Znane twarze w Galerii Fotografii

Fenomenalną wystawę prac ?Twarze ZAiKSu? prezentującą portrety wybitnych polskich twórców różnych dziedzin polskiej kultury możemy oglądać w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Wśród fotografów, których zdjęcia można zobaczyć, są: Ryszard Horowitz, Krzysztof Gierałtowski, Wojciech Druszcz, a także obecni na wernisażu wystawy w naszym mieście: Jacek Barcz i Zbigniew Furman. Wszyscy to członkowie Sekcji Autorów Dzieł Fotograficznych ZAiKS-u oraz ZPAF. Eksponowane fotografie są wypadkową zawodowych działań fotografików w różnym czasie i okolicznościach. Nadrzędnym celem był dobry portret twórców ? wnikliwe ujęcia, przemyślane aranżacje, ale i twarze łapane na gorąco, w biegu, stanowiące część zapisu sytuacji, co podkreśla specyficzną atmosferę kadru. Wystawa powstała z okazji setnej rocznicy powstania Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.


– Podróżujemy z tą wystawą po najbardziej prestiżowych galeriach w Polsce- mówi fotoreporter Zbigniew Furman. Pierwsza była największa, bowiem ?Twarze ZAiKSu? pokazane zostały na płocie Łazienek Królewskich w Warszawie. Była i Filharmonia Szczecińska, czy Gdański Teatr Szekspirowski. Ja do tej wystawy przekazałem zdjęcia min. Zbyszka Hołdysa, Tomka Lipińskiego, a to dla mnie olbrzymia frajda, bo portret jest specjalnością fotograficzną od dłuższego już czasu.
– Fajnie, że ta wystawa powstała, dogadaliśmy się z kolegami i z archiwów powybieraliśmy najciekawsze prace i wspólnie je prezentujemy- dodaje fotoreporter Jacek Barcz. Uważam, że bardzo wielu, szczególnie młodych ludzi, nie ma pojęcia, jak wyglądali twórcy, o których słyszeli, ta wystawa jest doskonałą okazją, aby zapoznać się z nimi.


– Ta wystawa to jedyna okazja aby spojrzeć w twarz Gustawa Holoubka, Andrzeja Wajdy, czy Wisławy Szymborskiej – nie kryje zadowolenia kustosz Galerii Fotografii MCK, Andrzej Łada.
Podczas wernisażu zaśpiewała Wiktoria Wójcik ze Studia Piosenki ?Pandora? MCK Ewy Goworowskiej. Nie przypadkowo padło na utwory twórców, których widzimy na portretach: Krzysztofa Komedy, czy Wojciecha Młynarskiego. Kompozycja ?Zielono mi? z repertuaru Andrzeja Dąbrowskiego, która zabrzmiała tego popołudnia, zilustrowała jego fotograficzną pasję. Prezentację fotograficzną bardzo wysoko ocenił obecny na wernisażu wiceprezydent Piotr Dasios.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *