Zabytkowa perełka Opatowa ściągnie turystów

W zabytkowym budynku obok szpitala w Opatowie, gdzie lada dzień ruszy Dom Muzealny Geodezji i Kartografii, ruch nie ustaje.
Trwa przewożenie, oczyszczanie, sortowanie, katalogowanie, składanie, skręcenie, kalibrowanie oraz oliwienie eksponatów. Do muzeum trafił także transport ciężkiego sprzętu m.in. autografy Wilda i przetworniki Zeiss.
Budynek przed wojną zamieszkiwały siostry szarytki. Ostatnio był tam RTG, laboratorium, następnie administracja szpitala. Po adaptacji nowego szpitala, budynek przestał być potrzebny. Budynek został docieplony, wymieniono więźbę i pokrycie dachu oraz zostały wymienione okna i drzwi. We wnętrzach przerobione zostały ścianki działowe. Remont potrwał do końca maja br. Odbiór techniczny odbył się 10 czerwca br.
To wspaniała wiadomość dla miasta Opatów, bowiem jeszcze 3 lata temu takie muzeum funkcjonowało w budynku starostwa powiatowego. Było jednym z dwóch w Polsce. Ówczesny starosta zadecydował o całkowitej likwidacji muzeum. W pomieszczenia została wprowadzona poradnia psychologiczna. Na szczęście, udało się pozyskać środki zewnętrzne na odbudowę muzeum w zabytkowej perełce, jaka stoi na terenie szpitala. Osobą, która najbardziej zabiegała o utworzenie takiego muzeum w Opatowie, był prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartografi cznych ?Geocentrum? Mirosław Roszczypała.
Jeszcze w lipcu br. będzie można na nowo podziwiać setki geodezyjnych i kartograficznych eksponatów, które gromadzone były ponad 10 lat. Niektóre eksponaty ze względu na swoje duże gabaryty i ciężar będą umieszczone w piwnicy budynku. Nowością będą prezentacje multimedialne 3D. W jednym pomieszczeniu, dzięki przekazanym eksponatom przez geodetę przysięgłego M. Roszczypałę zostanie utworzona namiastka XIX- wiecznego Gabinetu Geodety Przysięgłego, gdzie zwiedzający będą mogli zapoznać się z trudami pracy mierniczego i kartografa. Dom Muzealny będzie prowadzony przez Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie, które zarządza obecnie także podziemną trasą turystyczną. Prac osobiście doglądają kierownik Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartografi cznej w Opatowie Paweł Sidor i dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie Mariusz Szwajkowski.
Z pewnością Dom Muzealny Geodezji i Kartografii będzie wspaniałą ofertą turystyczną. Pozostaje mieć nadzieję, że ktoś porządnie zadba o jego promocję.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *