Okulista na wagę złota

Żadna z trzech poradni okulistycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, przyjmujących pacjentów w ramach ubezpieczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia, nie prowadzi już zapisów na ten rok.
Jak usłyszała pani Katarzyna, w jednej z poradni zapisów nie ma na ten rok, ale także na I półrocze 2020 r. Zapisy na II półrocze 2020 r. będą miały miejsce po tegorocznych wakacjach.
-W kolejnej poradni okulistycznej usłyszałam, że zapisy są na koniec stycznia 2020 r. W ostatniej ostrowieckiej poradni pielęgniarka poinformowała mnie, że zapisów na ten rok już nie ma, a w kolejnym roku lekarz nie będzie przyjmował na NFZ, a tylko prywatnie. Zmuszona byłam udać się do lekarza na wizytę prywatnie. Mam już zmętnienia w oczach, początki jaskry. Nie stać mnie na wydawanie pieniędzy na wizyty prywatne. Na jedną mogłam sobie pozwolić, a co dalej? Znajoma podpowiedziała mi, że mogę pytać w poradniach w ościennych miastach. Pomyślałam, że najbliżej mam do Opatowa i łatwo mi będzie tam się dostać. Niestety, w poradni przyszpitalnej usłyszałam, że okulisty nie mają w ogóle. Być może lekarz będzie od połowy maja br. Dowiedziałam się, że ciężko jest zdobyć lekarza. A w drugiej opatowskiej poradni zostałam poinformowana, że okulista jest na urlopie, ale pielęgniarka nie zaproponowała mi żadnego terminu, a tylko powiedziała, że mam pytać lekarza, jak wróci z urlopu – za jakiś tydzień.
Problem z dostępem do lekarza okulisty zgłosiliśmy do Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach. Beata Szczepanek, rzecznik NFZ, poinformowała, że pacjent może udać się do lekarza okulisty w innym mieście, ponieważ nie ma rejonizacji.
-Błędem jednak jest załatwienie pacjenta w sposób, w jaki została potraktowana pani Katarzyna w poradni w Opatowie. Nawet jak lekarz jest na urlopie, a ma do tego prawo, to pielęgniarka powinna wyznaczyć termin wizyty – mówi B. Szczepanek. W tym przypadku pacjent ma prawo złożyć skargę do NFZ.
B. Szczepanek nie ukrywa, że zarówno z Ostrowca Świętokrzyskiego, jak i z Opatowa nie ma chętnych na prowadzenia jeszcze jednej poradni okulistycznej.
-W tej chwili NFZ nic nie wie na temat ewentualnej rezygnacji z kontraktu jednej z ostrowieckich poradni – mówi. Taką informację najwcześniej otrzymamy w listopadzie br. Z kolei poradnia okulistyczna przyszpitalna, prowadzona przez powiatową spółkę Top Medicus, została zgłoszona do NFZ jako działająca od 1 kwietnia br. Prezes Top Medicus, Jarosław Seweryński w rozmowie z nami przyznał, że pozyskanie do pracy lekarza specjalisty, w tym także okulisty, jest bardzo trudne. Poradnia na tę chwilę jest nieczynna. Trwają formalności, celem nawiązania stosunku pracy z jednym z lekarzy okulistów.
-Mamy oświadczenie lekarza okulisty, który jest gotowy przyjść do pracy w naszej poradni – mówi J. Seweryński. Jednak dopóki nie będę miał wiążącej umowy z lekarzem, nie mogę mówić o konkretach. Myślę, że w połowie maja br. okulista już będzie pracował. Co do działalności samej poradni, to jest ona nieczynna. Nie ma pacjentów, to i pieniędzy nie bierzemy z NFZ.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.