Energia ze słońca jak to działa?

Panele słoneczne to dobry sposób na pozyskanie zielonej energii. Polski producent tego typu urządzeń – firma Hewalex – oferuje zwolennikom energii odnawialnej dwa rodzaje paneli korzystających z promieni słońca, należą do nich tzw. kolektory płaskie i panele fotowoltaiczne

Pozyskanie energii słonecznej wymaga odpowiedniej ekspozycji paneli. Najlepszy efekt uzyskuje się, gdy powierzchnia, na którą padają promienie słoneczne jest nachylona pod kątem ok 40o w stosunku do poziomu. Oprócz tego warto ustawić je w ekspozycji południowej lub jak najbardziej zbliżonej. Panele najczęściej montowane są na dachach budynków, ale o ile jest na to przestrzeń można je usytuować również na gruncie.

Zestawy solarne z kolektorami płaskimi

Zestawy solarne z kolektorami płaskimi służą głównie do ogrzewania wody użytkowej. Instalacja tego typu składa się z:

l kolektorów słonecznych płaskich,

l zespołu pompowo – sterowniczego,

l podgrzewacza wody,

l naczynia przeponowego,

oprócz tego w skład zestawu wchodzą akcesoria montażowe i przyłącza elementów instalacji. Nośnikiem energii w instalacji jest płyn na bazie nietoksycznego glikolu, o temperaturze zamarzania na poziomie -25oC.

Kolektory absorbujące energię wykonane są z materiałów aluminium i miedzi. Dla lepszego efektu absorbcji zastosowano szklany ekran skupiający promieniowanie UV.

Przy optymalnej ekspozycji kolektorów (zobacz tutaj) instalacja wyposażona w 2 kolektory o łącznej powierzchni brutto 4,12 m2 współpracująca z podgrzewaczem o pojemności 200 litrów, powinna sprostać potrzebom przeciętnej 3 lub 4 osobowej rodziny.

Fotowoltaika, czyli prąd z paneli słonecznych

Alternatywnym sposobem zagospodarowania energii słonecznej i powierzchni dachu jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Podstawowe elementy, takiej przydomowej elektrowni to:

l panele fotowoltaiczne – dostępne w wersji monokrytalicznej,

l inwertery (falowniki) – służące do konwersji prądu stałego wygenerowanego w panelach na zmienny, o parametrach porównywalnych z energią z sieci.

Instalacja fotowoltaiczna, której zadaniem będzie generowanie mocy, musi być wyposażona w zestaw, prawidłowo naświetlonych paneli, pozwalających na absorbcję wystarczającej ilości energii słonecznej. Konieczne jest także zastosowanie inwertera o mocy, zbliżonej do zaplanowanego zapotrzebowania. Energia generowana przez instalację fotowoltaiczną jest zwracana do sieci energetycznej. Z uwagi na to należy zamontować dwukierunkowy licznik, który pozwoli na rozliczanie zużytej energii sieciowej o ilość energii wyprodukowanej w domowej instalacji solarnej.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Energia ze słońca jak to działa?

  • 24 kwietnia 2019 at 15:43
    Permalink

    więcej artykułów o takiej tematyce niezwykle na czasie, zamiast nudnych wzmianek o sportowych porażkach naszych drużyn

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *