Nowe drogi i ciąg pieszo-rowerowy

W najbliższych trzech latach gmina Bodzechów planuje budowę trzech nowych dróg i traktu pieszo – rowerowego z Gutwinu do Starej Dębowej Woli.
Z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych powstanie w kraju w najbliższych latach tysiące kilometrów nowych dróg.
Na inwestycje w latach 2019 -2028 przeznaczono 36 mld zł. Województwo Świętokrzyskie otrzyma z tej puli 240 mln zł. Wojewoda Agata Wojtyszek przekazała do każdej gminy i powiatu informację, by samorządy stopniowo przygotowywały się do tych inwestycji. W poniedziałek, 4 marca br., rozpoczął się w województwie świętokrzyskim nabór wniosków. Z funduszu drogowego realizowane będą zarówno zadania jednoroczne, jak i wieloletnie.
-Pierwszy wniosek wysłaliśmy już do Kielc – mówi Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów. –Nie ukrywam, że wiążemy spore nadzieje z tym programem i przygotowaliśmy kilka projektów drogowych. Jesteśmy także po rozmowach z powiatem. Oczywiście, wnioski muszą spełniać określone wymogi programu i uzyskać potrzebną liczbę punktów. Premiowane będzie przede wszystkim podwyższenie stopnia bezpieczeństwa na drogach.
W tym roku gmina Bodzechów zgłosiła do funduszu odcinek dojazdowy od drogi wojewódzkiej Ostrowiec Świętokrzyski – Bałtów do muzeum w Krzemionkach. Kilkusetmetrowa droga pozostająca w nie najlepszym stanie technicznym wymaga pilnej modernizacji, chociażby z racji statusu rezerwatu oraz odwiedzających ten obiekt turystów z kraju i z zagranicy. W przyszłym roku, Bodzechów planuje budowę kilkukilometrowego odcinka drogi gminnej od drogi powiatowej w Nowej Dębowej Woli do drogi wojewódzkiej. W tym rejonie rozwija się niezwykle intensywnie budownictwo indywidualne, a Nowa Dębowa Wola staje się atrakcyjną, podmiejską „dzielnicą”.
W 2021 r. gmina zamierza wybudować nową drogę głównie przez las, która połączy Sudół z Sarnówkiem, bez konieczności wjeżdżania do Ostrowca Świętokrzyskiego. Trasa ta ułatwi komunikację wewnątrz gminy i przyczyni się do rozwoju terenów położonych w atrakcyjnym z uwagi na krajobraz obszarze (konieczne będą jednak wywłaszczenia i oczywiście odszkodowania m.in. od Lasów Państwowych). Informacja o nowej inwestycji powinna także ucieszyć zwolenników turystyki rowerowej. Obok drogi gmina zamierza też wybudować wodociąg. Obecnie mieszkańcy Sarnówka i Dębowej Woli korzystają z wody z ujęcia miejskiego. W 2021 r. popłynie do nich woda z gminnego ujęcia w rejonie Magonii. W ciągu najbliższych trzech lat gmina wspólnie z Powiatem Ostrowieckim zamierza wybudować ciąg pieszo -rowerowy z Ostrowca Świętokrzyskiego w kierunku Dębowej Woli i Sarnówka.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Nowe drogi i ciąg pieszo-rowerowy

  • 5 marca 2019 at 22:42
    Permalink

    Z 36 mld zł Woj. Świętokrzyskie 240 mln dostało na drogi. …. Nie wiem ile dostały inne województwa , ale przy coraz wyższych cenach materiałów budowlanych to jest bardzo mało pieniędzy jak na drogi.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *