2500 zł za OC i AC – dużo czy mało? Sprawdź, od czego zależy cena ubezpieczenia

Twój znajomy z pracy właśnie się pochwalił, że udało mu się kupić atrakcyjny pakiet OC+AC, który wyniósł go zaledwie 1492 zł.

Ty rozmawiałeś już z trzema towarzystwami ubezpieczeniowymi i nie znalazłeś oferty tańszej niż 3000 zł. Jak to możliwe? W artykule wyjaśniliśmy, skąd biorą się czasem drastyczne różnice w cenach ubezpieczenia komunikacyjnego. Sprawdź, od czego zależy kwota składki.

Powód pierwszy: samochód

Różnice w cenie składki ubezpieczenia OC lub pakietu OC+AC są zależne od samochodu, który ma zostać objęty ochroną. Jeżeli masz auto nowe – prosto z salonu – lub maksymalnie kilkuletnie, przysługiwać Ci będą większe zniżki niż osobie, która jeździ samochodem kilkunastoletnim. Wiek auta bezpośrednio przekłada się na jego wyeksploatowanie oraz liczbę części, które zostały w nim naprawione. Im pojazd dalszy od stanu fabrycznego, tym potencjalnie większe stanowi zagrożenie na drodze.

Nie mniej ważne od wieku i stanu są marka i model. Towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują statystykami awarii i wypadków, z których korzystają podczas obliczania składki. Jeżeli zakupiłeś model statystycznie ulegający usterkom często, nic z tym nie zrobisz.

Zwyżkę OC i AC dostaniesz też za modyfikacje wprowadzone w samochodzie, m.in. montaż instalacji gazowej, wymianę silnika na większy. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu użytkowanego i modyfikowanego, a ile nowego: https://kioskpolis.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu/.

Powód drugi: sposób życia

Na cenę składki OC oraz OC+AC wpływ mają także Twoje życiowe wybory. Dla ubezpieczyciela istotne jest np. to, w jakim mieście mieszkasz. Jako osoba z dużej miejscowości, na dodatek centralnej części, ponosisz większe ryzyko wdania się w kolizję lub spowodowania wypadku drogowego. Z tej przyczyny cena Twojej składki będzie wyższa.

Jeśli jesteś po ślubie i masz dzieci, otrzymasz z tego tytułu zniżki. Ubezpieczyciel założy, że masz więcej do stracenia i prowadzisz rozsądniej. Może też uznać, że wozisz rodzinę w samochodzie, co czyni Cię podwójnie ostrożnym.

Trzeci powód: doświadczenie na drodze

Na korzyść kierowcy wpływa wiek, ale również doświadczenie na drodze. Im dłużej masz prawo jazdy, tym lepiej dla Ciebie. Oczywiście staż powinien iść w parze z bezkolizyjnością – ubezpieczyciel na pewno sprawdzi Twoją historię.

Na zniżki nie mają co liczyć młodzi kierowcy, świeżo upieczeni posiadacze samochodów. Z tego powodu często decydują się na zarejestrowanie auta wraz z osobą bardziej od nich doświadczoną, np. rodzicem. Jeśli znalazłeś się w sytuacji, w której ktoś poprosił Cię o bycie współwłaścicielem pojazdu właśnie z uwagi na przysługujące Ci liczne zniżki, pamiętaj, że to działanie niesie ze sobą konsekwencje. Jeżeli młody kierowca spowoduje wypadek na drodze, zniżki za bezkolizyjną jazdę stracicie oboje.

Gdzie szukać taniego pakietu OC+AC?

Uważasz, że za pakiet OC+AC zapłaciłeś za dużo? W kolejnym roku koniecznie skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. Wprowadź poprawne dane do formularza i poczekaj, aż kalkulator wyliczy ceny składek na podstawie kryteriów stosowanych przez wybrane towarzystwa. Przejrzyj oferty, porównaj ceny i koniecznie zwróć uwagę na wartościowe dodatki, m.in. ochronę zniżek i Bezpośrednią Likwidację Szkód.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *