Wystartowała piąta edycja budżetu obywatelskiego

Ostrowczanie mogą już składać propozycje zadań do realizacji w ramach piątej edycji Budżetu Obywatelskiego.
Do dyspozycji w tym roku zagwarantowano 200 tysięcy złotych na zadania inwestycyjno -remontowe, zaś 75 tys. złotych na przedsięwzięcia pozostałe.
? Życie pokazało, że Budżet Obywatelski jest to trafiony pomysł i że mieszkańcy chcą decydować o tym, co dzieje się w Ostrowcu ? mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński.
W dotychczasowych czterech edycjach oddano 10.405 głosów. Mimo, iż Budżet Obywatelski ma swoje ramy co do przeznaczonych kwot, to kilkukrotnie zdecydowałem się je zwiększyć, bo po zapoznaniu się z pomysłami uważałem, że nie mogą one czekać i są na tyle ciekawe, że należy je wesprzeć. Przykładem niech będzie wspólne przedsięwzięcie działkowców, które w poprzedniej edycji otrzymało środki na realizację.
Wnioski do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego można składać, przez trzy tygodnie, do 8 lutego br. i należy pamiętać, że ich wartość nie może przekraczać 75% kwot przeznaczonych do rozdysponowania w danej kategorii, a więc 150 tys. zł w przypadku inwestycji i remontów oraz 56.250 zł w przypadku zadań pozostałych, np. kulturalno -sportowych.
? Najważniejszy jest pomysł, który pomożemy przełożyć na odpowiedni projekt ? mówi wiceprezydent Dominik Smoliński. Pomożemy go skalkulować i przygotować odpowiedni kosztorys. Ważne jest to, żeby zadanie było realizowane na terenach należących do Gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Trzeba pamiętać, że niektóre projekty mogą kolidować np. z planem zagospodarowania przestrzennego, dlatego wymagają weryfikacji z naszej strony.
Przypomnijmy, że w tylko w 2018 r. ze środków budżetu partycypacyjnego zostały zrealizowane następujące zadania: Monitoring przestrzeni publicznej Osiedla Ogrody i Złotej Jesieni, który zyskał 568 głosów, przy ulicy Tetmajera powstał ?Plac marzeń?, a dodatkowo została przeprowadzona modernizacja i remont infrastruktury 10 Rodzinnych Ogródków Działkowych. Natomiast w ramach zadań pozostałych sfinansowano kilka wydarzeń organizowanych pod hasłem ?Integracja mieszkańców? oraz cykl wydarzeń popularyzujących kulturę rowerową pod hasłem ?W ramach kultury?.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *