Wiktoria Wańdoch i Marcin Spyra Sportowcami 2018 Roku. II Gala Sportu i 10-lecie Rywala

Klub Olimpiad Specjalnych Rywal, działający przy Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim, zorganizował II Galę Sportu, połączoną z obchodami 10- lecia klubu.
Jak podkreślają członkowie zarządu klubu, propagowanie sportu osób z niepełnosprawnością jest dla nich niezwykle istotne, gdyż pokazuje możliwości, umiejętności oraz nieopisaną radość z osiąganego sukcesu.
W tym roku, jak nas poinformowały przewodnicząca Zarządu Klubu Olimpiad Specjalnych Rywal Edyta Kopyś i jej zastępca Ewa Lenart oraz skarbnik i trener Justyna Wołowiec, nominowanych do tytułu ?Sportowca 2018 Roku? było sześć osób. Tytuł ?Najlepszej Sportmenki? zdobyła Wiktoria Wańdoch, a ?Sportowca Roku? Marcin Spyra. Wiktoria trenuje jazdę na rolkach, judo i badminton, jest najbardziej aktywną uczestniczką programu Bądź Fit, uczestniczką cotygodniowych treningów KOS Rywal. Nie opuściła prawie żadnego treningu. Z kolei Marcin Spyra reprezentował Zespół Szkół Specjalnych i KOS Rywal podczas Turnieju Piłki Nożnej w Starachowicach. Jest aktywny podczas treningów KOS Rywal i uczestniczy w programie Bądź Fit.
Nominowanymi do tytułu byli także: Paulina Spętkowska (aktywnie zaangażowała się w treningi KOS Rywal oraz program Bądź Fit), Joanna Mazurowska (reprezentowała k lub podczas Św iętokrzyskiego Turnieju Judo w Ostrowcu), Kacper Cioch (zdobywca złotego medalu podczas zawodów MATP) i Krzysztof Swat (reprezentował ZSS i KOS Rywal podczas Turnieju Piłki Nożnej w Starachowicach).

Organizatorzy gali wymyślili kategorię ?Aktywni Sportowo?, która ma na celu wyróżnienie uczniów placówki, którzy aktywnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych o charakterze sportowym i pokazują jak zdrowo spędzać czas wolny. Nagrody zdobyli w tej kategorii Natalia Frańczak i Adam Krawczyk, a wyróżnienia: Martyna Seremak, Sandra Kasprzyk, Marcin Nowak, Kamil Piec.
-Niepełnosprawni sportowcy chcą i mogą osiągać sukcesy, zdobywać medale. Nie jest to zwykła walka o medal, jest to zwyciężanie z samym sobą, pokonywanie swoich słabości, przekraczanie swoich granic ? mówi pani prezes, Ewa Kopyś. -Misją Olimpiad specjalnych jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną całorocznego cyklu treningów i zawodów sportowych w całym szeregu dyscyplin olimpijskich. Zapewnia im to ciągły rozwój sprawności fizycznej, daje możliwość
demonstrowania odwagi, doświadczenia radości, osiągania sukcesu, dzielenia się umiejętnościami i przyjaźnią z innymi zawodnikami Olimpiad Specjalnych, z rówieśnikami, rodzinami i społecznością lokalną.
-Wychodząc naprzeciw pragnieniom uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w 2009 roku 23 marca zostało podpisane porozumienie pomiędzy naszą placówka a Odziałem Regionalnym Olimpiad Specjalnych ? Świętokrzyskie dotyczące zawiązania Klubu Rywal ? wspomina Justyna Wołowiec. -Pomysłodawcą nazwy klubu był nauczyciel Mariusz Chamera. Początkowo liczył 12 członków i 11 zawodników. Dziś obchodzący 10-lecie klub liczy 28 zawodników i 32 członków. Początki treningów skupiały
się na piłce nożnej. Dziś trenujemy 15 dyscyplin. Systematycznie rozwijamy zainteresowania sportem naszych uczniów. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy uhonorować obok wyróżniających Sportowców Olimpiad Specjalnych ? Zawodniczka, Zawodnik Roku 2018, uczniów nie należących do Klubu, ale aktywnych sportowo ? Aktywna, Aktywny Sportowo 2018. Na przestrzeni 10 lat nasi zawodnicy rokrocznie brali udział w zmaganiach na szczeblu regionalnym. Wśród złotych medalistów
poszczególnych grup sprawnościowych zawodów na szczeblu regionalnym wyłania się na drodze losowania zawodników na zawody ogólnopolskie, europejskie, światowe. Nasi zawodnicy brali udział w zawodach ogólnopolskich, takich jak biegi przełajowe (Damian Lipka), MATP (Agnieszka Pęczak), piłka nożna (Małgorzata Skoros, Małgorzata Niedbała, Krzysztof Swat, Damian Adamczyk) trójbój siłowy (Rafał Bilewicz), turniej piłki nożnej na Ukrainie (Spyra Marcin), judo (Łukasz Tyrała, Dominik Ślusarz, Kamil Podsiadło), kolarstwo ( Agnieszka Baran, Grzegorz Dwojak) pływanie (Szczepan Śliwka).
-Mamy również wśród naszych zawodników i trenerów, którzy uczestniczą od 2013 roku w Orlen Warsaw Marathon ? podkreśla prezes, Edyta Kopyś. Tacy zawodnicy, jak Natalia Śmieszek, Kamil Podsiadło, Grzegorz Lewandowski pod opieką
trenerów Ernesta Krajewskiego i Elżbiety Wybranowskiej ukończyli pełny maraton jako jedyni niepełnosprawni sportowcy Olimpiad Specjalnych. Nasz klub jako jedyny w regionie rozpoczął treningi judo pod okiem trenera Waldemara Wiewióry.
Zawodnicy i trenerzy Rywala doceniani są przez ostrowieckie środowisko sportowe.
Podczas Ostrowieckiej Gali Sportu na przestrzeni kilku lat wyróżnieni zostali zawodnicy: Natalia Śmieszek, Rafał Bilewicz, Kamil Podsiadło, Dominik Ślusarz oraz trenerzy Justyna Wołowiec, Elżbieta Wybranowska, Ernest Krajewski, Waldemar Wiewióra.
Również jako sportowcy i trenerzy Olimpiad Specjalnych podczas Gali Sportu Olimpiad Specjalnych w 2017 r. zawodnik Rafał Bilewicz i trener Ernest Krajewski zostali docenieni i wyróżnieni.
W Kapitule II Gali Sportu Zespołu Szkół Specjalnych zasiadali: dyrektor Magdalena Wykrota-Skóra, wicedyrektor Ernest Krajewski, przewodnicząca Klubu Rywal Edyta Kopyś, Trener Roku 2018 OS Elżbieta Wybranowsk a, nominowana zawodniczka OS do IV Ostrowieckiej Gali Sportu Natalia Śmieszek. Tegoroczna gala odbyła się pod patronatem prezydenta Ostrowca Jarosława Górczyńskiego oraz starosty ostrowieckiego, Marzeny Dębniak.
Za naszym pośrednictwem organizatorzy gali dziękują rodzicom, bo bez ich zaangażowania uczniowie nie mogliby brać udziału w treningach i zawodach. Dziękują UMKS Ostrowia za możliwość korzystania ze sprzętu podczas treningów judo, dyrektorowi ZS Nr II Jackowi Farysowi za nieodpłatną możliwość korzystania z hali sportowej. Pomocy fi nansowej udzielają ZSS Fundacja Pomocy Dzieciom ?Uśmiech?, Stowarzyszenie Źródło, Firma Provident, Bocian. Gabinet Labrador, Tosca
Rent. Podziękowania należą się także przyjaciołom klubu za zaangażowanie i czas poświęcony zawodnikom: Annie Bober ? prezes Stowarzyszenia Ostrobiec, Jarosławowi Stawczykowi, Krzysztofowi Bieńkowi, Paulinie Glegoła-Madetko, trenerom Tomaszowi Marynowskiemu i Michałowi Jedlikowskiemu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.