Zabytkowa perełka Opatowa będzie ściągać turystów

Dobiega powoli końca kompleksowa modernizacja zabytkowego budynku obok szpitala w Opatowie.
Budynek, gdzie już przed wojną zamieszkiwały siostry szarytki, a ostatnio był tam RTG, laboratorium czy administracja szpitala, zostanie przeznaczony pod Dom Muzealny Geodezji i Kartografii.
Budynek został docieplony, wymieniono więźbę i pokrycie dachu oraz zostały wymienione okna i drzwi. We wnętrzach przerobione zostały ścianki działowe. Remont potrwa do końca maja br. Odbiór techniczny odbędzie z początkiem czerwca.
To wspaniała wiadomość dla miasta Opatów, bowiem jeszcze 3 lata temu takie muzeum funkcjonowało w budynku starostwa powiatowego. Było jednym z dwóch w Polsce. Ówczesny starosta zadecydował o całkowitej likwidacji muzeum. W pomieszczenia została wprowadzona poradnia psychologiczna, która zwyczajnie się tam nie mieściła. Na szczęście, udało się pozyskać środki zewnętrzne na odbudowę muzeum w zabytkowej perełce, jaka stoi na terenie szpitala.
Jak podkreśla prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych ?Geocentrum? Mirosław Roszczypała, być może już w lipcu br. będzie można na nowo podziwiać setki geodezyjnych i kartograficznych eksponatów, które gromadzone były ponad 10 lat. Niektóre eksponaty ze względu na swoje duże gabaryty i ciężar będą umieszczone w piwnicy budynku. Nowością będą prezentacje multimedialne 3D. Dom Muzealny będzie prowadzony przez Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie, które zarządza obecnie także podziemną trasą turystyczną.
Z pewnością Dom Muzealny Geodezji i Kartografii będzie wspaniałą ofertą turystyczną. O czym powinniśmy się przekonać już w lipcu br. Pozostaje mieć nadzieję, że ktoś porządnie zadba o jego promocję. Póki co, zarówno samorząd gminny, jak i powiatowy, do tej pory nie kwapiły się wydawać pieniądze na promocję Opatowa jako miejsca, gdzie warto przyjechać.

Print Friendly, PDF & Email