za milczenie i niecheci do checi rozwiazywania problemow, zaczynam dostrzegac ludzi z otwartym umyslem. To nawet nie lampka w tunelu, to juz jakas swiatlosc. Wiata handlowa to znakomity pomysl. To sprawdzone rozwiazanie. Duze miasta na zchodzie maja takie w co czwartej dzielnicy. To jest lux pomysl, w koncu. Poszedl bym dalej i pomyslal o stworzeniu gieldy warzywnej. A nawet sporzywczej. W ktorej mozna by rowniez stworzyc kurierskie pakiety exportowe. Chocby dla polskich zagranicznych sklepow i hurtowni. I strefe cargo. Lotnisko w Radomiu, tuz tuz i w Lublinie tez z brama na wciaz otwarta, zioną checia bycia kolegami kogos takiego jak my. Z pocalowaniem w czolo przystana na wspolprace. (Czolo do calowania za kare za osuwisko bedzie urzyczal Prezio, jako ze ma najlepiej glowe zmyta w tym miescie). Trzeba rowniez pamietac o stronie sanitarnej, dla handlujacych i przyjezdnych. To tez mogl by zrobic Prezio i jego druzyna w ramach odkupiena win za osuwisko. Najlepiej w czynie spolecznym. Boxy postojowe z dobowym cyklem wynajmu, lub parking z prysznicem. To by byla pokusa, jak stacja benzynowa z darmowym pomowaniem kół. Lub boxy z toitoiem rozbudowanym o prysznic, cos w stylu japonskich szuflad do spania. Chigiena mozna kupic przyjezdnych. Ludzie kochaja pionierstwo i tanioszke. A nadewszystko lubia gdy sie o nich mysli. Mozliwosc odpoczynku i odswierzenia sie, sprawi ze Ostrowiec mogl by sie stac wzorem targowisk i handlowisk. 'Elektorscy’ w koncu mogli by miec sensowne zajecie i zamiast przeganiac zuli z lawek mogli by sie przydac do ochrony placow targowych i mienia handlujacych i organizacji ruchu. Z dobrym pomyslem, mozna by pomyslec o czyms takim, ze Ptak zaczal by robic pod siebie. Mysle rowniez o czesci przemyslowo-handlowej. Parkingi i mnogosc punktow odswierzania i odpoczynku moze byc bardzo prostym pomyslem na sukces miasta. Nikt nie lubi byc brudny i zmeczony. Wykorzystajmy to ze malo kto o tym mysli. Place handlowe z prawdziwego zdarzenia w takim miescu jak Ostrowiec szybko moga sprawic ze to miasto stanie sie najszybciej rozwijajacym sie miastem w kraju. Ilosc firm jaka tu bedzie chciala miec biuro podniesie ceny gruntowi i atrakcyjnosc tego mijsca. Wazne jest polozenie miasta, potem polozenie w miescie, a potem dojazd. Bo bez dojazdu nie ma odjazdu.Tak zbudowano Stalowa Wole. A historia sie kolem toczy i lubi sie powtarzac. Przemyslowa historia miasta sprawi ze wielu osobom zapali sie lampka, na szanse, na biznes. Nawet gdyby poczatkowo nic nie zarabiac, ludzie ktorzy tu przyjada nie pozwola nam nie zarabiac. Nad Sandomierzem i Tarnobrzegiem, gorujemy logistyka i polozeniem, dlatego nacisk na dwupamowa droge w strone Opatowa i poprawa stanu drog w strone Ozarowa i Krasnika jest warta zachodu i usilnych staran. Trzeba kombinowac nad poprawa stanu drog w strone Lublina. I jakis odbuj z trasy Radom Lublin w nasza strone. Na drogach Ostrowiec nie moze byc oznakowany jak wiocha. Powinna sie zwiekszyc liczba parkingow do okola miasta z dostepem do bierzacej wody i 'pradu na zetony’lub smsa. Ilosc wolnego miejsca jaka jest w Ostrowcu i dookola miasta moze byc kamieniem milowym do rozwoju miasta. Cala Wschodnia Polska marzy o takim miejscu. Tym miejscem jest Ostrowiec tylko o tym pomyslcie, a przyznacie mi racje. Tylko nie popelnijcie bledu i nie pchajcie tego do centum. A juz napweno nie do rynku obok fontanny. Pamietajcie, podbite narody poddawaly sie Rzymskim legionom bez walki, bo tez w domu chcieli miec lazienke. A ten dojazd do huty, to dajcie sobie spokoj z biciem piany na ten temat i przemyslcie sprawe od nowa. Ten turek czy hiszpan czy jak mu tam, stac go na to zeby do takiego dojazdu w istotny sposob sie dolozyc. Niech rowniez z niego bedzie jakis pozytek. Nie dajcie sie zrobic jak Lodzianie ktorzy wystawili swoj tyl w urzywanie znanej firmie komputerowej budujac im droge do pracy. Łachy nie robi, chce dojazd niech sie dolozy. A jak chce dojazd przez srodek miasta, to niech sie dolozy wiecej. Bo my nie lubimy chałasow. Nigdzie na swiecie nie ma nic za darmo. Po za polska, ale mozna to zmienic, a przynajmniej dobrze policzyc. Zwyklym ludziom, niby to nie stac miasta zrobic dojazg do posesji, a tu od razu droge przez srodek miasta. Ale tu szczegolow nie znam, wzdycham tylko jak to fajnie byc bogatym. Wtedy nawet miasta z wazelina ustawiaja sie w kolejce. Ale co by z tego nie wyszlo to i tak lepiej niz remont fontanny na rynku. Te gieldy mozna budowac jak pietrowy parking na przyklad. Efektywne i efektowne by bylo. Amfiteatr tez mi sie podoba, zawsze moze, w wolnych chwilach, posluzyc jako pogladowy model jak budowac siec wodociagowa. A w przyszlosci pomyslimy o kolejce linowej na siage przez miasto zamiast autobusow. Siadajcie pracujcie i wymyslajcie, moge potrzymac Wam piwo.

  Reply
 • 7 listopada 2018 at 23:18
  Permalink

  hohohoo po takich działaniach miasto się napewno rozwinie fiu fiu druga Warszawa będzie…. Gratulacje wyboru 😀

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *