Praktyczna nauka zawodu

W dniu 19 lutego 2019 r. ruszył drugi nabór wniosków w ramach projektu grantowego ?Innowacyjna edukacja ? nowe możliwości zawodowe?, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 -2020. Nabór wniosków potrwa do 10 kwietnia.

To innowacyjny projekt, który zakłada, że uczniowie szkół zawodowych i techników, co najmniej 40% godzin zajęć praktycznych odbędą w przedsiębiorstwach. Na ten cel zarezerwowano ponad 5,5 mln zł ? maksymalna wartość grantu może wynosić 2,8 mln zł. W pierwszej edycji programu rozdysponowano na ten cel łącznie 8,5 mln zł.

– Rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, zdolnych i zmotywowanych do pracy. Firmy poszukują osób z wiedzą zawodową i technologiczną oraz praktycznymi umiejętnościami. Stąd rodzi się potrzeba zacieśnienia współpracy szkół zawodowych z pracodawcami. I na to zapotrzebowanie odpowiada nasz projekt – podkreśla marszałek Andrzej Bętkowski.

Wsparcie dla szkół obejmie sfinansowanie kosztów związanych z wdrożeniem kształcenia w miejscu pracy oraz usługi doradcze. Pomoc dla przedsiębiorców polegać będzie na przygotowaniu pedagogicznym dla instruktorów, usługach doradczych w zakresie organizacji kształcenia w miejscu pracy, metod kształcenia uczniów oraz komunikacji ze szkołami oraz przygotowanie stanowiska pracy – do 50 tys. zł na przedsiębiorstwo. A wsparcie dla uczniów obejmie koszty badań wstępnych, ubezpieczenia, podróży i noclegów, koszty kursów specjalistycznych a także wynagrodzenie – stypendium za wykonywaną pracę ? do 14 zł za godzinę oraz 2 tys. zł na każdego ucznia na odzież ochronną i obuwie.

O kolejne granty w ramach projektu ubiegać się mogą zarówno szkoły zawodowe ? techniczne, jak i Centra Kształcenia Praktycznego, Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, JST, inne organy prowadzące szkoły, jednostki administracji publicznej zaangażowane w proces kształcenia, organizacje pozarządowe, organizacje pracodawców, agencje/centra przedsiębiorców, instytucje otoczenia biznesu. Co ważne: podmioty starające się o wsparcie powinny współpracować z przedsiębiorstwami z województwa świętokrzyskiego.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Praktyczna nauka zawodu

  • 19/02/2019 at 14:16
    Permalink

    Krok w bardzo dobra strone. To co wydaje sie naturalne czesto wydaje sie trudne do zrealizowania. A to jest takie proste. I nic nowego. Pracodawcy powinni zlecac zamowienia w szkolach na kierunek szkolen i edukacji jednoczesnie pilotujac program. Znakomicie ze ktos w koncu na to wpadl. To swera bardzo blisko ze soba polaczona i gdyby to sie udalo zorganizowac i zrealizowac mlodzi ludzie z marszu mogli by isc do pracy. Przynoszac wymierne korzysci firmom i sobie. Moze to miec rowniez ogromny wplyw na inowacyjnosc i nowe technologie. A przede wszystkim na realizowanie sie i rozwoj zawodowy mlodych ludzi. A nade wszystko stymulacje zainteresowan zawodowych juz na poziomie ucznia. Szacun i zycze powodzenia w realizacji projektu. Zalecam niedowiarkom obejzenie filmu 'Jabberwocky’, jest tam scena w ktorej koles chce pomoc usprawnic produkcje. Wszystko sie wali bo pracodawcy i system pracy nie byli gotowi na inowacje. Dlatego rowniez warto dotrzec do swiadomosci pracodawcow.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *