Nie ma powodów do dumy

W Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie odbył się Konwent Starostów Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. Powiat ostrowiecki z uwagi na podejmowaną tematykę reprezentował Mariusz Łata, naczelnik Wydział Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych.

Dużą część obrad zdominowała tematyka szpitali powiatowych, dla których powiaty są organem prowadzącym. Dyrektor Świętokrzyskiego  Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach Małgorzata Kiebzak, przedstawiła prezentację dotyczącą finansowania wszystkich placówek szpitalnych. Mówiono także o obecnej sytuacji w edukacji, którą zaprezentował Świętokrzyski Kurator Oświaty- Kazimierz Mądzik.

– Zarówno w przypadku szpitala, jak i szkolnictwa na tle innych powiatów nie mamy powodów do dumy- mówi naczelnik Mariusz Łata. Prezentacja, jak i dyskusja pomiędzy starostami potwierdziła co prawda, że  szpitale w regionie nie znajdują się w najlepszej kondycji, bowiem są niedofinansowane, ale skala zjawiska jest zgoła inna niż w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zebrani mówili o stratach za ostatni rok rzędu kilkuset tysięcy, a wielkości 4 mln. złotych były już olbrzymie. Jak to się więc ma do ponad 16 milionów za ostatni rok w naszym powiecie? Także sytuacja w edukacji w powiecie ostrowieckim wydaje się nie nazbyt szczęśliwa. Tutaj też wszyscy rozmówcy zgodzili się, że finansowanie z Budżetu Państwa do oświaty nie jest wystarczające, ale dokładanie do systemu środki, jak to się ma w przypadku Starostwa w Ostrowcu Świętokrzyskim – ponad 9 mln złotych, znów jest rekordowe w skali regionu świętokrzyskiego.

Podczas konwentu świętokrzyskich starostów sporo mówiło się o projekcie ?e-Geodezja?. W tym przypadku na mapie województwa istnieje jedna biała plama określająca miejsce mówiące o braku jego realizacji- jest to powiat ostrowiecki.

Konwenty to cykliczne zgromadzenia starostów, na których poruszane są bieżące problemy organów samorządowych. Województwo Świętokrzyskie składa się z trzynastu powiatów, a więc każde starostwo powinno być reprezentowane na konwencji. Przewodniczącym w tej kadencji jest Starosta Buski Jerzy Kolarz.  Miejsce odbywania się obrad jest zmienne.

Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego stwarza włodarzom powiatów możliwość spotkania się, odbycia dyskusji i wymiany doświadczeń. Porównanie sytuacji na terenie całego województwa pozwala często na znalezienie wspólnego rozwiązania.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Nie ma powodów do dumy

  • 27 marca 2019 at 16:12
    Permalink

    jak długo PiS będzie u władzy tak długo Kielce i Starachowice będą forowane , za polityczną poprawność i za miejsce zamieszkania matki pewnego posła

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *