Sarna na torze jazdy motocyklisty

W dniu 5 maja 2019 r., o godz. 5.06, w miejscowości Olszownica na drodze k-74, 35-letni kierujący motocyklem marki Honda, jadąc od Kielc w kierunku Opatowa, uderzył w przebiegającą przez jezdnię sarnę. Motocyklista został przewieziony do szpitala.

-Nie starajmy się za wszelką cenę uniknąć kolizji z dzikim zwierzęciem, zjeżdżając na sąsiedni pas. To bardzo niebezpieczna sytuacja, w której ryzykujemy zderzenie czołowe z samochodem jadącym z naprzeciwka. Lepiej nadepnąć pedał hamulca możliwie jak najmocniej, trzymać kierownicę i nie zjeżdżać ze swojego pasa ?mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, dlatego jadąc w okolicy lasów i terenów niezabudowanych pamiętajmy, by zachować w tym czasie wzmożoną ostrożność. Dzikie zwierzęta często chodzą stadami, dlatego widząc dzika lub sarnę warto mieć na uwadze, że może pojawić się ich więcej.

-Widząc znak ostrzegający przed obecnością dzikich zwierząt, zwolnijmy i obserwujmy uważnie pobocze ?radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. ? Kiedy już zwierzę wybiegnie na drogę, spróbujmy wyhamować. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego szybko i bezpiecznie, postarajmy się przepłoszyć zwierzę używając klaksonu.

Jadąc wieczorem drogą w terenie niezabudowanym często włączamy światła drogowe, jednak gdy tylko zobaczymy na drodze zwierzę pamiętajmy, aby je wyłączyć, gdyż światła długie przyciągają wzrok zwierzęcia i wówczas nie ma ono szansy na ucieczkę.

Jeśli już dojdzie do zderzenia, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce wypadku (włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy), wezwać policję i poinformować o miejscu i okolicznościach zdarzenia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *