Ludzie z ostrowieckiego świecznika

Wydarzenie odbędzie się we wrześniu w ramach tegorocznych EDD, których hasłem przewodnim jest ?Polski splot?.
Ostrowiec Świętokrzyski wprawdzie jako miasto, został założony pod koniec XVI wieku, ale dynamiczny jego rozwój nastąpił po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. W okresie międzywojennym ludność miasta wzrosła dwukrotnie. Wpłynęły na to dwa czynniki: rozwój gospodarczy i poszerzenie granic Ostrowca Świętokrzyskiego. Przyłączenie Huty Klimkiewiczów zmieniło strukturę demograficzną miasta. W okresie międzywojennym połowę jego mieszkańców stanowiła klasa robotnicza, zatrudniona przede wszystkim w Ostrowieckiej Hucie. Stawiało to wymagania dla rządzących miastem, jak zapewnić warunki życia jego mieszkańcom i jak zaspokoić różnorodne ich potrzeby w dynamicznie rozwijającym się Ostrowcu Św. W okresie PRL-u i III RP huta również miała wpływ na to, jak rozwijało się miasto.
Wybudowanie Nowego Zakładu zwiększyło liczbę ludności, tym samym należało stawiać czoła lokalnym problemom, budować nowe szkoły, zapewnić dostęp do kultury, stworzyć miejsca pracy dla kobiet. Kolejni prezydenci, zarówno w okresie międzywojennym, jak i po wojnie, musieli borykać się z tymi wyzwaniami.
Prezentując sylwetki burmistrzów i prezydentów Ostrowca Świętokrzyskiego w latach 1918 -2018, organizatorzy wystawy chcą pokazać wpływ ich działań na historię miasta oraz splot ich losów z jego dziejami. Stąd też w imieniu organizatorów wystawy zwracamy się z gorącym apelem do mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego – jeżeli w swoich prywatnych zbiorach macie zdjęcia z uroczystości miejskich z lat 1918 -1989, na których są osoby zarządzające miastem, użyczcie je na wystawę, wzbogacając w ten sposób historyczne dziedzictwo Ostrowca Świętokrzyskiego.
Kontakt -Punkt Informacji Turystycznej w Miejskim Centrum Kultury (Kino Etiuda), tel. 609 222 800.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *