Publiczne propagowanie faszyzmu i mowy nienawiści

Prokurator przedstawił zatrzymanym mężczyznom ? Mikołajowi P., Grzegorzowi S. i Janowi J. – zarzuty publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa. Przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia.

-Prokuratura Rejonowa Kielce -Wschód w Kielcach prowadzi postępowanie przygotowawcze, dotyczące m.in. propagowania faszyzmu ?mówi prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Pierwszych zatrzymań w sprawie świętokrzyska Policja i ABW dokonały w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas trzem mężczyznom ? Wiktorowi H., Kamilowi W. i Karolowi Ł. ? przedstawiono zarzuty posiadania materiałów o treści faszystowskiej i nawołujących do nienawiści na tle m.in. różnic narodowościowych i wyznaniowych. Prokurator zastosował wówczas wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Postępowanie kontynuowano, a zebrany materiał dowodowy udokumentował nowe zdarzenia i udział w nich kolejnych podejrzewanych. W dniu 14 marca 2019 r. na polecenie prokuratora policjanci z Komend Wojewódzkich Policji z Kielc oraz z Poznania wspólnie z funkcjonariuszami ABW dokonali przeszukań w kilkunastu miejscach oraz zatrzymali trzech kolejnych mężczyzn. Powyższe skoordynowane działania prowadzone były na terenie czterech województw jednocześnie. Zatrzymano 24-letniego mieszkańca Sosnowca, 23-letniego mieszkańca Częstochowy oraz 22-latka z Poznania. W związku ze sprawą zabezpieczono materiały multimedialne, literaturę, a także odzież i naszywki zawierające zakazane treści i symbole. Funkcjonariusze znaleźli również szereg niebezpiecznych narzędzi, a w tym noże, tasaki, siekiery, a nawet miecze. 

Prokurator także wobec tych trzech obecnie zatrzymanych zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji i poręczeń majątkowych.

Zarzucane wszystkim podejrzanym czyny są zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *