Stanisław Wyspiański w Biurze Wystaw Artystycznych

Stanisław Wyspiański. Legenda Młodej Polski? to tytuł wystawy, którą już od najbliższego piątku będzie można oglądać w tymczasowej siedzibie Biura Wystaw Artystycznych.
O godzinie 18 rozpocznie się uroczysty wernisaż, na którym po raz pierwszy w Ostrowcu Świętokrzyskim pokazane zostaną ilustracje z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska w Zamościu.


BWA Galeria Zamojska szczyci się posiadaniem jednej z największych kolekcji ilustracji artystycznej w Polsce. Ilustracje pozyskiwane głównie dzięki systematycznie organizowanym plenerom dla ilustratorów, organizowanym od lat na Roztoczu. Plenery zwykle poświęcone są ważnym rocznicom historycznym i kulturalnym oraz zasłużonym dla kultury postaciom. W 2007 roku, poświęconym Stanisławowi Wyspiańskiemu ? Galeria Zamojska starając się uczcić setną rocznicę śmierci artysty, postanowiła XXIII Międzynarodowy Plener Ilustratorów pod hasłem ?Stanisław Wyspiański. Legenda Młodej Polski?. Na plenerze, który odbywał się w Zwierzyńcu, spotkali się ilustratorzy z Polski i Ukrainy, m.in. prof. J.Stanny, J.Kapusta, Z.Witwicki, S.Ożóg, W. i B.Orlińscy, J.Marcolla, V.Stetsula, S.Mikhnovskij i inni. Przez dwa tygodnie ilustratorzy szukali inspiracji w bogatym dziele, jakie pozostawił po sobie ?czwarty wieszcz? ? Stanisław Wyspiański (1869-1907) – polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli, tworzący w epoce Młodej Polski. Plon owego zwierzynieckiego pleneru ilustratorów oglądać będzie można w ostrowieckim BWA do połowy marca.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *