W niedzielę wybieramy Parlament Europejski

Przygotowania do niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego przebiegają sprawnie. Są już gotowe lokale wyborcze, a wybrane i przeszkolone składy obwodowych komisji wyborczych gotowe do pracy. Głosować będziemy 26 maja, od godz. 7. do 21.
Mieszkańcy kilku osiedli Ostrowca, w niedzielę głosować będą w innych miejscach niż w poprzednich wyborach. Dotyczy to mieszkańców os. Rosochy, którzy wcześniej głosowali w Osiedlowym Domu Społecznym Malwa w os. Stawki 45. Siedziby komisji nr 18 i 19 zostały przeniesione do budynku Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 14 (sale A i B). Z kolei dotychczasowa siedziba komisji wyborczej nr 20 została przeniesiona z Malwy (klub Bongo) do siedziby Rady Osiedla Rosochy, czyli do budynku wymiennikowni przy ul. 11 Listopada 28. Zmiany dotyczą również części mieszkańców Pułanek (bloków od nr 42 do nr 51), którzy wcześniej głosowali w budynku WSBiP. W niedzielę, 26 maja, będą mogli oddać swoje głosy w lokalu komisji w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 7. Przypominamy, że mieszkańcy gminy Bodzechów głosują w niedzielę w tych samym lokalach co w jesiennych wyborach samorządowych.
Skoro o zmianach mowa, to w niedzielnych wyborach w lokalach pracować będzie jedna komisja, która przeprowadzi glosowanie i zliczy głosy. Po raz pierwszy po znowelizowaniu Kodeksu wyborczego, kandydatury na członków obwodowych komisji obok komitetów wyborczych mogli zgłaszać bezpośrednio wyborcy. Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, wyjaśniała, że tam gdzie komitety wyborcze zgłosiły odpowiednią liczbę kandydatów, osoby takie nie były powoływane do komisji.
Wyborca, aby otrzymać karty do glosowania, musi mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem. Po raz pierwszy członkowie komisji będą mogli zidentyfikować danego wyborcę poprzez aplikację w telefonie komórkowym (profil zaufania). Po raz pierwszy wyborca, który pobierze właściwą aplikację, nie będzie musiał mieć przy sobie tradycyjnego dowodu osobistego, zamiast niego, swój smartfon z elektronicznym dowodem tożsamości. Umożliwia to rządowa aplikacja mObywatel, a w niej mTożsamość. To aplikacja zawierająca dane rządowego rejestru obywateli z imionami, nazwiskami, datami urodzenia, numerami pesel, itd. Warto wiedzieć, że nie wystarczy zdjęcie dokumentu tożsamości zrobione telefonem. Taki sposób legitymowania się wyborców, nie będzie respektowany.
Jak potwierdza sekretarz Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim Anna Niedbała, wszystkie informacje dotyczące obwodowych komisji wyborczych, ich adresy, dostępne są w urzędzie oraz na stronach internetowych. Wyborca, aby oddać głos, musi mieć ważny dokument tożsamości. Należy uważać, aby wraz z kartą do urny nie wrzucić na przykład telefonu komórkowego lub też dowodu osobistego. Niestety, takie pomyłki się zdarzają, a komisja nie może otworzyć urny wcześniej niż po zakończeniu głosowania.
W komisjach obwodowych znajdą się operatorzy, którzy po podliczeniu głosów wprowadzą dane do informatycznego systemu wyborczego. Przedstawiciele Krajowego Biura Wyborczego zapewniają, że system przeszedł testy i oficjalnych wyników wyborów, możemy się spodziewać już we wtorek. Województwo świętokrzyskie, tworzy okręg wyborczy z woj. małopolskim, zatem wybierzemy europosłów, spośród kandydatów umieszczonych na tych samych listach. Polacy mieli wybrać w niedzielę 52 europosłów. Jeśli wybory do PE, odbędę się także w Wielkiej Brytanii, Polska obsadzi 51 mandatów.
A.Mroczek, K.Florys

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “W niedzielę wybieramy Parlament Europejski

  • 25 maja 2019 at 07:37
    Permalink

    Ludzie, szkołę skończyłem 20 lat temu i nie zajmuję się zawodowo językiem polskim, ale te przecinki w artykule aż kłują w oczy!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *