Handel sztuką – co musisz wiedzieć zanim sprzedasz lub kupisz dzieło sztuki?

Rynek sztuki jest jednym z najbardziej wymagających. By sprawnie się po nim poruszać, konieczna jest dobra znajomość historii sztuki oraz rozeznanie w tym, jak dziś wygląda sztuka i jakie reguły obowiązują podczas jej sprzedaży i zakupu. Jak zatem skutecznie i z zyskiem handlować sztuką?

Wycena dzieł sztuki

Krok pierwszy, bez którego trudno ruszyć dalej to wycena dzieł sztuki. Jest to najważniejszy etap, którego absolutnie nie można pominąć. Rzeczoznawca sztuki pomoże oszacować realną wartość przedmiotu tak, by nie stracić. Gdzie można znaleźć wykwalifikowanych specjalistów od wyceny? Miejscem, w którym warto szukać pomocy, są domy aukcyjne posiadające swoich ekspertów. Wycena przez tego typu instytucje to także ogromna pomoc w kwestii formalności – np. gdy potrzebujesz pisemnej oceny niezbędnej do przewiezienia dzieła sztuki za granicę.

Działający od 1998 roku dom aukcyjny DESA Unicum oferuje pomoc w wycenie obrazu czy innego dzieła sztuki nawet w domu u kolekcjonera – jeśli potrzebna jest wycena i opracowanie całej kolekcji.

Jak wyglądają aukcje dzieł sztuki?

Najbezpieczniejszą drogą do zakupu lub sprzedaży dzieła sztuki są aukcje. Chcesz sprzedać dzieło sztuki? Po wstępnej wycenie i pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia, dom aukcyjny zaproponuje warunki umowy jak np. cenę i procent prowizji. Sprzedając za pośrednictwem domu aukcyjnego, zyskujesz także dodatkową promocję – instytucje z tradycją, takie jak DESA Unicum mają wierne grono lojalnych odbiorców, którzy z zapartym tchem śledzą wszelkie nowości.

Chciałbyś kupić obraz? Wybierając dom aukcyjny, masz gwarancję, że w Twoje ręce trafi prawdziwie wartościowy przedmiot, zweryfikowany przez sztab specjalistów. Dodatkowo każde dzieło sztuki możesz przed zakupem zobaczyć na żywo, co nie zawsze jest możliwe, gdy szukasz ich w Internecie.

Dlaczego warto wybrać aukcje sztuki?

Bezpieczeństwo, profesjonalna wycena dzieł sztuki, pomoc na każdym etapie i bogata, różnorodna oferta – to tylko kilka argumentów, przemawiających na korzyść zakupów za pośrednictwem domu aukcyjnego. Choć z pozoru wydaje się, że jest to przyjemność zarezerwowana wyłącznie dla najbogatszych, niekoniecznie jest to prawdą. Podczas aukcji dzieł sztuki młodych artystów ceny zaczynają się już od kilkuset złotych, a inwestując w ich dzieła, dodatkowo pomagamy rozwijać się polskiemu rynkowi sztuki.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *