Ostrowczanie mogą pisać projekty uchwał

Podczas sesji Rady Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim radni podjęli uchwały w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
Określa ona zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, tworzenia komitetów, które to uczynią, zasad promocji oraz formalnych wymogów, jakim muszą odpowiadać składane projekty.
Podjęcie takiej uchwały było następstwem nowelizacji ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, która wprowadziła możliwość zgłoszenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej przez mieszkańców gminy.
Na mocy podjętej przez radnych uchwały obywatelska inicjatywa uchwałodawcza obejmuje sześć etapów. Utworzenie Komitetu, opracowanie przez niego projektu uchwały, poinformowanie Rady Miasta o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej wraz ze złożeniem projektu uchwały, zebranie przez Komitet wymaganej liczby podpisów mieszkańców popierający projekt, złożenie listy do Rady Miasta i procedowanie uchwały.
Jak czytamy, Komitet może utworzyć co najmniej pięciu mieszkańców, zaś uchwała określa jak należy to dokumentować w formie pisemnej. Nie brak tu również zapisów, co ów projekt winien zawierać.
Sama kampania promująca projekt też została szczegółowo opisana. Jej celem jest w przypadku Ostrowca Świętokrzyskiego zdobycie co najmniej 300 podpisów mieszkańców go popierających. Owa promocja może polegać m.in. na organizowaniu spotkań, prowadzeniu akcji informacyjnej w mediach, mediach społecznościowych oraz portalach internetowych, jak również wydawaniu i kolportażu informatorów i ulotek dotyczących projektu. Później należy określić miejsce i godziny zbierania podpisów. Później po zgromadzeniu wymagalnej liczby Komitet składa projekt do Rady Miasta, zaś przewodniczący go rejestruje. Uchwała zawiera również szereg zapisów dotyczący procedury do czasu wprowadzenia projektu pod obrady rady.
– Do tej pory obywatelska inicjatywa uchwałodawcza mogła wynikać ze statutów gmin, dzisiaj mamy usankcjonowane to ustawowo – mówi Kamil Stelmasik, przewodniczący Komisji Strategii i Rozwoju Rady Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Rzecz jest ważna z punktu widzenia obywatelskiego, rozwoju demokracji i samorządu. Sprawa nie przedstawia się prosto, ale warto podjąć trud i przyswoić wiedzę na ten temat. Powodzenie działania będzie zależało od samych mieszkańców, ich determinacji, podejścia i zaangażowania w daną sprawę, na rzecz której chcą działać.
Zdaniem radnego Kamila Stelmasika, obywatelska inicjatywa uchwałodawcza wymagać to będzie otwartości i woli porozumienia z obu stron, tj. samorządu i uchwałodawców.
– Chcę zachęcić mieszkańców by tworząc w przyszłości projekty uchwał w ramach obywatelskiej inicjatywy korzystali z pomocy radnych, rozmawiali uprzednio z prezydentem miasta i konsultowali swoje pomysły – mówi.
To zapewne będzie pomocne w całej procedurze jaka będzie ich czekała. Na pewno przełoży się to później na promocję inicjatywy i zbieranie podpisów.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Ostrowczanie mogą pisać projekty uchwał

  • 28/02/2019 at 02:01
    Permalink

    Szanowna Gazeto, zastanowcie sie dla kogo robicie ta gazete i te strone w internecie. Dlaczego ograniczyliscie liczbe komentarzy? To nie gielda papierow wartosciowych ze za piec minut juz nie wazne. Dlaczego jest utrudniony dostep do komentarzy w histori, a wlasciwie w ogole nie ma dostepu do komentarzy w historii. Jak miasto, jego mieszkancy, maja podejmowac dyskusje i uczestniczyc w zyciu miasta, skoro komentarze sa widoczne zaledwie pare godzin, bo sa natychmiast przysypywane innymi najczesciej emocjami kibicow. Prawdopodobnie ludzie otworzyli by sie na uczestniczenie w dyskusjach na temat poprawy zycia w miescie gdyby poluzowano bardziej kaganiec poprawnosci, czasami lojalnosci. Na szczescie nie ograniczacie swobody wypowiedzi za to szacun, ale chyba dobrze by bylo pomyslec o otwarciu na spoleczna dyskusje, bo ona moze dopiero pomoc wam zrobic naprawde rzetelna gazete dla mieszkancow tego miasta. Nawet najlepsza redakcja nie jest w stanie spojrzec na dany problem z tylu stron z ilu beda w stanie sami mieszkancy. Miasto to taka duza nasza rodzina. Wiemy ze nie wszyscy potrafia utrzymac poziom wypowiedzi, nie wszyscy porafia duskutowac nad trescia, nie emanujac nadmiernie emocjami. Ale mimo to sprobojce powstrzymac sie od ograniczania dostepu do komentarzy. Nie ma potrzeby koloryzowac rzeczywistosci. Wystarczy zrobic rubryczke historia komentarzy. Taka mala rubryczczka moze zachecic wiecej mieszkancow tego miasta i czytelnikow Waszej gazety do udzielania sie w spolecznych dyskusjach i wiekszego uczestniczenia w zyciu tego miasta i checi poprawy zycia w tym miescie. To nawet by byla wielka pomoc da wladz tego miasta, bo mialy by na tacy oczekiwania i pomysly na rozwoj tego miasta. Co sie podoba, a co nie, a co mozna poprawic. Ludzie naprawde potrafia oddzielic ziarno od plew. Dajcie im na to wiecej miejsca i czasu dostepu. Pozwolcie mieszkancom i czytelnikom bardziej uczestniczyc w samoocenie nas samych.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *