Dwa samorządy, ale miasto jedno

W piątek, na konferencji prasowej, podpisano ? jak podkreśla starosta Marzena Dębniak wręcz historyczne – porozumienie między powiatem ostrowieckim, a gminą Ostrowiec Świętokrzyski w sprawie utrzymania w kadencji 2019-2023 przez miasto 23 dróg powiatowych znajdujących się na jego terenie. Prezydent Jarosław Górczyński mówi, że na ten krok zdecydowały się wcześniej tylko dwa miasta w Polsce ? Lubin i Zgierz.
-Pokazujemy, że razem możemy lepiej, więcej i bezpieczniej, na pewno bardziej estetycznie, bo utrzymujemy taki sam standard dróg ? mówi starosta, Marzena Dębniak. ?To także pomoc ze strony miasta dla znajdującego się w określonej sytuacji finansowej powiatu.
-To dla miasta trudne, by przejąć ciężar obowiązków związanych z zarządem i utrzymaniem ponad 39 km dróg, zwłaszcza że są wśród nich główne arterie komunikacyjne, takie jak aleja Jana Pawła II, ulice Kilińskiego, Polna, Długa, Sienkiewicza, Żabia, Iłżecka tworzące krwioobieg gospodarczy? mówi prezydent, Jarosław Górczyński. ?Zależy nam na tym, by mieszkańcy odczuli poprawę komfortu użytkowania tych dróg. Chcemy zadbać o stan ścieżek rowerowych, chodników dla pieszych i zieleń, bo tak naprawdę mieszkańców nie interesuje to, czyja jest droga. Chcą by była należycie utrzymana, w dobrym standardzie. Nie da się jednak wieloletnich zaniedbań wyeliminować w krótkim okresie czasu.
W ramach porozumienia powiat przekazuje w tym roku na utrzymanie dróg 320, a miasto 690 tys. zł. Już w tym tygodniu, jeśli tylko pozwoli na to pogoda, rozpocznie się sprzątanie ulic.
Powiat chce, by inne gminy powiatu także podpisały podobne porozumienia. Jak podkreśla wicestarosta Andrzej Jabłoński, trwają na ten temat rozmowy. Powiat, który mimo podpisania porozumienia nadal prawnie odpowiada za ich stan, zamierza także aplikować o środki zewnętrzne, w tym z Funduszu Dróg Samorządowych.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Dwa samorządy, ale miasto jedno

 • 18/03/2019 at 09:44
  Permalink

  a ja będę zachęcać włodarzy Ostrowca do częstszych pieszych spacerów po chodnikach ulic miasta,nie tylko tam gdzie jest położona nowa kostka a w centrum nawet w pobliżu UM ; i nie tylko gdy jest piękna słoneczna pogoda ale gdy leje deszcz albo zalega warstwa śniegu czy gdy opadają liście z drzew… to jest najlepszy sposób zrozumienia potrzeb mieszkańców miasta a także obejrzenie jak miasto się prezentuje w oczach przybyłych gości
  o „inteligentnej” sygnalizacji świetlnej i pomstowaniu tak kierujących jak i pieszych,nawet nie wspominam bo trzeba by użyć słów nienawiści

  Reply
  • 19/03/2019 at 15:10
   Permalink

   Zachęcam do spaceru np. ul. Chmielowską. Mocne wrażenia zapewnione (brak chodnika a nawet pobocza).

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *