Wzbudzili zainteresowanie kierowców i przechodniów

Obchodzący w tym roku 100-lecie Polski Czerwony Krzyż, po raz kolejny zorganizował zawody z pierwszej pomocy.
W XXVII Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK do rywalizacji stanęły trzy zespoły z ostrowieckich szkół ponadgimnazjalnych.
Młodzi ratownicy sprawdzali swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy na stacjach przygotowanych przez Grupę Ratownictwa PCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, Komendę Powiatową Policji w Ostrowcu Św. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św., Straż Miejską oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Zawody wyglądały tak realistycznie, że kierowcy czy przechodnie zatrzymywali się i dopytywali co się stało.


– Co roku startują reprezentacje wszystkich szkół średnich – mówi Beata Barska ? Jagiełło z Polskiego Czerwonego Krzyża Tym razem, w związku ze strajkiem nauczycieli, tylko trzy drużyny zdążyły się przygotować i zgłosić. Nie mogliśmy przełożyć terminu ze względu na mistrzostwa okręgowe w Kielcach, które odbędą się niebawem. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć młodzi ratownicy, było udzielenie pomocy potrąconej rowerzystce oraz sprawczyni wypadku i osobie niepełnosprawnej z zatrzymanym krążeniem.
– Tu ważne było to, że w Urzędzie Miasta znajduje się Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. Chcieliśmy sprawdzić, czy młodzież to zauważy i użyje tego urządzenia prawidłowo – mówi Beata Barska ?Jagiełło. Na jednej ze stacji należało z kolei udzielić pomocy małemu dziecku, które zadławiło się, a jego matka przejmująco szukała pomocy.
Najlepiej z zadaniami poradziła sobie drużyna LO Nr III im. Wł. Broniewskiego. Drugie miejsce zajęła młodzież z Zespołu Szkół Nr 1, trzecie Zespół Szkół Nr 2. Specjalne puchary komendanta policji i straży miejskiej trafiły do LO Nr III, a komendanta straży pożarnej do ZS Nr 2. Patronat nad zawodami objęli starosta ostrowiecki Marzena Dębniak i prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *