Eryka chce biegać jak jej siostrzyczka

Długo czekali z mężem na dziecko. Wiadomość o ciąży była ogromną radością. Wkrótce okazało się, że długie czekanie los wynagrodził podwójnym szczęściem.
Ciąża bliźniacza – dwie dziewczynki. Tak łatwo jak los daje szczęście, tak samo łatwo je odbiera. Jedno badanie zmieniło wszystko.
-Coś nie w porządku jest z jej nóżką – usłyszała mama Ernesta Adamczyk. To miało wyjaśnić się dopiero po porodzie. Radość mieszała się ze strachem, niedowierzanie z bólem? Nieustające pytania, które pozostawały bez odpowiedzi. Dlaczego jedna z córeczek chora? Czy będzie cierpieć? Czy będzie chodzić? Jaka przyszłość ją czeka? Choć czekałam niecierpliwie na moment, w którym poznam moje dziewczynki, bałam się tego, czego się dowiem. Bałam się, że moje dziecko będzie chore, a ja nie będę w stanie mu pomóc. Niestety ? okazało się, że miałam rację. Pamiętam pierwszy krzyk moich dziewczynek. Pamiętam też minę lekarza. I jego słowa, że wada jest bardzo poważna. Pytanie, czy chcę zobaczyć to z dzieci, które jest chore. Eryczka. Małe usteczka, małe paluszki, najpiękniejsze oczy na świecie? I ta nóżka, chora, zdeformowana, o połowę krótsza niż druga. Łzy spływają mi po policzkach, gardło ściska żal, głos się łamie. Jedyne, co jestem w stanie powiedzieć do córeczki, to ?będę cię kochać najbardziej na świecie?. Płaczę z emocji, z bólu, strachu. Pielęgniarka płacze razem ze mną.


Eryczka urodziła się bez kości strzałkowej, ze skróconą kością piszczelową i mocno zdeformowaną stópką. Ma w niej tylko 3 małe paluszki. To bardzo rzadka wada. Zdarza się raz na 50 tysięcy urodzeń. W Polsce rocznie rodzi się tylko kilka takich dzieci.
-Patrząc na dwukrotnie krótszą nóżkę Eryczki, uświadamiam sobie brutalną prawdę ?w takim stanie ona nigdy nie będzie chodzić- mówi mama dziewczynki. Stópka będzie na wysokości kolana. Eryka nigdy nie będzie skakać, tańczyć i radośnie się śmiać.
Będzie skazana na wózek inwalidzki. Zaczynam szukać ratunku. Poszukiwać informacji, jeździć do lekarzy. Przeżywam szok. W Polsce jedyne, co proponują Eryczce, to amputacja jej nóżki i protezowanie do końca życie. A jej nóżka, mimo że chora, jest żywa, ciepła, Eryczka rusza ją radośnie. Mam pozwolić, by ją obciąć, okaleczyć moje dziecko, żeby i tak nie było sprawne??
Rodzice nie poddaję się jednak. W leczeniu takich wad, jaką ma Eryczka, specjalizuje się dr Dror Paley, światowej sławy ortopeda dziecięcy z USA. Pomaga stanąć na nóżki dzieciom, skazanym gdzie indziej na amputację.
-Operuje nawet najcięższe przypadki- mówi mama dziewczynki. Takie jak Eryczka. Co ważne ? bywa w Polsce, gdzie szkoli polskich lekarzy. Konsultowaliśmy z nim przypadek Eryczki. Zgodził się operować naszą córeczką podczas swojego pobytu w Polsce. Nie musimy wyjeżdżać do jego kliniki w USA, co znacznie zmniejsza koszty leczenia.
?Wasza córka nie będzie odstawała od rówieśników? – powiedzieli mi i mężowi lekarze z European Paley Institute, ?naprawimy jej nóżkę?? Po raz kolejny zadrżały nam serca, tym razem z radości… Mamy 100% gwarancji, że Eryczka odzyska sprawność, będzie chodzić, biegać, skakać, tańczyć razem ze swoją siostrzyczką Ingą, która już zaczyna wstawać, stawia pierwsze, niepewne kroki na zdrowych nóżkach? Eryka chciałaby iść w ślady siostry, ale nie może.Próbuje wstawać, ale upada?
Nie rozumie, dlaczego jej się nie udaje, dlaczego może tylko czołgać się i pełzać? Na ten widok pęka mi serce.
-W imieniu swoim, męża i naszych dziewczynek, proszę – pomóż mi walczyć o zdrowie, sprawność i normalne dzieciństwo Eryczki? Chcemy widzieć, jak się rozwija, jak chodzi, biega i cieszy się życiem. Chcemy mieć pewność, że nie będzie się czuć inna ani gorsza. A zrobimy wszystko, by okazane przez Ciebie dobro wróciło z podwójną siłą.
W leczeniu nóżki małej Eryczki można pomóc przez stronę www.siepomaga.pl/eryka lub wpłacić pieniądze poprzez przelew tradycyjny Odbiorca Fundacja Siepomaga numer konta 89249000050000453062407 892 tytułem 15982 Eryka Adamczyk  darowizna.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *