Dyskusyjny Klub Sztuki: Cecylia Malik

Spotkanie autorskie z Cecylią Malik odbędzie się w czwartek 7 marca 2019 r., o godz. 17.00 w BWA Ostrowiec, aleja 3 Maja 6 IIIp. Wstęp wolny.
Cecylia Malik jest działającą w Krakowie malarką, performerką i edukatorką. W swojej pracy łączy praktykę artystyczną z akcjami ekologicznymi i aktywizmem społecznym. Najciekawszymi przykładami jej działań są projekty 356 Drzew, Modraszek Kolektyw (w obronie przyrodniczo wartościowego terenu Zakrzówka) czy angażująca wiele środowisk akcja Warkocze Białki skupiona na ochronie naturalnego koryta tytułowej rzeki.

Malik używa narzędzi z obszaru sztuki do współtworzenia sytuacji społecznych pod wieloma względami przypominającymi performanse. Proponowane przez nią formy bardzo łatwo stają się elementami scenografii protestu powielanymi i używanymi przez innych uczestników. Prosty, chwytliwy i wyrazisty język wizualny staje się dodatkowym narzędziem do wyrażania emocji oraz postulatów osób zaangażowanych, czy to w obronę przyrody, czy ratowanie modernistycznych zabytków Krakowa.
Nie inaczej było z projektem 6 Rzek. Podczas jego realizacji Cecylia na własnoręcznie wykonanej łódce odbyła podróż wszystkimi rzekami Krakowa od granic administracyjnych miasta, aż do ich ujścia w Wiśle. Projektowi towarzyszyła Wodna Masa Krytyczna, wydarzenie, które można określić mianem rzecznego festiwalu. Zainicjowana w 2012 roku stała się cyklicznym świętem wyzwalającym kreatywną energię w imię troski o środowisko.
Dyskusyjny Klub Sztuki to spotkania kierowane do osób chcących poznać tendencje w sztuce współczesnej, którzy dodatkowo są dociekliwi i lubią zgłębiać temat. Ludzie sztuki ? artyści, kuratorzy czy badacze ? przybliżają swoje rozumienie sztuki i prezentują własną praktykę artystyczną, co staje się punktem wyjścia do dyskusji. Prowadzenie DKS ? Wojtek Mazan.

Na zdjęciu: Warkocze Białki – Cecylia Malik. Fot Grażyna Makara

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *