Senator Jarosław Rusiecki: ?W Ostrowcu będzie stacjonował 103 batalion Wojsk Obrony Terytorialnej??

-Panie senatorze, będzie w Ostrowcu Świętokrzyskim batalion Wojsk Obrony Terytorialnej, czy nie będzie?

-Jestem zaskoczony rodzącymi się wokół tej sprawy nieporozumieniami. Czyżby radni nie mieli należytego przepływu informacji ze starostą i prezydentem?  ? mówi senator, przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej, Jarosław Rusiecki. ?Na początku czerwca minister obrony narodowej uszczegółowił decyzje, związane z dyslokacją wojsk obrony terytorialnej i brygad w poszczególnych województwach. W naszym województwie funkcjonuje od stycznia 2018 roku pod dowództwem płk Artura Barańskiego X Świętokrzyska Brygada WOT. Jej proces tworzenia zakłada trzyletni plan. Obecnie brygada, która na razie nie ma własnej siedziby i lokalizacji i korzysta z obiektów na kieleckiej Bukówce,  liczy 800 ochotników i 100 żołnierzy zawodowych. Odbyły się już cztery przysięgi, w tym najliczniejsza w Ostrowcu. Siedzibą batalionów będą cztery miejscowości: Kielce, Czyżów w gminie Busko, Sandomierzu i Ostrowcu. W naszym mieście będzie stacjonował 103 batalion. Chcę dodać, że nigdy nie miałem wątpliwości, że tak się stanie.  Plan tworzenia świętokrzyskiej brygady WOT realizowany jest w sposób cierpliwy i zgodny z harmonogramem.

-Czy już wiadomo, gdzie w Ostrowcu będzie stacjonował batalion, bo dochodzą nas słuchy, że niekoniecznie w przekazanych wojsku obiektach po byłym specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym przy ulicy Hedy-Szarego?

-Trwają na ten temat negocjacje z udziałem prezydenta naszego miasta. Proponowane rozwiązania są dobre dla wszystkich stron, a więc samorządu, dla społeczności lokalnej i dla wojska. Uformowanie batalionu w naszym mieście z pewnością przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa. Mówiono o tym na wyjazdowym posiedzeniu senackiej komisji obrony narodowej, które miało miejsce w minionym tygodniu w Kielcach, a na którym pozytywnie oceniono proces formowania brygady. Kluczową w tej materii była decyzja Rady Powiatu Ostrowieckiego, która przekazała wojsku obiekty przy ulicy Hedy-Szarego. Przypomnę tylko, że w tych samych obiektach niegdyś stacjonował wspierający budowę nowego zakładu opatowski batalion obrony terytorialnej.

-Jak przebiega proces formowania poszczególnych batalionów?

-Miasto Kielce przekazało na cele brygady nieruchomości przy ulicy Mielczarskiego. W Sandomierzu wojsko z własnych zasobów wydzieliło nieruchomości na cele batalionu. Kolejnym etapem będzie budowa batalionu w Ostrowcu. Nieprzypadkowo tak lokalizuje się bataliony. Ma to związek z licznymi sytuacjami kryzysowymi, związanymi choćby z podtopieniami. Nie raz przecież przekonywaliśmy się, jak groźne są takie rzeki, jak Kamienna, czy Modła.

-Dziękuję za rozmowę.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Senator Jarosław Rusiecki: ?W Ostrowcu będzie stacjonował 103 batalion Wojsk Obrony Terytorialnej??

  • 2 lipca 2019 at 09:39
    Permalink

    Brawo panie senatorze! Dotrzymał pan słowa, dziekujemy

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *