5 urodziny Niepublicznej Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej Kropka

Niepubliczna Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna KROPKA mieści się w Inkubatorze Przedsiębiorczości. Duża przestrzeń, wiele kolorowych, profesjonalnie urządzonych pomieszczeń sprawia, że mali pacjenci i ich rodzice czują się tu dobrze. Poradnia powstała z myślą o dzieciach, które potrzebują wsparcia i pomocy w prawidłowym rozwoju. Rozpoczynając od rzetelnej diagnozy poprzez profesjonalną terapię, pomaga dziecku „wyjść na prostą” i „pokonać trudności”, jakie napotyka ono na swojej drodze. W tym roku poradnia obchodzić będzie swoje piąte urodziny.

-W krótkim czasie KROPKA stała się uznaną poradnią psychologiczno –pedagogiczną, a z jej oferty korzystają nie tylko mieszkańcy miasta, ale również powiatu ostrowieckiego?

-Największym wyzwaniem było stworzenie tego miejsca i nie chodziło mi o przygotowanie jednego gabinetu- mówi Aneta Zawadzka dyrektor, właściciel poradni i jednocześnie czynny terapeuta z wykształcenia pedagog specjalny, surdopedagog i socjoterapeuta. Chciałam stworzyć przestrzeń, gdzie będzie udzielana kompleksowa pomoc dla dziecka i rodzica. Udało się, bowiem w jednym miejscu jest psycholog, pedagog i logopeda. Dysponujemy 3 gabinetami z bogatym wyposażeniem oraz obszerną recepcją, gdzie dzieci również znajdą coś dla siebie. Ale miejsce tworzą przede wszystkim wyjątkowi ludzie, z pasją, kochający dzieci. Zaczynaliśmy mając w kadrze troje specjalistów, obecnie jest nas ośmioro. Każdy jest wykwalifikowanym i doświadczonym terapeutą w swojej dziedzinie i wszyscy poszerzamy kompetencje. Służymy dzieciom i rodzicom w rozwiązywaniu różnorodnych problemów. Staramy się rozwiać wątpliwości dotyczące rozwoju dziecka lub objąć specjalistyczną terapią, celem wyrównania zaburzonych deficytów.

-Co poradnia oferuje dzieciom i rodzicom?

-W swojej ofercie posiadamy m.in. diagnozowanie trudności szkolnych, dotyczących czytania i pisania. Wydajemy Opinie o dysleksji, dysgrafii czy dysortografii, które są respektowane w szkołach publicznych. Rodzice mogą liczyć na porady psychologiczne, odnośnie trudności wychowawczych dzieci i młodzieży. Prowadzimy terapię wad wymowy i zaburzeń mowy różnego pochodzenia, terapię i diagnozę procesów integracji sensorycznej. Prowadzimy też zajęcia indywidualne i grupowe TUS w postaci Treningu Umiejętności Społecznych dla dzieci autystycznych lub z zespołem Aspergera.

-Poradnie psychologiczno -pedagogiczne stają się coraz ważniejszym ogniwem  systemu oświaty i wychowania; bowiem przybywa dzieci i młodzieży wymagających opieki i wsparcia ze strony dorosłych?

-W ubiegłym roku przyjęliśmy w poradni 128 nowych dzieci. Ponad 80 wizyt stanowiły konsultacje psychologiczne czyli skorzystanie z porady psychologa z powodu trudności wychowawczych. Z roku na rok przybywa stałych terapii logopedycznych, pedagogicznych czy też terapii integracji sensorycznej. Nasi specjaliści systematyczną pracą stymulują  i kształtują deficyty w rozwoju małego pacjenta. Przybywa nam grup realizujących Trening Umiejętności Społecznych – zajęcia prowadzone są w małych grupach, dzięki czemu terapeuta w warunkach warsztatowych może stymulować rozwój emocjonalny dziecka i rozwijać umiejętności współdziałania w grupie.

– Czy rodzice i dzieci mogą skorzystać z bezpłatnych usług?

-Tak, poradnia w swojej ofercie świadczy również bezpłatne usługi dla najmłodszych. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to bezpłatny program opieki terapeutycznej dla dzieci w wieku 0 -6 lat oraz ich rodziców. Dzieci, które posiadają Opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, mogą skorzystać z bezpłatnej terapii w wymiarze 4 -8 godzin w miesiącu w zależności od występujących trudności.

Poradnia posiada wykwalifikowanych specjalistów do pracy z różnymi dysfunkcjami: psychologa, pedagoga specjalnego, surdopedagoga do pracy z dziećmi z niedosłuchem, tyflopedagoga do pracy z dziećmi z niedowidzeniem, logopedę, neurologopedę, terapeutę integracji sensorycznej i rehabilitanta. Organizm małego dziecka jest bardzo plastyczny i chłonny, dlatego warto skorzystać z tej formy pomocy. Obecnie w poradni w ramach WWR mamy stałych podopiecznych w wieku od 1 roku do 6 lat, którzy korzystają z systematycznej terapii wspierającej ich zaburzony rozwój.

–  Jakie ma pani plany na przyszłość?

-Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom rodziców i obecnym wyzwaniom. Planujemy poszerzyć ofertę i podjąć współpracę z psychoterapeutą specjalizującym się w uzależnieniach dzieci i młodzieży. Systematycznie dokupujemy pomoce terapeutyczne. Przez ostatnie lata udało się doposażyć poradnię w kolejne testy do specjalistycznej diagnozy, zakupić sprzęt multimedialny w postaci tablicy interaktywnej i laptopów.

Dzięki programom multimedialnym terapia logopedyczna i pedagogiczna jest o wiele atrakcyjniejsza dla dzieci. Gabinet do terapii integracji sensorycznej pozyskał nowy, podwieszany sprzęt oraz podłogę interaktywną. Terapia na profesjonalnym i urozmaiconym sprzęcie w znacznym stopniu podnosi efektywność terapii.

W niedalekiej przyszłości planujemy również zmienić lokalizację przychodni na większą, bardziej dostępniejszą dla naszych pacjentów i tym samym poszerzyć działalność KROPKI. Być może uda się to zrealizować już na 5 urodziny.

 (fk)

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *