Poseł Andrzej Kryj o mapie drogowej ?Nowej Piątki PiS?

-Panie pośle, ?Nowa Piątka PiS?, to projekty dotyczące „500 plus” na pierwsze dziecko, „trzynastki” dla emerytów, zniesienia podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia i niższego PIT-u oraz projekt przywrócenia połączeń komunikacyjnych. Czy już wiadomo, kiedy te programy zostaną zrealizowane, a pieniądze trafią do kieszeni społeczeństwa?


-Te projekty będą gotowe jeszcze w marcu ? mówi poseł, Andrzej Kryj. ?Rząd z premierem Morawieckim na czele przedstawił już ?mapę drogową”, czyli sposób i czas realizacji poszczególnych propozycji. I tak, projekt dotyczący świadczenia „500 plus” także na pierwsze dziecko w marcu ma trafić do konsultacji społecznych, w połowie kwietnia ma zostać przyjęty przez rząd, a pod koniec kwietnia ma trafić do parlamentu. Jego wejście w życie zaplanowane zostało na 1 lipca. Projekt związany z ?trzynastką? dla emerytów na początku kwietnia ma trafić do parlamentu, a wejść w życie 1 maja. Jeśli chodzi o projekty zniesienia podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia oraz 17 proc. PIT i podwyższenie kosztów uzyskania przychodów, to w maju mają zostać przyjęte przez rząd i skierowane do prac parlamentarnych. Do połowy czerwca przewidywane jest podpisanie zmian przez prezydenta, by od 1 października nowe przepisy weszły w życie. Natomiast projekt, dotyczący przywrócenia połączeń komunikacyjnych na początku kwietnia ma przyjąć rząd, później będą trwać prace parlamentarne tak aby mógł wejść w życie na przełomie kwietnia i maja.
-Czy już wiadomo, ile kosztować będzie budżet państwa realizacja tych programów? Opozycja twierdzi, że nie stać państwo na takie wydatki?
-Szacuje się, z budżetu na realizację tych programów rząd wyda ponad 40 mld zł. To dużo, ale ich znaczenie dla kilku grup społecznych jest równie duże. Przecież mówimy o pomocy rodzinie, czy pomocy młodym ludziom w starcie do dorosłego życia. Dodatkowe 1100 zł brutto dla każdego emeryta i rencisty rocznie będzie zauważalna przez osoby z najniższymi dochodami. Koszt tego programu to wydatek rzędu 9-10 mld zł. Stosunkowo najwięcej, bo 18 mld zł, kosztować będzie program 500 plus na pierwsze dziecko. Od 1 lipca rodzice będą mogli już składać wnioski i co ważne nie będzie uwzględniane kryterium dochodowe. Brak podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia obejmie wszystkich, którzy mają umowę o pracę lub zlecenie. Nie będzie dotyczyć prowadzących działalność gospodarczą. Wartość tego programu to ok. 2-3 mld zł. Także od października mają zostać obniżone koszty pracy. Chodzi o podniesienie kosztów uzyskania przychodów oraz obniżenie PIT-u dla wszystkich pracujących (PIT 17 proc.). Koszt tej propozycji to ok. 7-10 mld zł.
Ciekawi nas to, jak wyglądało będzie przywracanie zredukowanych połączeń autobusowych?
-Program dotyczy miejscowości, do których teraz nie dojeżdżają autobusy. Rząd skieruje pieniądze do samorządów, które będą wypłacane tym przewoźnikom, którzy wygrają przetargi na organizację tak potrzebnych połączeń. Koszt tego programu to 800 mln zł rocznie. Rząd ma dopłacać samorządom 60-80 groszy za wozokilometr do połączeń, które są nierentowne.
-No dobrze, skoro programy te zostaną wdrożone w życie jeszcze w tym roku i w ramach tegorocznego budżetu, to czy przypadkiem inne grupy społeczne nie stracą na zasadzie przesunięć budżetowych?
-Nie przewidujemy w Sejmie żadnych przesunięć budżetowych. Rząd na realizację programów ma pozyskać wpływy do budżetu poprzez redukcję szarej strefy, z której w ciągu najbliższych 2-3 lat do budżetu ma trafić 14-24 mld zł, a także poprzez zmniejszenie luki VAT, która ma sięgnąć 4-6 mld zł rocznie, uszczelnienie systemu funduszu ubezpieczeń społecznych i podatku CIT, walkę z lewymi zwolnieniami lekarskimi, czy wywozem leków refundowanych. Pokazaliśmy już, że jesteśmy wiarygodni w realizacji celów społecznych, rozwojowych, gospodarczych. Proszę zauważyć, że cała Europa zazdrości nam ściągalności podatku VAT, który w tym roku zamknie się kwotą 180 mld zł.
-Dziękuję za rozmowę.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Poseł Andrzej Kryj o mapie drogowej ?Nowej Piątki PiS?

 • 19/03/2019 at 15:12
  Permalink

  A batalion WOT do Ostrowca to już drogę znalazł…? Bo chyba na Sandomierz skręcił?

  Reply
 • 21/03/2019 at 12:42
  Permalink

  Wot do Ostrowca drogi nie znajdzie, bo nie gromadzi sie wojska tam gdzie zaplanowany jest 'grzybek’. Potencjalnym wrogom na sercu lezy huta, ktora kiedys byla trzecia co do wielkosci w PL. Oni wciaz mysla ze to miejsce strategiczne. Spojz na mape, a bedziesz wiedzial gdzie jest potrzebne wojsko. Jesli nie bedziesz wiedzial, to sie nie martw. Pewnie w czyms innym bedziesz bystrzejszy. No chyba ze zadzwonisz do nich, tych wrogow potencjalnych i zaproponujesz im inny lepszy cel, powiesz ze huta padla, a ta co jest to tylko manufaktura, dlatego potrzebujemy Wotu, zeby miec miejsca pracy. Pozdrawiam. Podpowiem ze wojsko ustawia sie na perymetrze i na flankach, bronione miejsce jest zazwyczaj puste, to cos w rodzaju ringu. Popatrz na zwierzeta, bardzo czasami tylko przypuszczaja atak frontalny i zwykle wtedy sie tylko nabiegaja. Ostatnio, no nie ostatnio w ostatnich latach, bardzo bolesnie przekonali sie o tym Separatysci, atakujac frontalnie lotnisko w Doniecku tych tzw Cyborgow. Brak wojska tutaj dobrze swiadczy o planistach wojskowych. Chociaz wojsko mamy debestciarskie. Pozdrawiam Wojakow. PS. jesli mi nie wierzysz, to wejdz na srodek sali podczas wesela i powiedz cos brzydkiego o pannie mlodej, przekonasz sie jak to dziala w realu. Nawet jesli srodek sali bedzie pusty. To bardzo podobne realia, Dlatego wszystkie wojny przechodzily tu bokiem, Ostrowiec to cos takie jak srodek sali. Nawet gdyby grzybka nie bylo to nikt nie wsadzi glowy miedzy dwa byki. Mozesz spac spokojnie. Przepraszam nie chcialem nikogo przestraszyc. Raczej uspokoic.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *