Nareszcie! Trwa przetarg na modernizację Krzemionek i remont Pałacu Wielopolskich

Muzeum Historyczno-Archeologiczne po wielomiesięcznych zmaganiach nareszcie ogłosiło przetarg na wykonanie robót budowlanych i remontowych na terenie Krzemionek, mających na celu zwiększenie dostępności dla turystów, a także poprawę infrastruktury muzeum i Pałacu Wielopolskich w Częstocicach.

Przypomnijmy tylko, że pałac został opuszczony przez muzeum w lutym ubiegłego roku, a jego remont miał się rozpocząć ubiegłej wiosny? Całość projektu wraz z wkładem własnym powiatu sięgnie ponad 11 mln zł.

W ramach prac, jeśli chodzi o pałac, to przewidziany jest w nim remont dachu oraz instalacji centralnego ogrzewania i wodno ? kanalizacyjnej, przeprowadzenie prac renowacyjnych ścian zewnętrznych i budowlanych przy fundamentach. Remontu doczekają się schody przy wejściach do budynku. Wykonana zostania nowa instalacja elektryczna i alarmowa. Przebudowane zostaną ściany wewnątrz pałacu. Wykonany zostanie także remont podłóg drewnianych. Renowacja lub wymiana obejmie wewnętrzną stolarkę drzwiową. Obiekt zyska wentylację mechaniczną. Zagospodarowana zostanie mała architektura w przypałacowym parku. Przeprowadzona zostanie konserwacja drzewostanu, nasadzone będą nowe drzewa, wykonany zostanie plac przed tarasem muzeum. Hitem będzie wykonanie w parku ekspozycji ?in situ? odkrytych dymarek.

W Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki prowadzone będą roboty budowlane i budowlano-montażowe. Przebudowany zostanie Domek Archeologa, rozbiórce zostaną poddane 4 stare budynki. Przebudowie ulegną dwa budynki nad szybami kopalnianymi Zenon i Stefan. W szybie Zenon i szybie ewakuacyjnym zamontowane zostaną dwie windy przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostanie oświetlenie trasy turystycznej, które zyska zasilanie awaryjne.

W podziemnej trasie nastąpi wymiana zniszczonych osłon wyrobisk górniczych, osłon z tworzywa sztucznego i szyb na osłony bardziej estetyczne i odporne na czynniki atmosferyczne. Pole górnicze będzie posiadało monitoring wizyjny. W budynku muzeum wykonana zostanie stała wystawa z wykorzystaniem urządzeń multimedialnych i elementów ekspozycyjnych. Zakłada się, że wystawa połączy elementy przekazu multimedialnego z rekonstrukcją scenek z życia neolitycznych górników.

Przetarg na wyłonienie wykonawcy potrwa do 11 lutego. Po wyłonieniu wykonawcy, rozpoczną się prace remontowe, które obejmą zarówno Krzemionki (trasę turystyczną, wystawy), jak i Pałac Wielopolskich.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Nareszcie! Trwa przetarg na modernizację Krzemionek i remont Pałacu Wielopolskich

  • 11 lutego 2019 at 11:17
    Permalink

    dlaczego czekano aż rok na rozpoczęcie remontu tego pałacyku ? może były zarząd powiatu wytłumaczy się ze swej opieszałości w ustawowym działaniu na rzecz Powiatu ? ile jeszcze takich „kwiatków” ujrzymy oceniając całokształt „dobrej zmiany” w naszym Powiecie ?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *