Dom Spokojnej Książki z Rżuchowa nagrodzony na Grand OFF

Dom Spokojnej Książki z Rżuchowa w gminie Sadowie został nagrodzony na festiwalu Grand OFF.

Uroczysta gala, promująca festiwal kina niezależnego w Polsce i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie, odbyła się w teatrze ?Syrena? w Warszawie. Grand OFF został powołany do życia w 2006 r. W tym roku do Warszawy nadesłano 3964 filmów ze 123 krajów całego świata. Ocenę wystawiała międzynarodowa kapituła, składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Komisja Nominacyjna spośród nadesłanych dzieł wybrała 55 filmów w 11 kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Po raz drugi została przyznana jeszcze jedna nagroda dla miejsca, które najciekawiej pokazało nagrodzone poprzedniej edycji festiwalu filmy. Uhonorowany statuetką, pośród około 100 kin, instytucji i miejsc, obok Biłgorajskiego Centrum Kultury, został Dom Spokojnej Książki z Rżuchowa.
-Pokazaliśmy 11 filmów plus 1 nominowany z 11 edycji festiwalu Grand OFF – mówi Piotr Kogut wraz z żoną Moniką, twórca Domu Spokojnej Książki. Był to całodniowy pokaz przy smalcu, zupie i winie. Ówczesnym zwycięzcą w kategorii film z Polski był ?Ja i mój tata? – film naszego kolegi Alka Pietrzaka. Podczas pokazu filmowego u nas można było także zobaczyć jego drugi film ?Mocna kawa nie jest wcale taka zła?. Na pokazie gościliśmy Alka, który zdradził m.in. jak pozyskuje się aktorów do filmów krótkometrażowych. Już na samej gali było nam niezwykle miło przebywać w tak wyśmienitym towarzystwie. Wśród nagrodzonych znaleźli się między innymi Andrzej Seweryn oraz zdobywca Złotej Palmy w Cannes Andriej Zwiagincew za reżyserię filmu Lewiatan.
Na każdym festiwalu przyjmowani i nagradzani są goście specjalni. Do dzisiaj honorowe statuetki otrzymali także: Marcel Łoziński, Krzysztof Zanussi, Cezary Harasimowicz, Allan Starski, Jiri Menzel, Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Lech Majewski, Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Janusz Majewski, Emilia Krakowska, Wojciech Wójcik, Piotr Fronczewski.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *