Szef firmy z aktem oskarżenia

W dniu 31 stycznia 2019 r. Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim skierowała akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku na budowie hali.
Zarzuty w tej sprawie usłyszał właściciel firmy realizującej te roboty.
-W dniu 26 marca 2018 r., pracownicy firmy budowlanej wykonywali prace przy konstrukcji dachu ?mówi prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Gdy ok. godz. 16 kończyli już pracę, jeden z nich w wieku 30 lat spadł z dachu z wysokości 6,5 metra na utwardzone podłoże. Obecni na miejscu pracownicy wezwali pogotowie ratunkowe, które udzieliło pokrzywdzonemu pomocy medycznej, lecz pomimo tego nie udało się uratować jego życia.
Prokuratura ustaliła, że 30-latek był na budowie od zaledwie kilku dni, nie miał podpisanej umowy o pracę, nie przeszedł wymaganych szkoleń z BHP, został dopuszczony do pracy bez stosownych badań lekarskich, a przy prowadzonych pracach nie zapewniono prawidłowego nadzoru nad ich organizacją i wykonawstwem, jak również skutecznych środków ochrony przed upadkiem z wysokości, a dodatkowo niewłaściwie opracowano instrukcję bezpiecznego wykonywania robót. Osobą odpowiedzialną za zapewnienie BHP był właściciel firmy realizującej te prace. Przyczyną śmierci pokrzywdzonego był upadek z wysokości, a w czasie zdarzenia był on trzeźwy.
Łukasz S. usłyszał zarzut narażenia pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w wyniku dopuszczenia się niedopełnienia ciążących na nim obowiązków z zakresu BHP i nieumyślnego spowodowania śmierci pokrzywdzonego. Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie ustosunkował się do kwestii przyznania się do zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia. Oskarżonemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *