Praktyczna nauka zawodu

W dniu 19 lutego 2019 r. ruszył drugi nabór wniosków w ramach projektu grantowego „Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 -2020. Nabór wniosków potrwa do 10 kwietnia.

To innowacyjny projekt, który zakłada, że uczniowie szkół zawodowych i techników, co najmniej 40% godzin zajęć praktycznych odbędą w przedsiębiorstwach. Na ten cel zarezerwowano ponad 5,5 mln zł – maksymalna wartość grantu może wynosić 2,8 mln zł. W pierwszej edycji programu rozdysponowano na ten cel łącznie 8,5 mln zł.

– Rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, zdolnych i zmotywowanych do pracy. Firmy poszukują osób z wiedzą zawodową i technologiczną oraz praktycznymi umiejętnościami. Stąd rodzi się potrzeba zacieśnienia współpracy szkół zawodowych z pracodawcami. I na to zapotrzebowanie odpowiada nasz projekt – podkreśla marszałek Andrzej Bętkowski.

Wsparcie dla szkół obejmie sfinansowanie kosztów związanych z wdrożeniem kształcenia w miejscu pracy oraz usługi doradcze. Pomoc dla przedsiębiorców polegać będzie na przygotowaniu pedagogicznym dla instruktorów, usługach doradczych w zakresie organizacji kształcenia w miejscu pracy, metod kształcenia uczniów oraz komunikacji ze szkołami oraz przygotowanie stanowiska pracy – do 50 tys. zł na przedsiębiorstwo. A wsparcie dla uczniów obejmie koszty badań wstępnych, ubezpieczenia, podróży i noclegów, koszty kursów specjalistycznych a także wynagrodzenie – stypendium za wykonywaną pracę – do 14 zł za godzinę oraz 2 tys. zł na każdego ucznia na odzież ochronną i obuwie.

O kolejne granty w ramach projektu ubiegać się mogą zarówno szkoły zawodowe – techniczne, jak i Centra Kształcenia Praktycznego, Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, JST, inne organy prowadzące szkoły, jednostki administracji publicznej zaangażowane w proces kształcenia, organizacje pozarządowe, organizacje pracodawców, agencje/centra przedsiębiorców, instytucje otoczenia biznesu. Co ważne: podmioty starające się o wsparcie powinny współpracować z przedsiębiorstwami z województwa świętokrzyskiego.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Praktyczna nauka zawodu

  • 19 lutego 2019 at 14:16
    Permalink

    Krok w bardzo dobra strone. To co wydaje sie naturalne czesto wydaje sie trudne do zrealizowania. A to jest takie proste. I nic nowego. Pracodawcy powinni zlecac zamowienia w szkolach na kierunek szkolen i edukacji jednoczesnie pilotujac program. Znakomicie ze ktos w koncu na to wpadl. To swera bardzo blisko ze soba polaczona i gdyby to sie udalo zorganizowac i zrealizowac mlodzi ludzie z marszu mogli by isc do pracy. Przynoszac wymierne korzysci firmom i sobie. Moze to miec rowniez ogromny wplyw na inowacyjnosc i nowe technologie. A przede wszystkim na realizowanie sie i rozwoj zawodowy mlodych ludzi. A nade wszystko stymulacje zainteresowan zawodowych juz na poziomie ucznia. Szacun i zycze powodzenia w realizacji projektu. Zalecam niedowiarkom obejzenie filmu ‘Jabberwocky’, jest tam scena w ktorej koles chce pomoc usprawnic produkcje. Wszystko sie wali bo pracodawcy i system pracy nie byli gotowi na inowacje. Dlatego rowniez warto dotrzec do swiadomosci pracodawcow.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *