Jakie okulary na zimę w góry

Bardzo często, kompletując ubranie na wyjazd w góry, zapominamy o okularach przeciwsłonecznych. Może dlatego, że bardziej kojarzą nam się z latem i wypoczynkiem nad morzem niż pobytem w górach. Niesłusznie.

Każdy doświadczony miłośnik pieszych wędrówek albo szusowania na nartach wie, że okulary przeciwsłoneczne to obowiązkowy element zimowego stroju.

Sens noszenia okularów zimą

Okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy przez odbijaniem się słońca od lodu i śniegu oraz od mechanicznych urazów oczu. Długa ekspozycja na światło może powodować zapalenie spojówki, a w ekstremalnych sytuacjach tzw. ślepotę śnieżną.

Jakie okulary wybrać?

Niestety, nie każde okulary ochronią nas przed zimowym słońcem. Tak jak w przypadku ochrony przed słońcem w lecie, nie wystarczą te najtańsze, kupione za kilkanaście złotych na osiedlowym bazarze. Nie posiadają one odpowiednich filtrów UV, przez co mogą nam zaszkodzić. Lepiej zaopatrzyć się w markowy sprzęt z odpowiednimi atestami, wyprodukowany specjalnie do górsko-narciarskich celów.

Okulary polaryzacyjne

Jeśli decydujemy się na zakup okularów przeciwsłonecznych przeznaczonych w góry, najlepiej sprawdzą się tzw. okulary polaryzacyjne. Polaryzacja zapobiega zmęczeniu oczu odbiciami światła, na które w słoneczny, zimowy dzień jesteśmy narażeni przez cały dzień. Dzięki okularom polaryzacyjnym intensywne promienie zostają przytłumione i „osłabione” docierają do naszych oczu. Dodatkowo polaryzacja poprawia sposób widzenia barw otaczającego nas świata. Zwróćmy też uwagę na filtry chroniące oczy. Soczewki z filtrem UV400 blokują wszystkie 3 zakresy promieniowania ultrafioletowego: UVA, UVB i UVC. Taki filtr to 100% zabezpieczenie przed niepożądanymi następstwami ekspozycji oczu na promieniowanie słoneczne.

Gogle narciarskie

Okulary i gogle ochronią nas także od silnego wiatru, który może być bardzo uciążliwy. Szczególnie wiedzą o tym narciarze i snowboardziści, którzy jeżdżąc bez gogli lub okularów skarżą się na łzawiące oczy. Z wiatrem do oka mogą dostawać się drobinki śniegu i pyłów, które podrażniają oczy. Kupując gogle warto zdecydować się na te z efektem lustrzanego odbicia. Taki rodzaj szyby w goglach lepiej chroni oczy przed blaskiem odbitego światła w warunkach intensywnego oświetlenia. W takim sprzęcie nie tylko można cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą, ale i świetnie wyglądać. Koszt takich okularów to około 250 – 300zł. Drugim, podobnym cenowo zakupem będą gogle fotochromatyczne, które zmieniają swój kolor szkieł w zależności od pogody oraz słońca na stokach.

Koszty zakupu okularów i gogli. Czy szybka pożyczka to dobry sposób na zakup naprawdę dobrych okularów?

Wybierając się na zimowy urlop najlepiej zaopatrzyć się zarówno w okulary, jak i w gogle. Kiedy porównamy cenę okularów i gogli ze sprzętem narciarskim lub górskim okazuje się, że jest to także spory wydatek. Nie zawsze po opłaceniu wyjazdu mamy jeszcze do dyspozycji ok. 600 zł na taki zakup. Szybka pożyczka w takiej sytuacji może być dobrym wyjściem z sytuacji. Szybka pożyczka w firmie pożyczkowej za pomocą platformy proficredit.pl po kilkunastu minutach znajduje się na naszym koncie. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie musimy czekać kilku dni na przelew.

Polskie góry to idealne miejsce na spędzenie zimowego urlopu. Właściwe przygotowanie i zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt znacznie poprawi nasz komfort i bezpieczeństwo podczas wędrowania po górach czy jazdy na nartach. Warto wydać trochę więcej i zainwestować w markowy, dobrej jakości sprzęt, który będzie nam służył przez lata.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *