Agregaty na paliwa alternatywne

Okazuje się, że agregat prądotwórczy wcale nie musi działać jedynie na konwencjonalne paliwa, takie jak benzyna w przypadku zastosowania silnika z zapłonem iskrowym, bądź ropa w przypadku gdy mamy w urządzeniu silnik diesla. Istnieje wiele paliw alternatywnych, sprawdzamy na jakich mogą pracować agregaty.

Gaz ziemny i LPG            

Okazuje się, że mając w generatorze silnik o zapłonie iskrowym, możemy – podobnie jak w samochodzie osobowym – zasilać go skroplonym gazem tym propan-butan, czyli innymi słowy LPG. Specjalna wersja urządzenia posiada przyłącze do standardowej butli, można go więc używać choćby na działce czy na biwaku, gdzie i tak pod ręką zazwyczaj mamy niewielką butlę turystyczną. To jednak nie wszystko, bo możemy też bez kłopotów nabyć urządzenie, które będzie można eksploatować na zwyczajny gaz ziemny. Dzięki temu, jeśli mamy instalację gazową doprowadzoną do naszego domu, możemy mieć praktycznie nieograniczony zapas paliwa do zasilania agregatu i być właściwie niezależnym od sieci energetycznej lokalnego dostawcy prądu. Przykładowe wersje agregatów na różne rodzaje paliw możemy zobaczyć tutaj: https://eneria.pl/oferta/agregaty/. Warto korzystać z mnogości paliw, jakimi można zasilać zwyczajny silnik, pierwotnie przeznaczony na benzynę. Producenci, jak widać, już poszli za ciosem.

Biogaz i biodiesel

Na rynku bez problemu znajdziemy także bardziej wyszukane wersje generatorów prądu. Mogą być one zasilane choćby takim paliwem jak biodiesel. Jest to paliwo, które składem przypomina zwyczajną ropę, jednak nie może być spalane w normalnym silniku diesla z uwagi na zawartość pewnych komponentów. Silniki agregatów mogą jednak spokojnie sobie z takim rodzajem ropy poradzić, wystarczy tylko kupić odpowiednią wersję generatora. Podobnie wygląda to w przypadku biogazu – może być on spalany w silniku o zapłonie iskrowym, jednak specjalnie dostosowanym do tego rodzaju paliw. Agregaty CAT spokojnie potrafią sobie poradzić z tego typu paliwami, dzięki czemu uzyskujemy jeszcze tańszą eksploatację generatora, gdyż zarówno biogaz jak i biodiesel są o wiele tańsze od tradycyjnej benzyny, LPG czy ropy. Rozwiązania te są chętnie wykorzystywane przez duże zakłady produkcyjne, które często eksploatują duże, przemysłowe agregaty non stop.

Mnogość dostępnych paliw do użycia w agregatach prądotwórczych powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Umożliwia to korzystanie z tego, co jest powszechnie dostępne na danym terenie, a zarazem tanie w zakupie. Jednocześnie układ oczyszczania spalin powoduje, że nawet spalając biogaz i biodiesel urządzenia nie emitują do atmosfery nadmiernej ilości szkodliwych substancji.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *