Krzemionki będą, czy nie będą na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO? Cały Ostrowiec trzyma kciuki?

W Baku trwają obrady 43. Komitetu UNESCO, który zdecyduje w tym tygodniu, czy Krzemionki znajdą się na Światowej Liście Dziedzictwa. Wszyscy liczymy na to, że tak się stanie, bo to ogromna szansa dla regionu i jednocześnie reklama, która może przyciągnąć turystów z całego świata.

W stolicy Azerbejdżanu Komitet UNESCO będzie rozpatrywał kandydatury 36 miejsc. Jak już informowaliśmy, polska kandydatura obejmuje prehistoryczny region górniczy Krzemionki, w którym znajdują się kopalnie krzemienia pasiastego. W tej samej kategorii na liście nominowanych pojawiły się m.in. starożytne miasto Babilon w Iraku, sanktuarium z neoklasycystycznym kościołem, wystawą i zadrzewionymi ogrodami Bom Jesus do Monte oraz pałac w Mafrze w Portugalii oraz obserwatorium radioastronomiczne Jodrell Bank w Anglii.

W 1994 roku Krzemionki uznane zostały za pomnik historii Polski na podstawie zarządzenia prezydenta RP. Kopalnie krzemienia pasiastego używane były mniej więcej w latach ok. 3900-1600 p.n.e. Na ich terenie, a także w ich otoczeniu, utworzony jest od 1995 roku rezerwat przyrody Krzemionki Opatowskie, który jest częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej. W tym regionie znajduje się 39 gatunków roślin rzadkich i chronionych.

Tymczasem w minionym tygodniu Ministerstw Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraziło zgodę na przedłużenie do czerwca 2020 roku terminu realizacji renowacji Pałacu Wielopolskich w Częstocicach i podziemnej trasy w Rezerwacie Krzemionki. W ten sposób podpisanie umowy z wykonawcą i fizyczne rozpoczęcie prac inwestycyjnych staje się realne. Jednocześnie powiat ostrowiecki pokryje 3-milionowy wzrost wydatków na modernizację zabytkowych obiektów i montaż stałej wystawy na Krzemionkach. Jest szansa, że ministerstwo wyasygnuje dodatkową dotację i w ten sposób pokryje ponoszone przez powiat wydatki. Za takim rozwiązaniem lobbują ostrowieccy parlamentarzyści.

Może się zdarzyć, że jeśli Krzemionki znajdą się na liście UNESCO, ich zwiedzanie przez turystów w związku z prowadzonymi inwestycjami zostanie odłożone w czasie, który muzeum spożytkuje do jak najlepszego przygotowania się na obsługę turystów z całego świata.

Równolegle prowadzone są prace nad utworzeniem parku kulturowego na terenie Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Jego sygnatariuszami są burmistrz Gminy Ćmielów, burmistrz Gminy Ożarów oraz wójt Gminy Bodzechów Jerzy Murzyn. Jak wiemy, na terenie tych gmin znajdują się zabytki związane z pradziejowym górnictwem: Krzemionki w gminie Bodzechów, Wzgórze Gawroniec w gminie Ćmielów oraz kopalnie w Borowni i Koryciźnie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *