3 zasadnicze różnice pomiędzy piecami konwekcyjno-parowymi a zwykłymi piekarnikami

Zagadnienie dotyczy przede wszystkim branży gastronomicznej, gdzie niezbędne są dedykowane urządzenia. Domowe sprzęty AGD najzwyczajniej w świecie nie byłyby w stanie sprostać wymaganiom wydajności w profesjonalnej kuchni. Jednak nawet specjalistyczne piekarniki mają pewne ograniczenia, co wymiernie odbija się na organizacji pracy w restauracji. Tymczasem piece konwekcyjno-parowe, których pierwsze wersje zaprezentowano w latach ’70 XX wieku, dają kucharzom znacznie większy zakres możliwości. Zwłaszcza w ich współczesnych, usprawnionych specyfikacjach.

 1. Zużycie energii spada o przynajmniej 30 procent

 Koszty funkcjonowania całego lokalu – w tym eksploatacja sprzętu i rachunki za media – zdaniem wielu restauratorów stanowią główną barierę dla rozwoju prowadzonego biznesu. Tymczasem może się okazać, że przemyślana inwestycja w piec piec konwekcyjny  otworzy nowe perspektywy. Jedną z pierwszych, jakie dają się zauważyć po instalacji takiego urządzenia, jest jego wysoka sprawność i kultura pracy. Zapotrzebowanie na energię elektryczną spada o ok. 30 procent w porównaniu do maszyn starego typu. Z kolei zużycie wody obniża się nawet o 40% – z pewnością zrobi to różnicę w budżecie już w pierwszych miesiącach po zmianie wyposażenia.

 2. Przygotowywane potrawy zachowują więcej wartości odżywczych

 Goście odwiedzający restauracje, coraz większą wagę przywiązują do zasad zdrowego żywienia. Poproszenie kelnera bądź szefa kuchni o rozmowę na temat szczegółowych metod przygotowania wybranego dania stały się codziennością. Sposób działania pieców konwekcyjno-parowych czyni je idealnym rozwiązaniem problemu utraty witamin i mikroelementów w trakcie podgrzewania. Obróbka termiczna w tych urządzeniach polega na obiegu gorącego powietrza i pary wodnej. Dzięki temu jedzenie utrzymuje więcej składników odżywczych, a na dodatek cały proces trwa zdecydowanie krócej. Pozostając przy kwestiach zdrowotnych, należy jeszcze wspomnieć radykalnym (do 95%) zmniejszeniu ilości tłuszczu, obecnego w potrawach dla podkreślenia ich smaku.

 3. Piece konwekcyjno-parowe z powodzeniem wykonują pracę innych urządzeń

 Większość sprzętów w profesjonalnej gastronomii ma ściśle określone przeznaczenie – do jednego, najwyżej 2-3 zadań. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z wielofunkcyjnymi „kombajnami”. Wystarczy pobieżnie zerknąć na kartę produktu, np. modelu FED07 z oferty Resto Quality. Trzy podstawowe tryby pracy, zapis do 9 zindywidualizowanych programów, wreszcie najważniejsze: multum sposobów obróbki termicznej. W piecach konwekcyjnych da się gotować, smażyć, grillować, wędzić, blanszować, regenerować, rozmrażać, piec – a wszystko w kilku wariantach. Co równie istotne, specjalny system filtrów zapobiega przenikaniu się zapachów i smaków, co pozwala jednocześnie podgrzewać bardzo różne potrawy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *