Wielka przeprowadzka kultury (zdjęcia)

Rok 2019 w ostrowieckiej kulturze upłynie pod znakiem wielkiej przeprowadzki.
Do Ostrowieckiego Browaru Kultury, w którym prace wkraczają w decydująca fazę, będą przenosić się Miejskie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych oraz Miejska Biblioteka Publiczna.
– Z firmą MTM Budownictwo, która realizuje całe przedsięwzięcie, został podpisany aneks do umowy, na mocy którego wszelkie prace mają zakończyć się z pierwszym kwartałem 2019 r. – mówi wiceprezydent Piotr Dasios. Na tę chwilę prace idą pełną parą, a także sprzymierzeńcem jest pogoda, choć i tak większość robót wykonywanych jest już wewnątrz obiektu. Ostrowiecki Browar Kultury już na tym etapie robi olbrzymie wrażenie i ma szansę stać się wizytówką ostrowieckiej kultury nie tylko w znaczeniu lokalnym, ale i ogólnopolskim.


Zdaniem wiceprezydenta Piotra Dasiosa niewiele osób wierzyło, że aż tak precyzyjnie uda się odtworzyć stare mury byłego browaru Saskich.
– Efekt, który już jest widoczny, chyba przerósł nasze oczekiwania – przyznaje wiceprezydent Piotr Dasios. Niektóre pomieszczenia wewnątrz budynku zostały wyłożone cegłą, którą udało się odzyskać z rozbiórki, aby odwołać się do tradycji tego miejsca. To chyba swoisty ewenement, aby przemysłowe tradycje na tę skalę zaadoptować dla potrzeb kultury.
Dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury robi olbrzymie wrażenie. Powstały już miejsca parkingowe, a także do budynku dobudowano część z przeszkleniami.

– Wszelkie pomieszczenia zostały już podzielone pomiędzy trzy placówki kultury, choć jednostką zarządzającą całym obiektem będzie Miejskie Centrum Kultury – mówi wiceprezydent. Obecnie wykonawca skupia się na pracach wykończeniowych, a w niektórych z pomieszczeń pojawia się już nawet wyposażenie. Cześć mebli została zapisana w samym projekcie, pozostałe trzeba będzie jednak dokupić. Powstanie samego obiektu to jedno, drugim zagadnieniem jest wypełnienie go atrakcyjną treścią.
– Niebawem powstanie rada programowa, która się tym zajmie- mówi wiceprezydent Piotr Dasios. Ostrowiecki Browar Kultury musi spełniać oczekiwania mieszkańców dotyczące jego zawartości, a te są wygórowane. Wiadomo, że będą propozycje dla seniorów, ale także dla dzieci i młodzieży oraz dla wszelkich innych grup wiekowych. Mamy świadomość, że nie można zaproponować tylko tego, co oferowano dotychczas, bowiem zmieniły się czasy i musimy dostosować ofertę kulturalną do obecnie panujących trendów.
Jak zapowiada wiceprezydent Piotr Dasios, obiekt będzie otwarty siedem dni w tygodniu i od rana do wieczora miał do zaoferowania coś mieszkańcom miasta i powiatu.
– Nie wyobrażam sobie, aby obiekt zamknął się ze swoimi propozycjami tylko na teren miasta, ale musi być otwarty na mieszkańców z całego powiatu – przyznaje Piotr Dasios. Chcielibyśmy zainicjować działania wspólnie z okolicznymi gminami, aby jak najwięcej osób skupić wokół tego miejsca, które będzie swoistą perełką architektoniczną dzięki symbiozie starych murów browaru Saskich z nowoczesną aranżacją.
Wielka przeprowadzka kultury, która może przypaść na miesiące wiosenno- letnie, ma przebiegać sukcesywnie, tak aby mieszkańcy nie stracili dostępności do oferty placówek.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Wielka przeprowadzka kultury (zdjęcia)

 • 2 stycznia 2019 at 10:30
  Permalink

  A co z filiami Miejskiej Biblioteki , czy będą zlikwidowane po oddaniu Browaru Kultury,w którym ma mieć siedzibę MB ? Pytam bo nie można uzyskać konkretnej odpowiedzi w tych osiedlowych filiach.

  Reply
 • 2 stycznia 2019 at 12:01
  Permalink

  Wiem na przykład, że denkowska filia będzie utrzymana JEŚLI znajdzie się wystarczająco duży lokal. inne słyszałem że będą likwidowane. Mi pomysł Biblioteki Centralnej się zdecydowanie nie podoba.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *