Jedna z trzech w województwie. Klasa dwujęzyczna w Szewnie

Szkoła Podstawowa w Szewnie, jako trzecia szkoła w województwie świętokrzyskim i pierwsza w powiecie ostrowieckim, utworzy klasę dwujęzyczną z językiem angielskim.
W klasie dwujęzycznej co najmniej dwa przedmioty nauczane są w języku angielskim. W szkołach podstawowych naukę dwujęzyczną można prowadzić zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa edukacji od klasy siódmej.
W Polsce szkół z klasami dwujęzycznymi jest niewiele z uwagi na wysokie wymogi. Mogą sobie na nie pozwolić jedynie najlepsze placówki. W Szewnie przygotowania do uruchomienia klasy dwujęzycznej są już na finiszu. Od września br. uczniowie jednej klasy siódmej uczyć się będą trzech przedmiotów w języku angielskim: matematyki, biologii i muzyki.
Poza tym młodzież z tej klasy będzie miała o dwie godziny tygodniowo więcej zajęć z języka angielskiego. Jest już przygotowany i zatwierdzony regulamin rekrutacji. Nauczyciele j. angielskiego przygotowali przykładowy test kompetencyjny, bowiem warunkiem przyjęcia do tej klasy będzie zdanie sprawdzianu kompetencji z j.angielskiego.
-Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom XXI wieku. Realizacja programu w siódmej klasie dwujęzycznej będzie wymagać od nas szczególnego wysiłku ? podkreśla Małgorzata Turczyńska, dyrektor Zespołu Szkół w Szewnie. -Największym wyzwaniem było przygotowanie kadry nauczycielskiej, gdyż opieramy się na nauczycielach języka angielskiego, którzy ukończyli studia podyplomowe i będą uczyć w siódmej klasie matematyki i biologii. Dyrekcja szkoły liczy na spore zainteresowania nauką w klasie dwujęzycznej.
Pierwszeństwo w przyjęciu będą mieli absolwenci szóstej klasy szewieńskiej szkoły, ale będą też zaproszeni uczniowie spoza rejonu. Młodzież z tej klasy będzie kontynuować naukę w dwujęzycznej klasie ósmej. Absolwenci tej klasy będą mieli pierwszeństwo przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej z klasą dwujęzyczną.
-Kilka lat temu zasugerowałem pani dyrektor Małgorzacie Turczyńskiej, rozważenie możliwości utworzenia takiej klasy w Zespole Szkół w Szewnie. Niedawno poinformowała mnie, że jest gotowa i od września 2019 r. ruszy nauka w klasie dwujęzycznej, z czego się bardzo cieszę ? mówi Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów. -Zależy nam, aby nasze dzieci wychodziły z gminnych szkół dobrze przygotowane do dalszej nauki w szkołach średnich i aby radziły sobie w dorosłym życiu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *