Chcą uratować starą, zabytkową plebanię (zdjęcia)

W Ćmielowie w kompleksie kościelnym, od wielu lat niszczeje piękna, zabytkowa plebania.
Niestety, obiekt nie został wpisany do rejestru zabytków. Na próżno szukać także publikacji na temat budynku.
Jej powstanie datuje się jedynie na XIX wiek. Wskazuje na to publikacja Dekanat Opatowski autorstwa ks. Jana Wiśniewskiego, który na początku XX wieku był wikariuszem w ćmielowskiej parafii. Dekanat powstał w latach 1900 -1905. Widnieje w nim zapis ?Plebania od niepamiętnych lat stoi w północno -wschodnim rogu cmentarza kościelnego. Składa się z czterech pokoików, kancelarii, paru komórek obszernej kuchni?. Zapis ten został odnaleziony przez pracownika naukowego rezerwatu Krzemionki Marka Wójcickiego. Należy zatem domniemać, że plebania powstała w XIX wieku, czy w jego pierwszej czy drugiej połowie – nie wiadomo. Jej właścicielem jest parafia. Sam budynek został wybudowany w stylu dworku. Był także pięknie wykończony. Świadczą m.in. o tym ciekawe płytki na posadzce przy wejściach, porcelanowe wykończenia oraz we wnętrzu fasady pieców kaflowych.


W najlepszym stanie są te pomieszczenia, które były najdłużej użytkowane. W dwóch niestety zawalił się drewniany strop, którym jest pokryty cały obiekt.
O uratowanie plebani zaczęło walczyć Stowarzyszenie Miłośników Historii Ćmielowa. Przy wspólnym stole w obecnej plebanii zasiedli nie tylko członkowie stowarzyszenia, ale także osoby, którym na sercu leży uratowanie zabytkowej perełki Ćmielowa.
Obecny na spotkaniu proboszcz ks. Czesław Gumieniak podkreślił, że parafia nie ma funduszy na odnowienie plebanii. Jak się wyraził, remont kosztowałby miliony.
-To koszt samego remontu, a potem dochodzi utrzymanie drugiej plebanii – mówi ks. Cz. Gumieniak. Parafia ćmielowska jest nierozwojowa. Kurczymy się. W ciągu ostatnich 6 lat ubyło 500 osób. Teraz w Ćmielowie mamy ok. 6 tys. osób, za kilka będzie jedynie 3 tys. osób. Zwyczajnie parafii nie będzie stać na samodzielne utrzymanie tego budynku.
O tym, że w budynku mógłby powstać Dzienny Dom Pomocy, mówił m.in. przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa, Edmund Wójcik. Pomysł na takie rozwiązanie oczywiście we współpracy gminy z parafią, miał były kandydat na burmistrza Robert Sobieraj, obecny także na zebraniu.
-W Połańcu powstał nowy dzienny dom, zainteresowanie jest ogromne, uczęszcza do niego 70 osób- dodaje ks. Cz. Gumieniak. Niestety, w którymkolwiek kierunku byśmy nie poszli, potrzebne jest około 3 milionów złotych.
-Pomysł opierał się na zagospodarowaniu pełnej całości – mówi R. Sobieraj. Obok jest duży budynek ośrodka, który jest niewykorzystany. Za parafią jest bardzo duży teren zieleni. Z propozycją utworzenia w starej plebanii Muzeum Sztuki Sakralnej i Muzeum Porcelany wyszedł znany rzeźbiarz Gustaw Hadyna.
-Jest to obiekt jeden z niewielu na terenie gminy, który zasługuje na uwagę ? mówi G. Hadyna. Już jeden obiekt straciliśmy – Dom Katolicki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Radny powiatowy Mirosław Rogoziński przypomniał, że kupnem starej plebanii były zainteresowane Zakłady Porcelany, w której chciały utworzyć muzeum porcelany. Niestety, biskup kurii sandomierskiej nie zgodził się na sprzedaż, obiekt miałby być udostępniony na zasadzie użyczenia. Na takie rozwiązanie nie zgodził się właściciel zakładów.
Z pomysłem utworzenia w starej plebanii Domu Rekolekcyjnego, w którym mógłby być obsługiwany ruch turystyczny czy pielgrzymki na Jasną Górę czy do Ostrowca, wyszła Dorota Pietrzkiewicz z ramienia akcji katolickiej.
Deklaracje o włączeniu się do akcji ratowania starej plebanii złożyła również prezes Stowarzyszenia Ćmielowiacy, Jolanta Madioury.
Na spotkaniu zastanawiano się nad ewentualnymi źródłami pozyskania funduszy na kompleksowy remont starej plebanii. Na chwilę obecną nie wiadomo jakie są możliwości pozyskania środków. Jedno jest pewne, że gmina nie ma możliwości prawnych finansowania remontu, ponieważ nie jest właścicielem obiektu.
Burmistrz Ćmielowa, Joanna Suska deklaruje wsparcie wspólnej inicjatywy parafii oraz Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa, dotyczącej ratowania budynku starej plebanii.
-Istnieją jednak prawne ograniczenia, które gmina musi respektować- mówi burmistrz. Plan utworzenia Dziennego Domu Pomocy będzie realizowany z wykorzystaniem budynku znajdującego się w zasobach gminy.


Jak podkreślił E. Wójcik, spotkanie zakończono wspólnie podjętą decyzją, dotyczącą powołania eksperta w dziedzinie budownictwa. Osoba ta dokona ekspertyzy budynku pod kątem ewentualnego ratowania budynku.
-Jestem po wstępnej rozmowie z jednym z ekspertów – mówi E. Wójcik. Będziemy się teraz starać o pozyskanie środków na ekspertyzę.
Warto dodać, że kompleks parafialny kryje jeszcze jeden ciekawy obiekt. Jest to piwnica, mająca trzy kondygnacje. Odbiegające od niej korytarze zostały zasypane. Jak długie są? Co kryją dalej? Tym również chce się zająć Stowarzyszenie Miłośników Historii Ćmielowa.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *