Przestępstwa za które zostaniemy deportowani z Wielkiej Brytanii

Z uwagi na to, że Wielka Brytania należy jeszcze do Unii Europejskiej, inni obywatele EU mogą w dalszym ciągu bez przeszkód mieszkać i pracować na Wyspach.Pobyt w UK nie jest jednak bezkompromisowy. Może się on zakończyć przedwcześnie, jeżeli nad obywatelem unijnej wspólnoty (nie posiadającym brytyjskiego obywatelstwa) ciąży wyrok karny za określone przez ten kraj przestępstwa.

Wielka Brytania jest krajem drobiazgowo dbającym o bezpieczeństwo swojego kraju oraz interesy jego obywateli. W związku z tym, przybywający imigranci powinni to mieć szczególnie na uwadze, aby przypadkiem nie podpaść brytyjskiemu systemowi prawa. Gdy tak się stanie, może bowiem dojść do sytuacji, w której rezultacie zostaniemy deportowani z Anglii.

Co jednak istotne, nie za wszystkie wykroczenia władze będą mogły podjąć decyzję administracyjną o wydaleniu z Wielkiej Brytanii do kraju ojczystego oskarżonego. Taka sytuacja może mieć miejsce wyłącznie w przypadku skazania na co najmniej rok więzienia. Jeżeli kara jest krótsza, deportacja ze względów prawnych nie będzie możliwa.

W praktyce kara pozbawienia wolności na okres dłuższy niż 12 miesięcy dotyczy przestępstw o dość dużej wadze brzemiennej dla społeczeństwa w tym:

*pobić;

*napaści;

*rozbojów;

*gwałtów;

*morderstw.

Postępowanie sądowe

Decyzja deportacyjna należy do londyńskiego sądu Westminster Magistrates Court, a zadaniem uniknięcia wydalenia z Wielkiej Brytanii obarczony jest obcokrajowiec musący udowodnić łamanie prawa człowieka przez taką a nie inną decyzję sądu.

Skuteczna linia obrony w takiej sytuacji opiera się w głównej mierze na argumentach społeczno-rodzinnych w tym na wskazaniu szkodliwości takiej deportacji dla rodziny obcokrajowca i społeczności, w której żyje osoba skazana. Począwszy od pierwszego posiedzenia sądu, oskarżony powinien też starać się o pomoc dobrego, doświadczonego prawnika, który przygotuje logiczną linię obrony, ponieważ każdy początkowe argumenty obrony są niezwykle ważne i uwzględniane podczas kolejnych etapów procesu.

Istotnym faktem dotyczącym deportacji jest ten dotyczący decyzji podjętej przez Westminster Magistrates Court, a dokładnie prawa apelacji do High Court – na wniesienie zainteresowany ma tylko 7 dni.

Jeśli poszkodowany uzna, że wyrok High Court jest dla niego niekorzystny, w ciągu 14 dni może się od niego odwołać, aczkolwiek najpierw musi uzyskać na to pozwolenie, co nie jest łatwym zadaniem. W przypadku powodzenia kolejna rozprawa odbywa się w Supreme Court w przeciągu ok. 1,5 roku.

Ostatnią deską ratunku w przypadku deportacji jest Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, jednak sprawy związane z deportacją rzadko trafiają do harmonogramu tej instytucji.

Źródło: Odszkodowania UK

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *