Co z naszą kulturą na cmentarzu?

-Zauważyłem, że wiele osób traktuje to miejsce jak park ? spacery z psami, które niestety, załatwiają tam swoje potrzeby, jazda na rowerze, rolkach, głośne rozmowy telefoniczne ? tak oto jeden z czytelników podzielił się z nami problemem niewłaściwego zachowania niektórych osób odwiedzających groby bliskich na cmentarzu komunalnym.
-Problem ten mnie bulwersuje ? dodaje czytelnik. Zwracałem uwagę na takie zachowanie, ale spotkałem się z ?przykrymi? reakcjami. Jest regulamin, który wyraźnie traktuje o sposobach zachowania w tak specyficznym i wymagającym szacunku dla zmarłych miejscu. Istnieje również kultura osobista i wychowanie, które nie dopuszcza takich zachowań, bez względu na regulamin, ale jak widać tej kultury i wychowania u wielu z nas brakuje.
Udałam się na Cmentarz Komunalny. Jest to miejsce odwiedzane przez wiele osób. Przychodzą tu cale rodziny. Niestety, nie wszyscy po to, aby oddać pamięć pochowanym tu osobom zmarłym. Niektórzy główną aleję traktują jako skrót z ul. Długiej do ulicy Granicznej, często przemierzając ją rowerem. I faktycznie jazda na rowerze czy rolkach jest dosyć częstym zjawiskiem. Ze skrótu korzysta też młodzież udająca się na pobliskie boisko na ?Orliku?. Zwróciłam się do Zbigniewa Bienia, prezesa Zakładu Usług Pogrzebowych w Ostrowcu Świętokrzyskim, który jest gospodarzem terenu. Z. Bień potwierdza, że nie wszyscy potrafią zastosować się do zasad regulaminu.
-Regulamin wyraźnie zabrania jazdy na rowerach czy rolkach, a to obecnie stanowi problem. Co obserwuję w swojej codziennej pracy. Ludzie nie reagują, kiedy ja czy też pracownicy zwracają im uwagę. Niestety nie mamy narzędzi, które w jakikolwiek sposób mogłyby dyscyplinować osoby odwiedzające cmentarz, które zachowują się niewłaściwie. Nie jest to przyjemne, kiedy należy upominać dorosłych ludzi, jak mają się zachować w takim miejscu jak cmentarz. Regulamin, po wprowadzeniu obowiązku sprzątania po psie, nie zakazuje jednoznacznie wprowadzania ich na cmentarz, jednak z zachowaniem obowiązujących przepisów dotyczących odpowiedzialności właścicieli. O ile problem psów czy też rozmów telefonicznych nie jest aż tak uciążliwy, to rowerowe przejazdy niestety zdarzają się coraz częściej. Trzeba pamiętać, że cmentarz jest szczególnym miejscem pamięci o naszych bliskich i wymaga tego, aby z uwagi na tę pamięć godnie się w tym miejscu zachować ?mówi prezes Z. Bień.
Zbigniew Bień wskazuje na wyjątkowe sytuacje związane z osobami starszymi, które często używają telefonów z zestawami głośnomówiącymi z powodu problemów ze słuchem. Seniorzy również często podróżują po cmentarzu rowerami, wioząc nierzadko kwiaty i znicze, i jak mówią jest im lżej oraz łatwiej dotrzeć do grobów. Jak zapewnił prezes Z. Bień, zwróci się on z prośbą do Straży Miejskiej, aby podjęła prewencyjne patrole na ostrowieckiej nekropolii. Być może pojawienie się służb mundurowych wymusi na odwiedzających cmentarz właściwe zachowanie. Przykre, że trzeba szukać takiego rozwiązania w szczególnym miejscu pamięci o naszych bliskich. Wydawałoby się, że dla nas wszystkich powinno być to wyjątkowe miejsce, gdzie każdy powinien umieć się właściwie zachować, z szacunku do spoczywających tam ludzi.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Co z naszą kulturą na cmentarzu?

 • 23 lipca 2019 at 11:12
  Permalink

  faktycznie,jakże wielce niestosownie zachowuje się starsza osoba prowadząca rower wioząc na bagażniku kwiaty i wodę do umycia płyty grobowca – Straż Miejska będzie miała łatwe łupy do wlepiania mandatów…

  Reply
  • 23 lipca 2019 at 11:50
   Permalink

   Żenujące jak zwykle ktoś z biura informacji osiedlowej ma za dużo wolnego czasu i szuka do czego by się można przyczepić

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *