Niezwykły pomysł na biznes! Mech na ścianach

Kto nie lubi zieleni w swoim pokoju? Tymczasem najnowsze trendy pokazują, że rośliny w naszych domach ?wychodzą? z tradycyjnych doniczek i trafiają jako prawdziwe zielone obrazy, czy wręcz dywany na ściany.
Modę na tzw. ?mech na ścianie? propaguje ostrowczanin Paweł Kotarba, który w naszym mieście rozpoczął przygotowywanie tych niezwykłych zielonych kompozycji.
– Zacząłem od produkcji ?szkieł?; korzenie takiego pomysłu sięgają Tajlandii. Tam nie niknie moda na miniaturyzację roślin, które trafiają do wnętrza dekoracyjnych, szklanych przedmiotów- wyjaśnia. Tak też zacząłem robić i ja, wkładając w ?szkła? drzewka, mech, a nawet kwiaty. Pewnego dnia w jednym z hoteli zaobserwowałem mech na ścianach. To mnie zainteresowało i zainspirowało.


Paweł Kotarba zdradza nam, że mech do swoich realizacji otrzymuje z prywatnych lasów z Francji i Norwegii. Tam jest on hodowany niemal w laboratoryjnych warunkach. Większość stosowanych przez niego mchów, jak chrobotek, czy mech poduszkowy, można zobaczyć na stronie green-wall.eu
– Mech, który trafia w formie dekoracji na nasze ściany dzięki procesowi stabilizacji, może osiągać trwałość nawet do 10 lat – mówi. Oczywiście kompozycja taka musi być osłoniona od ostrego światła słonecznego. Co ciekawe, nie wolno jej w ogóle nawadniać, przycinać ani nawozić. Dzięki swojej budowie korzysta z wilgotności naturalnej danego pomieszczenia.
Autor ?zielonych kompozycji? nie ukrywa, że to dość droga inwestycja, która jednak na przestrzeni lat się zwraca.


– Najczęściej ku takim rozwiązaniom skłaniają się firmy, które w ten sposób dekorują recepcję swoich oddziałów. Mech wybierają hotele, czy Spa – słyszymy. Coraz częściej mech trafia jednak do naszych domów, ale decydują się na niego mieszkańcy dużych miast. Jak na razie moim rynkiem jest Warszawa, choć zaczynają się też pierwsze zapytania z regionu świętokrzyskiego.
W zależności od wielkości montażu, cała kompozycja powstaje na miejscu w Ostrowcu Świętokrzyskim lub bezpośrednio u klienta. Najczęściej realizacja jest uzgadniana z dekoratorami wnętrz. Paweł Kotarba ma za sobą kompozycje dla odbiorców m.in. w Piasecznie i Szczecinie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *