Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Polscy narciarze szukający dobrych warunków do jazdy w pobliżu polskiej granicy, często wybierają Czechy. Przyciągają ich niskie ceny czy wysoki poziom infrastruktury w tamtejszych ośrodkach. Jakie ubezpieczenie najlepiej sprawdzi się u naszych południowych sąsiadów?

Najłatwiej na czeskie stoki dotrzeć mieszkańcom południowych województw. Dobre warunki do jazdy  znajdą w blisko położonych Górach Izerskich, Karkonoszach czy i Tatrach Niskich.

Jakie są atuty czeskich ośrodków narciarskich

W porównaniu do Polski, w Czechach jest dużo więcej ośrodków narciarskich specjalizujących się nie tylko w narciarstwie zjazdowym, ale także biegowym czy skokach narciarskich. Wypoczynek można połączyć z zabiegami leczniczymi. Dobre warunki znajdą tu również rodziny z dziećmi, bo w wielu kurortach prężnie działają szkółki narciarskie. Do dyspozycji małych narciarzy są ruchome chodniki, a po nartach można wybrać się do aquaparku czy na kręgle. Często sąsiadujące ze sobą miejscowości, tak jak w Alpach łączą skipassy, dzięki czemu w cenie karnetu można przemieszczać się do różnych wyciągów.

Wybierając się do Czech na narty można zdecydować się na duże centra narciarskie, takie jak Szpindlerowy Młyn, Černá Hora-Pec pod Śnieżnikiem czy Harrachov. Dobre warunki do jazdy można również znaleźć w mniejszych i spokojniejszych ośrodkach, takich jak Bedřichov czy Mała Upa. Przede wszystkim jednak trasy są dużo lepiej przygotowane niż w Polsce i mniej zatłoczone. Z powodu niskich cen karnetów w stosunku do znakomitej infrastruktury narciarskiej.

Czemu ubezpieczenie narciarskie w Czechach jest potrzebne?

Jadąc do Czech, musimy jednak pamiętać o ubezpieczeniu narciarskim. Co prawda w nagłych przypadkach, jeśli mamy kartę EKUZ, możemy liczyć na bezpłatne wizyty ambulatoryjne, porady medyczne oraz transport sanitarny. Jednak w poważniejszych przypadkach wymagających specjalistycznej diagnostyki i procedur medycznych, za usługi medyczne musimy zapłacić. EKUZ nie pokrywa też leczenia w prywatnych ośrodkach medycznych.

Jeżeli doznamy urazu podczas jazdy na nartach w Czechach, najbardziej kosztowne może okazać się opłacenie kosztów akcji poszukiwawczej w górach, czy transport medyczny do Polski. Zwiezienie ze stoku może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a jeśli w akcję zaangażowany będzie helikopter – dużo więcej. Dlatego polisa narciarska na pobyt i wypoczynek narciarski powinna mieć sumy gwarantowane na następującym poziomie:

  • Koszty leczenia – 20-30 tys. euro,
  • koszty ratownictwa i transportu medycznego – 5 tys. euro,
  • Ubezpieczenie OC,
  • Ubezpieczecnie NNW.

Optymalna suma gwarantowana kosztów leczenia i ratownictwa zabezpieczą nas w razie nieszczęśliwego wypadku, a rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu zapewni polisa NNW. OC i OC sportowe chronią nas z kolei na wypadek, gdybyśmy to my przyczynili się do uszczerbku na zdrowiu i mieniu osoby trzeciej.

Polisę można wyposażyć w dodatki typu ubezpieczenie bagażu lub rozszerzenie na choroby przewlekłe. Amatorzy jazdy po grzańcu mogą wykupić klauzulę alkoholową (uwaga, dopuszcza ona bycie pod wpływem wyłącznie małych dawek alkoholu).

Ile kosztuje polisa narciarska do Czech?

Najbardziej pomocne w poszukiwaniu optymalnej polisy na narty do Czech są porównywarki internetowe połączone z kalkulatorem ofert, np. ubezpieczenie narciarskie w www.polisanarciarska.pl. Oto wybrane przykłady ofert, których suma ubezpieczenia pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa w przypadku tygodniowego wyjazdu na narty do Czech:

Signal Iduna: ubezpieczenie KL – 85 920zł, koszty ratownictwa – 25 776 zł, OC – 257 760 zł, OC sportowe 128 880 zł, NNW  15 000 zł, składka: 43,97 zł.

Nationale Nederlanden: ubezpieczenie KL – 200 000 zł, koszty ratownictwa – 50 000 zł, OC – 100 000 zł, NNW – brak, składka: 47,93 zł.

AXA: ubezpieczenie KL – 85 920 zł, koszty ratownictwa – 21 480 zł, OC sportowe – 42 960 zł, NNW  8 591 zł, składka: 48,11 zł.

Gothaer: ubezpieczenie KL – 85 920 zł, koszty ratownictwa – 25 776 zł, OC – 107 400 zł, NNW  10 000 zł, składka: 50 zł.

Z przedstawionych ofert najbardziej optymalna pod względem zakresu ochrony jest propozycja Signal Iduna. Sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa oraz NNW są na przyzwoitym poziome, a także osiada wysokie OC.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *