Joker Świecie rezygnuje z z walki o ekstraklasę, a Wisła Warszawa? KSZO w Lidze Siatkówki Kobiet bez barażu?  

Joker z 26-tysięcznego Świecia ? piąty zespół I ligi w sezonie zasadniczym w rywalizacji z Wisłą Warszawa ? siódmym zespołem w sezonie zasadniczym wygrał 3:2 (do trzech zwycięstw) rywalizację w I lidze i miał być rywalem KSZO w barażu o Ligę Siatkówki Kobiet. Miał, ale do organizatora rozgrywek, czyli Polskiej Ligi Siatkówki prezes Jokera przesłał pismo informujące, że klub ze Świecia  rezygnuje z udziału w barażu.

-Zarząd MUKS ?Joker? Świecie informuje, że po dokonaniu analizy sytuacji finansowej, a przede wszystkim z powodu braku możliwości powiększenia budżetu klubu w następnym sezonie, podjęliśmy decyzję o wycofaniu się z gry w barażach i ubiegania się o przyjęcie do rozgrywek najwyższej klasy rozgrywkowej w piłce siatkowej kobiet, tj. Ligi Siatkówki Kobiet. To dla nas bardzo trudna decyzja po historycznym dla klubu, zawodniczek i całego środowiska siatkarskiego Świecia sukcesie jakim jest zwycięstwo w rozgrywkach I ligi Kobiet. Podjęliśmy ją jednak czując się odpowiedzialnymi za dobro i rozwój siatkówki w naszym regionie ? czytamy w oświadczeniu klubu ze Świecia.

Z kolei takiego pisma nie wysłała warszawska Wisła, która, jak się dowiadujemy, nie opłaciła jeszcze wymaganego wpisowego tytułem udziałów w PLS w wysokości 100 tys. zł. Poza tym, Wisła ma już od lat problemy z dostępem do hali. Gra na obiekcie na Bemowie, który nie spełnia wymogów LSK. Czy wobec tego baraż w ogóle zostanie rozegrany? Komunikat w tej sprawie może wypłynąć najwcześniej w poniedziałek, a więc dopiero dziś.

Jedno jest pewne, że jeśli warszawski klub podejmie kroki, by zagrać w meczach barażu o LSK, to odbędą się one już w najbliższą środę i czwartek, 17 i 18 kwietnia. Oba mecze w Ostrowcu rozpoczną się o godz. 18. Przed świętami czekałaby nas więc spora dawka żeńskiego volleyballu.

W ubiegłym tygodniu sporo mówiło się o tym, że Joker nie jest zainteresowany grą w siatkarskiej ekstraklasie. Bardziej na Ligę Siatkówki Kobiet spoglądała chyba warszawska Wisła. Regulamin tegorocznych rozgrywek stanowi, że drużyna, która zajmie 12 miejsce w klasyfikacji końcowej, czyli nasz KSZO, zagra baraż o miejsce w Lidze Siatkówki Kobiet sezonu 2019/2020. Przeciwnikiem w rywalizacji będzie drużyna I ligi, która po zakończeniu sezonu 2018/2019 zajmie 1 lub 2 miejsce w klasyfikacji końcowej i spełni wymogi regulaminowe, dotyczące dopuszczenia klubu do udziału w rozgrywkach Ligi Siatkówki Kobiet. Baraż będzie rozgrywany do trzech wygranych meczów według następujących zasad: gospodarzem pierwszych dwóch meczów rozgrywanych dzień po dniu, będzie drużyna Ligi Siatkówki Kobiet; gospodarzem trzeciego i ewentualnie czwartego meczu rozgrywanego dzień po dniu, będzie drużyna 1 ligi. Z kolei gospodarzem ewentualnego piątego meczu będzie drużyna Ligi Siatkówki Kobiet. Zwycięzca barażu zagra w sezonie 2019/2020 w Lidze Siatkówki Kobiet, a pokonany ma prawo uczestniczyć w rozgrywkach I ligi.

O Wiśle mówi się, że gra dynamiczną siatkówkę i posiada spory potencjał w grze atakiem. W ekipie ze stolicy, która jest mieszanką młodości i doświadczenia, występują takie zawodniczki, jak Novgorodchenko ? reprezentacyjna rozgrywająca Ukrainy, Marcyniuk, Mikołajewska mająca za sobą przeszłość w Budowlanych Łódź i Legionovii Legionowo, Połeć ? znana z gry w takich klubach, jak Pałac Bydgoszcz i Legionovia, Lewandowska ? wychowanka Budowlanych Toruń, Baran pamiętająca występy w PTPS Piła, Banasiak, czy dobrze znana z gry w KSZO libero Markiewicz.

Mimo dość dobrego i wyrównanego składu faworytem barażu są siatkarki KSZO. Tak było w przypadku Jokera, jak i Wisły Warszawa. Kibice nie wyobrażają sobie, by w środę i czwartek, jeśli w ogóle dojdzie do barażu, to mecze te nie zakończyły się zwycięstwami pomarańczowo-czarnych. Trener Frantisek Bockay już od środowego zwycięstwa Jokera z Wisłą budował strategie gry w barażu.

-Bez względu na rywala, nikt nie podejrzewa, że baraż będzie spacerkiem. Oglądaliśmy mecz Jokera z Wisłą Warszawy, a sztab szkoleniowy tuż po nim zaczął wnikliwie analizować grę przeciwnika. Jest pewne, że będziemy walczyć, a jak trzeba będzie to mamy też przygotowaną dla rywalek niespodziankę taktyczną… ? komentuje Dawid Ogórek, dyrektor KSZO S.A. ds. marketingu i komunikacji.

W naszej ekipie wszystkie zawodniczki są zdrowie i gotowe do decydujących bojów o Ligę Siatkówki Kobiet. Jak zwykle jednak w kontekście barażu, tak jak przed dwoma laty, przychodzi nam więcej pisać o organizacyjnym i proceduralnym jego wymiarze, aniżeli sportowych meandrach.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Joker Świecie rezygnuje z z walki o ekstraklasę, a Wisła Warszawa? KSZO w Lidze Siatkówki Kobiet bez barażu?  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.