Olbińskich świat bez śmieci

Wnętrze Galerii van Rij w Fabryce Porcelany AS w Ćmielowie zapełniło się sympatykami twórczości Rafała Olbińskiego, który swoje prace wystawił wraz z rysunkami i figurkami projektu córki Natalii. Wystawa rysunków oraz porcelanowych wielorybów o ludzkich twarzach spotkała się z ogromnym zainteresowaniem osób z całej Polski. Wystawę podziwiali artyści malarze, fotografowie, ludzie kochający dobrą sztukę. Wśród zwiedzających wystawy byli m.in. europoseł Andrzej Grzyb oraz prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

 ?Olbiński/Olbiński. Metamorfozy? przygotowana została przez Fundację Art & Design LT. Niezwykłą wystawę otworzyła kurator Katarzyna Rij. Ekspozycja miała na celu zwrócenie uwagi na niszczenie przez nas świata, w którym żyjemy, oraz zanikanie niektórych gatunków zwierząt. Zamysłem kuratorki Katarzyny Rij, dzięki nietuzinkowej  aranżacji- porcelanowe figurki wielorybów o ludzkich twarzach były ustawione pośród folii oraz porozrzucanych plastikowych butelek imitujących zanieczyszczoną wodę-  było wpisanie się wystawy w ogólnoświatową dyskusję na temat niszczenia oceanów. Zaczątkiem tej metamorfozy w takim wydaniu była sama Natalia Olbiński i jej poglądy na temat środowiska naturalnego.
Tytuł wystawy odnosi się po części do słynnego dzieła rzymskiego poety Owidiusza, przedstawiającego przy pomocy wątków mitologii greckiej i rzymskiej stworzenie oraz historię świata poprzez przemianę. Na wystawę Natalia zaprojektowała dwie porcelanowe figurki przedstawiające wieloryby z ludzkimi twarzami. Noszą one imiona greckich bogów morza: Doris i Nereusz.

 

 

? Projekt figurki nawiązuje do życia na ziemi, które zaczęło się w oceanach ? mówiła podczas rozmowy z ?Gazeta Ostrowiecką? Natalia jeszcze podczas procesu twórczego figurek. Jestem zafascynowana morzem, stworzeniami w nim żyjącymi, a szczególnie wielorybami. Od lat dewastujemy świat, zanieczyszczamy wodę, niszczymy nasze oceany, w których żyje jedynie 400 wielorybów biskajskich. Rzeźbom wielorybów nadałam ludzką twarz, aby przypomnieć o tym, jak szalenie mądre są to stworzenia.

Zaproszeni goście mogli zobaczyć także specjalnie zaaranżowany ?zanieczyszczony ocean? w postaci stołu, na którym chore stworzenia morskie poddane są na naszych talerzach.  Prezentacja ta ma za zadanie uświadomić, jak niszczący wpływ na naturę mają działania każdego z nas.

Wystawa w Ćmielowie była pierwszą wspólną Rafała Olbińskiego i jego córki Natalii. To olbrzymie zderzenie. Precyzyjnie wykonane  rysunki Rafała, w których w sposób wymowny pokazuje piękny podwodny świat  oraz jego wpływ na życie ludzkie i zdjęcia ukazujący ten piękny świat tonący w odpadach. Rysunki, które niejednokrotnie opatrzone dobitnymi podpisami to czerwone światło dla nas zanieczyszczających planetę dającą nam życie.

Zadowolenia z tak ważnej wystawy i samej wizyty jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich artystów Rafała Olbińskiego oraz niebywale utalentowanej córki Natalii nie krył właściciel Fabryki Porcelany AS Adam Spała. Na pamiątkę Rafał i Natalia z rąk A. Spały odebrali piękne porcelanowe figurki.

 Rafał Olbiński – malarz, ilustrator, plakacista, który najpierw zdobył Nowy Jork, potem cały świat. Spod jego ręki wyszły setki obrazów, plakatów i ilustracji, kilkadziesiąt okładek czasopism. Ma za sobą dziesiątki wystaw na całym świecie, 150 nagród, w tym tak prestiżowe, jak Prix Savigniac (czyli odpowiednik Oscara w dziedzinie plakatu).

Natalia Olbiński graficzka i ilustratorka. Była dyrektor artystyczną dwumiesięcznika ?La Rivista? poświęconego kulturze włoskiej; jest współtwórczynią magazynu śródziemnomorskiego ?Lente?. Wygrała m.in. konkurs na plakat z okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych ACID w Cannes. W 2017 r. drukiem ukazała się jej książka Atlantyda. Przewodnik po mieście, w której można podziwiać tekst i rysunki jej autorstwa.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *