Wypożyczalnia samochodów – alternatywa do zakupu własnego samochodu?

Zakup samochodu zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla przeciętnego Kowalskiego, to bardzo duży wydatek.

W przypadku firm jest on zdecydowanie większy, ponieważ do zbudowania floty raczej nie wystarczy jeden pojazd. Oczywiście zawsze można skorzystać z leasingu, jednak rozwiązanie to nie zawsze się opłaca. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się jednak inna opcja, czyli wynajem długoterminowy.

Czym charakteryzuje się wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to oferta skierowania nie tylko do firm, ale również innych podmiotów oraz do osób fizycznych. Z takiej usługi można skorzystać m.in. w https://carfree.pl/ oraz innych nowoczesnych wypożyczalniach. Bardzo często jest ona również określana jako leasing z pełną obsługą, choć tak naprawdę z leasingiem niewiele ma wspólnego. W ramach wynajmu można zyskać dostęp do całej floty pojazdów w zamian za comiesięczną opłatę, która obejmuje kompleksową obsługę w zakresie przeglądów, napraw czy nawet wymiany opon.

Wysokość opłaty jest uzależniona od marki, modelu i klasy pojazdów, a także ich wyposażenia czy pojemności silnika. Pod uwagę brana jest również długość umowy i zakres usług, np. możliwe jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Jakie korzyści daje wynajem auta?

Skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów to przede wszystkim możliwość wzbogacenia floty w pojazdy różnych klas i marek bez konieczności wydawania dużych środków z budżetu firmowego czy zaciągania kredytu. Jest to szczególnie ważne dla tych osób, które nie mają zdolności kredytowej. Atutem wynajmu jest szeroki wybór marek i modeli aut, w tym zarówno pojazdów osobowych, jak i użytkowych, dzięki czemu można je idealnie dopasować do potrzeb firmy.

Korzystne dla najemcy jest również to, że nie musi on martwić się dodatkowymi opłatami eksploatacyjnymi. Wypożyczalnie w ramach ustalonej opłaty zapewniają opłacanie polis ubezpieczeniowych czy okresowe przeglądy techniczne. Jest to rozwiązanie wygodne i cieszące się rosnącą popularnością. Praktycznym rozwiązaniem jest również wynajem krótkoterminowy, który sprawdza się w różnych sytuacjach, np. Wynajem samochodu spod lotniska a opłaty parkingowe – sprawdź jak zaoszczędzić na takim wynajmie.

Zakup własnego samochodu – czy to się opłaca?

Wynajem długoterminowy coraz częściej staje się wygodną alternatywą dla zakupu samochodu, zwłaszcza na kredyt. Niewiele firm ma na tyle duży budżet, aby dokonać zakupu za gotówkę, nie wspominając już o osobach fizycznych, których na takie wydatki zwyczajnie nie stać. Z tego właśnie względu zakup samochodu niemal zawsze wiąże się z kredytem, który zwykle wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i spełnienia wielu warunków.

Formalności jest w tym wypadku znacznie więcej niż przy podpisywaniu umowy najmu. Co więcej, większość banków wymaga zgromadzenia wkładu własnego. Zabezpieczeniem transakcji jest depozyt karty pojazdu, cesja polisy bądź zastaw rejestrowy. Do tego trzeba się z liczyć z koniecznością dokonywania okresowych przeglądów w autoryzowanych stacjach obsługi, aby nie stracić gwarancji, a to całkiem spore koszty. Właściciel płaci także za ubezpieczenie i ponosi inne koszty eksploatacyjne, a zakupione auto z dnia na dzień traci na wartości. Z tych właśnie względów coraz więcej osób decyduje się na wynajem.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *