Samorządy zrzucają się na chirurgię urazową

Samorządy gminne powiatu ostrowieckiego chcą zgromadzić wspólnie środki na wyposażenie oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej ostrowieckiego szpitala. Pierwszą uchwałę w tej sprawie podjęli w środę radni Rady Miasta Ostrowiec Świętokrzyski. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości robią wszystko, aby w przestrzeni publicznej wyciszyć dyskusję o tym, kto doprowadził do tak tragicznej sytuacji ostrowieckiego szpitala.

– Ostrowiecki szpital zastaliśmy w tragicznej sytuacji finansowej- mówił prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński. Jest on w opłakanym stanie, z długami i problemami. Widząc skalę niedoinwestowania przystąpiliśmy do inicjatywy starosty Marzeny Dębniak. Spotkaliśmy się w gronie burmistrzów i wójtów gmin naszego powiatu podczas, którego padła wspólna deklaracja, że przekażemy środki na łóżek dla oddziału chirurgii urazowo- ortopedycznej i jego remont.

Z przyjętego algorytmu 3 zł na mieszkańca gmina Ostrowiec Świętokrzyski przekaże 210 tys. zł. 

– Powtarzanie o tragicznej sytuacji szpitala nie będzie służyło stworzenia dobrego klimatu dla naszego szpitala, bo takie wieści rozpowszechniane po mieście mogą wzbudzać wśród pacjentów poważne wątpliwości- mówił radny PiS Mateusz Czeremcha, do niedawna z-ca naczelnika wydziału rozwoju starostwa powiatowego. Warto tworzyć dobry klimat wokół szpitala, który pomoże obecnemu dyrektorowi, czy zarządowi powiatu udźwignięciu obciążeń narastających przez wiele kadencji.

Jednocześnie zaakcentował, że cieszy się, że może poprzeć projekt takiej uchwały, bowiem od dawna widzi brak porozumienia, jeśli chodzi o wsparcie ostrowieckiego ZOZ-u.

– Trzeba mówić prawdę i nie można niczego zapominać- ripostował radny Włodzimierz Sajda. Ludzie mówią o tragicznej sytuacji szpitala. Wszyscy musimy dołożyć starań, aby szpital nie upadł, ale wydźwignął się z zapaści.

– Cieszę się z tej wspólnej uchwały – mówił senator Jarosław Rusiecki. Przypomnę, że drugim półroczu ostrowiecki szpital uzyskał powiększony ryczałt o kwotę ponad 2 mln. zł, co było możliwe po dofinansowaniu NFZ przez Ministra Zdrowia. Do tego jesienią minionego roku lecznica uzyskała wsparcie w wysokości 2 mln zł bez dodatkowego wkładu na sprzęt. 7 mln zł trafiło z rządowego programu na budowę SOR-u. Po poprawce parlamentarzystów PiS 800 tys. złotych przekazano na rozbudowę jednego z oddziałów. Trzeba ukazywania sukcesów, a nie uprawianie totalnej krytyki.

Wyliczanka rządowego wsparcia dla szpitala ma się według części radnych nijak do zadłużenia, jakie lecznica wygenerowała w ostatnich latach, pod rządami osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością.

– Nie możemy ukrywać 60 mln zł. zadłużenie szpitala, trzeba o tym mówić, aby z tej kwoty zejść- mówił radny Andrzej Pałka.

– Każda pomoc zewnętrzna jest ważna i za taką dziękujemy, ale faktem jest też to, że nasz szpital ma najniższy kontrakt w regionie. Nie możemy też zapomnieć kto rekomendował dyrektora, który wciągu roku zrobił w ostrowieckiej lecznicy 16,5 mln zł straty- akcentował prezydent Jarosław Górczyński.

– W tragicznej sytuacji jest nie tylko szpital, ale i powiat, bowiem są to naczynia połączone- mówił starosta Marzena Dębniak. Naszym głównym celem jest ratowanie szpitala, a nie jego likwidacja. 16,5 mln. zł straty nie da się pokryć ot tak. Powiat, który jest zadłużony na 57 mln zł musi znaleźć 13,8 mln zł na pokrycie zadłużenia. Cieszę się, że w minionym roku wpłynęły m.in. środki na sprzęt. Nie da się odciąć od przeszłości, bo ktoś musi wziąć odpowiedzialność za sytuacje, gdzie szpital i powiat jest na dnie.

Starosta Marzena Dębniak podziękowała za jednomyślność w podjęciu uchwały o wparciu starostwa powiatowego o środki, które skierowane zostaną na szpital, zapowiedziała również, że w najbliższych dniach spotka się z przedstawicielami kluczowych ostrowieckich firm z prośbą o wsparcie lecznicy.

Radny Kamil Stelmasik zawnioskował o zaproszenie na wrześniową sesję dyrektora szpitala na sesję Rady Miasta.   

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Samorządy zrzucają się na chirurgię urazową

 • 22 czerwca 2019 at 10:00
  Permalink

  bez rozliczenia konkretnych osób które doprowadziły do tak złej sytuacji naszego szpitala,nie może być mowy o wiarygodności faktycznej naprawy szkód powstałych przez złe zarządzanie ; nie może być tak,że ktoś nominowany przez partię polityczną nabałaganił i jeszcze mu płacono za czas gdy już nie był dyrektorem – tu trzeba rozliczyć WSZYSTKICH winnych tej sytuacji
  ciekawe co dziś głosiłaby rządząca partia gdyby to jej polityczny przeciwnik dopuścił się takiego czynu,czy też chciano by szybko o tym zapomnieć,nie zwracać uwagi na dziesiątki milionów złotych długu a fascynować się jedynie obecnymi niewielkimi wsparciami rządowymi + milionami obietnic w mediach ?
  jest wina więc musi być przykładna kara

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *