Porcelanowa Nagroda Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego prosto z Ćmielowa

Unikatowa figurka Fabryki Porcelany AS Ćmielów jako nagroda im. królewny Anny Wazówny przyznawana jest osobom i organizacjom z Polski, jak również z zagranicy szczególnie zasłużonym dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Wręczana jest corocznie w okolicach Święta Reformacji.
-Jesteśmy dumni z umowy podpisanej na 50 lat z Kościołem Ewangelicko- Augsburskim w Polsce. Tak długa umowa zobowiązuje ? mówi prezes fabryki Adam Spała. Cieszy nas wybór na tak wyjątkową nagrodę rzeźby stworzonej przez wybitnego polskiego projektanta Lubomira Tomaszewskiego. Figurka Razem to symbol miłości, jedności, tworzenia więzi i harmonii. Jest idealną propozycją, aby nią uhonorować wybitne osoby lub instytucje, które angażują się w pomoc w różnych wymiarach.

Prymas Szwecji abp Antje Jackelen z bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Źródło: archiwum Kościoła Ewangelicko ?Augsburskiego w Polsce

Idealnie wpisuje się w promocję działań służących nawiązaniu i pogłębieniu współpracy międzynarodowej. W powojennej historii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wiele osób i podmiotów niosło pomoc w sytuacjach kryzysowych, dając równocześnie świadectwo swojej wiary. Taka służba na rzecz drugiego człowieka i Kościoła nie powinna zostać zapomniana, dlatego ustanowiona została Nagroda Kościoła im. królewny Anny Wazówny (siostry króla Zygmunta III Wazy), wszechstronnie wykształconej ewangeliczki, która mimo własnego cierpienia niosła pomoc potrzebującym.
Figurka Razem została ręcznie wykonana i pomalowana. Na rzeźbie z porcelany została umieszczona Róża Luterańska – godło Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce. Symbol wykonany jest 24 ?karatowym złotem. Figurki powstały w limitowanej serii 50 sztuk. Co roku jedna z nich będzie wręczana jako nagroda. Do porcelanowej rzeźby został przygotowany specjalny certyfi kat autentyczności, zawierający wszystkie informacje o projekcie oraz zawierający niepowtarzalny numer produktu.

Wręczenie Nagrody Kościoła im. królewny Anny Wazówny w 2018 roku w Kościele św. Mateusza w Łodzi Od lewej stron: Pan Johan Kunst i ks. Johan Beks (odbierają nagrodę w imieniu Komisji ds. kontaktów polsko-holenderskich); Pan Rapahel Varga van Kibed (Zastępcą Szefa Misji Ambasady Królestwa Niderlandów); Pani Renee Bossert (małżonka pana van Kibed). Żródło: archiwum Kościoła Ewangelicko ?Augsburskiego w Polsce.

Kapitułę Nagrody tworzą: bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz cztery osoby wybrane przez Synod: bp Ryszard Bogusz, Izabela Główka-Sokołowska, Aldona Karska i bp Jan Szarek.
W 2017 roku została wręczona pierwsza nagroda, jej laureatem został Kościół Luterański w Szwecji, za akcję pomocy humanitarnej niesionej Mazurom po II wojnie Światowej. Na uroczystej Sesji Jubileuszowej z Zamku Królewskim, nagrodę odebrała prymas Szwecji abp Antje Jacklenen. W roku 2018 laureatem Nagrody została Komisja ds. polskich Kościoła Protestanckiego w Holandii za działania duszpasterskie i pomoc materialną parafiom oraz członkom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w okresie komunizmu. Nagroda zostanie wręczona 14 października 2019 r. w Kościele św. Mateusza w Łodzi podczas jesiennej sesji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *