Energia ze słońca jak to działa?
Panele słoneczne to dobry sposób na pozyskanie zielonej energii. Polski producent tego typu urządzeń – firma Hewalex – oferuje zwolennikom energii odnawialnej dwa rodzaje paneli korzystających z promieni słońca, należą do nich tzw. kolektory płaskie i panele fotowoltaiczne
Pozyskanie energii słonecznej wymaga odpowiedniej ekspozycji paneli. Najlepszy efekt uzyskuje się, gdy powierzchnia, na którą padają promienie słoneczne jest nachylona pod kątem ok 40o w stosunku do poziomu. Oprócz tego warto ustawić je w ekspozycji południowej lub jak najbardziej zbliżonej. Panele najczęściej montowane są na dachach budynków, ale o ile jest na to przestrzeń można je usytuować również na gruncie.
Zestawy solarne z kolektorami płaskimi
Zestawy solarne z kolektorami płaskimi służą głównie do ogrzewania wody użytkowej. Instalacja tego typu składa się z:
l kolektorów słonecznych płaskich,
l zespołu pompowo – sterowniczego,
l podgrzewacza wody,
l naczynia przeponowego,
oprócz tego w skład zestawu wchodzą akcesoria montażowe i przyłącza elementów instalacji. Nośnikiem energii w instalacji jest płyn na bazie nietoksycznego glikolu, o temperaturze zamarzania na poziomie -25oC.
Kolektory absorbujące energię wykonane są z materiałów aluminium i miedzi. Dla lepszego efektu absorbcji zastosowano szklany ekran skupiający promieniowanie UV.
Przy optymalnej ekspozycji kolektorów (zobacz tutaj) instalacja wyposażona w 2 kolektory o łącznej powierzchni brutto 4,12 m2 współpracująca z podgrzewaczem o pojemności 200 litrów, powinna sprostać potrzebom przeciętnej 3 lub 4 osobowej rodziny.
Fotowoltaika, czyli prąd z paneli słonecznych
Alternatywnym sposobem zagospodarowania energii słonecznej i powierzchni dachu jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Podstawowe elementy, takiej przydomowej elektrowni to:
l panele fotowoltaiczne – dostępne w wersji monokrytalicznej,
l inwertery (falowniki) – służące do konwersji prądu stałego wygenerowanego w panelach na zmienny, o parametrach porównywalnych z energią z sieci.
Instalacja fotowoltaiczna, której zadaniem będzie generowanie mocy, musi być wyposażona w zestaw, prawidłowo naświetlonych paneli, pozwalających na absorbcję wystarczającej ilości energii słonecznej. Konieczne jest także zastosowanie inwertera o mocy, zbliżonej do zaplanowanego zapotrzebowania. Energia generowana przez instalację fotowoltaiczną jest zwracana do sieci energetycznej. Z uwagi na to należy zamontować dwukierunkowy licznik, który pozwoli na rozliczanie zużytej energii sieciowej o ilość energii wyprodukowanej w domowej instalacji solarnej.
więcej artykułów o takiej tematyce niezwykle na czasie, zamiast nudnych wzmianek o sportowych porażkach naszych drużyn